خانه > مطالب و آموزشهای ماساژ > تاریخچه ماساژ رفلکسولوژی

تاریخچه ماساژ رفلکسولوژی

تاریخچه انتقال شیوه کار و دانش ماساژ رفلکسولوژی از نسلی به نسل دیگر در طی قرن‌ها و همچنین اشاره به ‏آن در کتاب های مقدس

شیوه کار و دانش ماساژ رفلکسولوژی قرن‌هاست که از نسلی به نسل دیگر منتقل شده است. انسان از همان آغاز خلقت که پا به عرصه هستی گذاشت و پایش با زمین ناهموار تماس پیدا کرد، کف پاهایش به طور طبیعی تحریک شد تا این که کفش اختراع شد و این پوشش، حساسیت مادرزادی پاها را به طور فزاینده‌ای کاهش داد.

به طور کلی پاها در سیر و سفر زندگی و پیشرفت بشر همیشه نقش حیاتی داشته‌اند و در طول تاریخ مظهر حرکت، امنیت و پایه و اساس روح و جسم انسان بوده‌اند. مصریان باستان عادت داشتند در جریان عمل مومیایی کردن، پوست کف پاها را بکنند تا روح را از حصار جسم برهانند و به زمین برگردانند.

طبق اسطوره شناسی ژاپن مظهر عقل قدیمی وجود داشت به نام اتو که اگر از او درباره قدرت‌های شفا بخش باور نکردنی پرسیده می‌شد می‌گفت:”دوست من به پاهایت نگاه کن تا بدنت را ببینی؛ محققین شگفت زده اعتراف می‌کردند که مفهوم آن را درک نمی‌کنند. اُتو آهسته پاسخ می‌داد: درک شما هرگز کافی نخواهد بود. به پاهایت نگاه کن، همین کافی است“.

ماساژ رفلکسولوژی در کتب مقدس

در کتاب مقدس منابع بسیاری درباره پاها وجود دارد که به تطهیر از راه روغن مالی، شست و شو و ماساژ پاها اشاره می‌کند. ماساژ رفلکسولوژی این عمل مقدس و این باور را تحقق می‌بخشد؛ زیرا پاک سازی درونی به معنای خلوص در تمام عمر است. هنوز هم در برخی از قسمت‌های محلی کشور هندوستان جوان‌ترها برای نشان دادن عشق و قدردانی، به پای پدر و مادرشان بوسه می‌زنند. گارفیلد بیستمین رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا پس از ترور، از درد شدیدی رنج می‌برد. او شیوه‌های گوناگون درمان را امتحان کرد، اما وقتی به ماساژ رفلکسولوژی روی آورد بهبود یافت و به آرامش و آسایش بسیار زیادی رسید.

ماساژ رفلکسولوژی نوعی خود درمانی است که صرف نظر از رنگ پوست، اعتقادات مذهبی و وابستگی‌های اجتماعی در سراسر دنیا درمان طبیعی مطلوبی محسوب می‌شود. سادگی استفاده از این روش باعث شده است تأثیر قابل توجه آن در ایجاد هماهنگی کلی منسوخ نشود و امروزه به عنوان یک شیوه درمانی مناسبی که افراد را در وضعیت مناسبی قرار می‌دهد، مطرح باشد.

پاها نشان دهنده ریشه و اساس ما هستند. اگر در تنگنا قرار بگیرند، انرژی و پتانسیل فرد را محدود می‌کنند؛ اما به محض رهایی، فرد بدون برخورد به مشکلات پیش می‌رود.


مطالب زیر برای افزایش دانش و آگاهی شما مفید خواهند بود:

دیدگاهتان را بنویسید