خانه > مطالب و آموزشهای ماساژ > کشش و بایدهای ماساژ درمانی برای ورزشکاران

کشش و بایدهای ماساژ درمانی برای ورزشکاران

بایدها و نبایدهای ماساژ درمانی برای ورزشکاران که لازم است قبل و بعد از تمرینات کششی رعایت کنند و منجر ‏به بازیابی طبیعی بدن می‌شود

ورزشکاران معمولی حتی به اهمیت کشش قبل یا بعد از تمرینات نیز آگاه نیستند. با اینحال از هر کسی که در زمینه ورزش فعالیت دارد بپرسید، خواهد گفت این یکی از مهمترین جنبه‌های تمرین جسمانی است که نادیده گرفته می‌شود.

شانون الیس، مالک و ماساژ درمانگر در مرکز هندز آو سیلک (دستان ابریشمی= Hands of silk) می‌گوید: کشش قبل و بعد از تمرینات موجب بهبود انعطاف‌پذیری ورزشکاران، افزایش گردش خون به ماهیچه‌ها، آرامش و کاهش سفتی عضلات همراه با آمادگی روانی ورزشکار می‌شود.

الیس می‌گوید ورزشکاران در تمام سنین باید در ماساژدرمانی شرکت کنند تا از وارد آمدن آسیب به بدنشان جلوگیری نمایند، همانطور که این مسئله در بسیاری از دوره‌های آموزشی دانشگاه و برنامه‌های ورزشی حرفه‌ای گنجانده می‌شود. عضلات به دلیل فعالیت بیش از حد دچار تنش می‌شوند که ممکن است باعث وارد آمدن فشار روی رباط‌ها،مفاصل و تاندون‌ها که همگی آنها در هم تابیده شده‌اند گردد. کشش و ماساژدرمانی به کاهش پارگی رباط‌های بدن ورزشکاران کمک می‌کند که به اندازه شکستگی استخوان می‌تواند فرد را زمین‌گیر نماید.

آسیب جدی به زردپی ممکن است به شش ماه زمان برای التیام نیاز داشته باشد و اغلب به دلیل گرم نشدن بدن، کشش ضعیف، سفتی و از دست رفتن آب بدن ورزشکاران رخ می‌دهد. روشن است که هر چه سن‌تان بیشتر شود بیشتر مستعد این مشکلات خواهید شد؛ اما ورزشکاران جوان که عضلات‌شان را نادیده می‌گیرند، به همان اندازه در معرض خطر آسیب جدی قرار دارند.

بازیابی طبیعی بدن با ماساژدرمانی

یکی دیگر از جنبه‌های ماساژدرمانی کمک به توانایی بازیابی طبیعی بدن است. ماساژدرمانی به فرایند بازیابی بدن از طریق دفع سموم و افزایش گردش خون به عضلات که در طول فعالیت جسمانی دچار آسیب می‌شوند کمک می‌کند. در حقیقت از طریق فرایند بازیابی است که ورزشکاران قدرت و توان خود را به دست می‌آورند همانطور که پروتئین موجود در خون موجب تشکیل مجدد بافت‌های عضلانی می‌گردد. ماساژدرمانی می‌تواند به اعصابی که دچار گرفتگی هستند نیز کمک کند، و تضمین کند هیچ گرفتگی یا محدودیتی در گردش خون وجود ندارد. مواردی یافت می‌شود که گرفتگی عضلات می‌تواند بر اعصاب تاثیر منفی داشته باشد.

ماساژ ورزشی توسط انجام حرکت کششی بر روی ورزشکار مرد

مارنه استوُر، ساکن ماریکوپا و مراجعه‌کننده به مرکز ماساژدرمانی الیس، می‌گوید: «عصب سیاتیک من به دلیل پیمودن مسافت طولانی و تمرین دو آسیب دید. پس از شش ماه درمان، هنوز قادر به دویدن نبودم. بنابراین به ماساژهای ورزشی روی آوردم و مجدداً روی پاهایم ایستادم. هنوز هم در برنامه زندگی‌ام از ماساژ ورزشی استفاده می‌کنم. این کار کمک بسیار زیادی به فعالیت‌های روزانه، همچنین تمریناتم می‌کند.»

برخلاف سایر انواع ماساژ که شما را به جزیره استوایی در دریای کارائیب منتقل می‌کند تا بتوانید از شر تنش‌ها و فشارها رها شوید، ماساژدرمانی ممکن است گاهی اوقات با ناراحتی همراه بوده و موجب درد گردد.

الیس می‌گوید: «ماساژ همانند زمانی که تمرین می‌کنید، خون را با فشار به درون بافت‌های عضلانی وارد می‌کند. بسته به نوع ماساژ، عضلات ممکن است کشیده شده، فشرده شده و باز متسع شوند تا تاثیرات مطلوب به دست آید. اگر بدنتان به این روند عادت نداشته باشد، ماساژ ممکن است برای شما دردناک باشد. در صورتی که این وضعیت بیش از یک الی دو روز به طول انجامید، باید با ماساژ درمانگر خود مشورت کرده و در جلسه بعد مقدار فشار را تعدیل نمایید. درست همانند ورزش، بدن شما به این نوع تمرین عادت می‌کند، و مقدار دردناکی عضلات کاهش می‌یابد.»

تمرینات کششی PNF

الیس به تمام ورزشکاران توصیه می‌کند با تمرینات کششی PNF (تمرینات تحریکی اعضای داخلی، تمرینات عصبی ـ عضلانی، تمرینات تسهیل‌کننده) آشنا شوند.

الیس می‌گوید: «من در این زمینه اطلاعات بسیاری دارم و معتقدم تمام ورزشکاران باید این تمرینات را در برنامه روزانه خود بگنجانند. این یکی از ورزش‌های کششی بسیار مهم است که به افزایش انعطاف‌پذیری و دامنه حرکت عضلات کمک می‌کند. من خودم ورزشکار هستم، بنابراین می‌دانم مراقبت از اعضای داخلی و سپس بیرونی چقدر حایز اهمیت است.»

«با این حال، اگر بدنتان دچار تنش و استرس است و تنها می‌خواهید به جزایر باهاما، فیجی، هاوایی که نام بردید منتقل شوید، تکنیک‌های متعددی به شما آموزش می‌دهم که شما را به آنجا خواهد برد. ورزشکاران و تمام افراد باید به استراحت و تمدد اعصاب نیز بیندیشند.»


مطالب زیر برای افزایش دانش و آگاهی شما مفید خواهند بود:

دیدگاهتان را بنویسید