خانه > مطالب و آموزشهای ماساژ > انواع ماساژ تایلندی

انواع ماساژ تایلندی

سبک های ماساژ تایلندی بعنوان تلفیقی از روانشناسی، مذهب و هنر کدام هستند و در چه مواردی ممنوع ‏است. مدت زمان ماساژ تایلندی چقدر است

اساساً دو سبک ماساژ تایلندی وجود دارد که مورداستفاده قرار می‌گیرند، سبک جنوبی یا سبک وات فو و سبک شمالی. این دو سبک از ماساژ تایلندی از دو مکتب اصلی ماساژ تایلندی نشاءت گرفته‌اند. ماساژ سبک جنوبی از Wat Pho در بانکوک ریشه می‌گیرد و سبک شمالی نیز معروف است که در یک بیمارستان قدیمی در چیانگ مای ریشه دارد. هر دو مکتب ماساژ امروز هم مورداستفاده هستند. بین این دو سبک چند تفاوت وجود دارد باوجود اینکه در حقیقت هر دو از یک تکنیک استفاده می‌کنند.

سبک جنوب عمدتاً بر خطوط طب فشاری و خطوط انرژی تمرکز دارد و فشارقوی‌تری را ایجاد می‌کند، در حالی که سبک شمال، آرام‌تر و ملایم‌تر است، باوجود اینکه حتی این سبک هم ماساژی بسیار قوی محسوب می‌شود. این ماساژ بر خلاف سبک جنوبی، بیشتر بر روی حرکات یوگا مانند و کششی تمرکز دارد.  ماساژ تایلندی سبک شمال در حال حاضر در سراسر جهان و عمدتاً در ایالات متحده انجام می‌شود.

تکنیک‌های ماساژ تایلندی با انجام فشار ملایم به‌وسیله دست‌ها و پاها با تنوع گسترده‌ای از حرکات و جنبش‌های کششی و کنش پذیر با انجام این دو تکنیک در ماساژ تایلندی که بایستی در محیطی آرام و مراقبه‌ای انجام پذیرد باعث ایجاد فضا در ساختار اسکلتی و ماهیچه‌ای بدن می‌شود. بدن شروع به باز شدن و انعطاف‌پذیری می‌کند و حرکات و جنبش‌های بدن آسان می‌گردد.

ماساژ تایلندی تلفیقی از روانشناسی، مذهب و هنر

در حالی که ذهن به‌آرامی به هوشیاری برمی‌گردد؛ تنش و مواد سمی از مفاصل و ماهیچه‌ها بافت‌های رابط آزاد می‌گردد. ماساژ تایلندی به یوگا برای افراد تنبل تشبیه شده است که در آن تمام عضلات بدن کشیده می‌شوند و مفاصل نیز باز و بسته می‌شوند و دران کلیه ماهیچه‌ها، رگ‌ها. . اعصاب و روان و همچنین پوست بدن حالت آرامشی پیداکرده و قوای جسمانی افزوده می‌گردد. ماساژ تایلندی تلفیقی از روانشناسی، مذهب و هنر است که یک ماسور حرف‌های با به‌کارگیری آن، نیرو و انرژی مثبت خود را به ماساژ گیرنده منتقل می‌کند و آن فرد پس از اتمام ماساژ، احساس خوشایندی از آرامش، نشاط، شادابی و شارمانی را تجربه خواهد کرد. بر اساس تئوری ماساژ تایلندی، خطوط ده‌گانه و نامحسوس انرژی قلب این ماساژ است.

این خطوط نامرئی که حدود دو انگشت با سطح پوست فاصله دارند، در تمام نقاط بدن پراکنده بوده و تندرستی و سلامتی انسان متکی بر تعادل این خطوط است. مادامی که به هر دلیلی تعادل این انرژی‌ها به هم بخورد، هماهنگی ارگانیک بدن دچار اختلال شده و در نتیجه درد و بیماری به وجود می‌آید. تکنیک‌های ماساژ سنتی تایلندی باعث می‌شود تا انرژی حبس شده در این کانال‌ها شناسایی و آزاد گردد و در نتیجه تعادل و بهبودی حاصل می‌شود. در ماساژ تایلندی بر خلاف ماساژ غربی که با ضربه‌های پی در پی روی بدن بدون پوشش انجام می‌شود- ماسور ماساژ تایلندی از روی لباس فشارهای ملایم و کشش‌های ماهیچه‌های را به‌صورت آرام و ریتمیک اعمال می‌نماید( به علت تکنیک ماساژ ممکن است تا چند روز پس از در یافت آن، فرد احساس درد داشته باشد که امری طبیعی می‌باشد.

موارد منع ماساژ تایلندی

  • دیسک کمر
  • دیسک گردن
  • آرتروز
  • پوکی استخوان
  • افراد مسن
  • فشار خون بالا یا سرطان
  • مشکلات پوستی همانند اگزما، پسوریازیس
  • داشتن عضو مصنوعی مثل زانو، کفل مصنوعی
ماساژ تایلندی نشسته

مدت زمان ماساژ تایلندی

برای انجام یک ماساژ تایلندی کامل حدود ۲ ساعت زمان نیاز است ولی اگر زمان محدود دارید باعث نمی‌شود که ماساژ مؤثری نداشته باشید فقط سعی کنید جاهایی که می‌خواهید ماساژ داده شود با توجه به زمان محدود، کامل باشد از کشش‌های بیش از حد در ماساژ تایلندی خودداری کنید، کشش بیش از حد باعث ایجاد آسیب و صدمه می‌شود تنها بعد از مدت کوتاهی تجربه ماساژ دادن به‌زودی مشخص خواهد شد که هر شخصی آستانه تحمل و حساسیت و انعطاف‌پذیری متفاوتی دارد.

به‌عنوان مثال ممکن است برای برخی از افراد فشارهای عمیق باعث ایجاد حس بیش از حس تعادل می‌شود در صورتی که برای بقیه افراد فشارهای ملایم و آهسته ممکن است باعث ایجاد درد شود انعطاف‌پذیری و تحمل کشش‌ها نشان دهنده تغییرپذیری همسان است و این قضیه بسیار مهم است که یک شخص یاد بگیرد و سریعاً تشخیص دهد چه درجه‌ای از فشار و کشش مناسب است. فشار اگر قوی و شدید باشد، باعث ایجاد درد می‌شود. همچنین فشار از درجه یواش و آهسته شروع کرده و به‌تدریج افزایش دهید.

به چهره فردی که ماساژ می‌دهید نگاه کنید، تا متوجه شوید که ماکزیمم فشاری که باید استفاده کنید چه مقدار است. همیشه این قضیه مهم است که از فرد ماساژ گیرنده تصدیق کلامی بگیرد که آیا کشش داده شده بیش از حد نیست؟ ! سن افراد نشان دهنده انعطاف‌پذیری و آستانه تحمل درد نیست برخی از افراد بسیار جوان می‌توانند بدن بسیار سخت داشته باشد در حالی که برخی دیگر در سن هفتاد و پنج سالگی که مورد مراقبت قرار می‌گیرند دارای انعطاف‌پذیری قابل توجهی باشد.


مطالب زیر برای افزایش دانش و آگاهی شما مفید خواهند بود:

دیدگاهتان را بنویسید