خانه > مطالب و آموزشهای ماساژ > تاریخچه ماساژ

تاریخچه ماساژ

تاریخچه ماساژ در شرق و در تمدن غرب ، پیشرویی شرق در علوم مربوطه و پا گذاشتن همزمان فیزیوتراپی و ‏ماساژ به عرصه پزشکی و درمان

کلمه ماساژ از کلمه یونانی بنام massein به معنای مالیدن و از لغت ma- nus به معنای دست گرفته شده است. ولی به‌طورکلی ماساژ دادن عبارت است از حرکاتی منظم و اصولی که روی بافت‌های بدن به‌منظور اهداف خاصی انجام می‌گردد. به عبارت دیگر ماساژ دادن عبارت است از سلسله حرکات و مهارت‌های دست که به‌طور منظم بر روی بافت‌های بدن جهت تأثیر بر سیستم عصبی، عضلانی، پوست، مفاصل و گردش خون به کار می‌رود.

ماساژ در شرق

اسناد تاریخی نشان می‌دهد ماساژ قدیمی‌ترین شکل درمان جسم و روح است. یکی از نخستین مراجع مکتوب در رابطه با ماساژ را می‌توان در کتاب طب سنتی چینی یافت که تاریخ آن به قبل از میلاد بازمی‌گردد که در آن ماساژ ماهیچه‌ها و پوست از شایع‌ترین شیوه‌های درمان است. داستان ماساژ یا تاریخچه ماساژ درمانی به حدود 2700 سال قبل برمی‌گردد. در متن کتاب امپراتور زرد (کتاب مرجع طب داخلی چین)، برای درمان فلج و تب و لرز به ماساژ پوست و پا توصیه شده است.

با سیری در تاریخ متوجه می‌شویم که ماساژ در تمام ملل و بافرهنگ‌های مختلف مرسوم بوده و شاید دلیل رواج آن عامه‌پسند بودن آن نزد تمام مردم باشد. در گذشته مردم بدون اینکه از تأثیرات فیزیولوژیکی و درمانی ماساژ آگاهی داشته باشند از آن استفاده می‌کردند. برای نمونه در ضرب‌دیدگی‌ها اولین اقدام آن‌ها تکان دادن و یا مالش عضو صدمه دیده بوده است.

پیشرویی شرقی ها

در میان ملل و اقوامی که در گذشته از ماساژ به شکل وسیع‌تری استفاده می‌کردند می‌توان از مصری‌ها، ایرانیان، یونانیان، چینی‌ها و ژاپنی‌ها نام برد و همین‌طور از بین دانشمندان و اطباء قدیمی که از تکنیک‌های ماساژ استفاده می‌کردند می‌توان به بقراط و ابوعلی سینا اشاره کرد. بقراط به نتایج سودمند مالش و ماساژ در تأمین و بازگرداندن نیروی عضلانی افراد ناتوان تا حدی پی برد و برای درمان بعضی از عوارض مفصلی و عضلانی از این روش‌ها استفاده نمود.

نقاشی ماساژ زن با کیمونو توسط مرد شرقی باستان

ماساژ از دیرباز به‌عنوان نوعی درمان مطرح بوده و مطالعات تاریخی نشان می‌دهد که مالش بدن در بین انسان‌های اولیه و تمدن‌های باستانی وجود داشته است. هندیان از ماساژ در ورزش‌های تنفسی استفاده می‌کردند. مصریان و ایرانیان نیز انواع مختلف ماساژ را جهت درمان بکار می‌بردند. نمونه‌های زیر بخشی از کاربرد‌های ماساژ در زمان باستان نشان می‌دهد:

  • بقراط از ماساژ آرام، بعد از جا انداختن شانه استفاده می‌کرد.
  • ابوعلی سینا ماساژ را برای پخش کردن مواد زائدی که در عضلات تشکیل‌شده توصیه می‌کرد که باعث رفع خستگی می‌شد.

ماساژ در غرب

تاریخچه ماساژ درمانی در تمدن غرب به ریشه‌های طب غربی در یونان باستان برمی‌گردد. 500 سال قبل از میلاد در یونان بقراط که او را پدر طب غربی می‌دانند، از ماساژ نیز برای درمان استفاده می‌کرد. بقراط گفته که: «یک پزشک باید در خیلی چیز‌ها تجربه داشته باشد اما مطمئناً در مالش او معتقد بود که ماساژ – همراه با هوای تازه، غذای خوب، حمام، موسیقی، استراحت و بازدید دوستان – کلیدی برای درمان بیماری است.

در کتب پزشکی، ماساژ و تمرین درمانی یکسان آورده شده است ولی کلین سوئدی سعی کرد این دو را تفکیک کند. وی با انتشار کتاب جیبی ماساژ در سال 1895 جدایی این دو را بیان کرد و گفت ماساژ تمرین درمانی نیست. در سال 1813 اولین کالج آموزش ماساژ در استکهلم تأسیس گردید و توسط دانشجویان این کالج ماساژ سوئدی به‌عنوان یک روش استاندارد به جهانیان شناسانده شد. در سوئد ماساژ سوئدی بر اساس آناتومی و فیزیولوژی توسط یک فیزیولوژیست سوئدی، هنریک لینگ (1776-1839) بانام پزشکی ژیمناستیک ابداع شد. پزشکی ژیمناستیک شامل حرکات انجام شده توسط درمانگر بود که در دانشگاه استکهلم به ثبت رسید.

ماساژ سوئدی به‌عنوان جنبش سوئدی درمان در اروپا و شناخته شده و در سال 1858 به ایالات متحده آمد. امروز این ماساژ را به‌عنوان ماساژ سوئدی می‌شناسند که پایه و اساس انواع دیگر ماساژ غربی، ازجمله ماساژ ورزشی، ماساژ عمیق بافت و ماساژ آروماتراپی است. روش مدرن از ماساژ سوئدی از طریق مطالعه بر روی فیزیولوژی، ژیمناستیک و با اقتباس از تکنیک‌های ماساژ چین، مصر، یونان و روم ساخته شده است.

تا چند دهه پیش ماساژ در غرب به‌عنوان خدمات لوکس استفاده می‌شد که آن را فرانسویان از چین وارد اروپا کرده بودند. همچنان نیز ماساژ‌های زیبایی و لاغری و زاییده تفکرات مصرف‌گرایی غرب است اما به‌هرحال میزان ورود و پیشرفت ماساژ شرق در غرب قابل توجه است.

فیزیوتراپی و ماساژ

بین سال‌های 1884 تا 1918 ماساژ به عرصه پزشکی و درمان پا گذاشت و این هم‌زمان با شروع کار فیزیوتراپی بود. در سال 1900 هوفا کتاب خود به نام تکنیک‌های ماساژ را در آلمان به چاپ رسانید که هنوز هم اساس کلیه کتب درسی مرجع ماساژ به کار گرفته می‌شود.

سپس دکتر منل در سال 1917 کتاب خود به نام درمان فیزیکی به‌وسیله حرکت‌درمانی پولاسیون و ماساژ را نوشت. وی به‌طور مستمر در زمان حیاتش تا سال 1957 جهت آگاهی جامعه پزشکان بااهمیت و فواید ماساژ کوشش نمود.

از سال 1980 درمان با ماساژ به‌سرعت گسترش پیدا کرد و امروزه درصورتی‌که ماساژ به‌خوبی و بامهارت به کار گرفته شود به‌عنوان بخش مهمی در حفظ سلامتی و درمان مطرح می‌گردد. از سال 1993 ماساژ به‌عنوان سومین دسته از اشکال متعدد طب تکمیلی طبقه‌بندی شد. امروزه نیز از ماساژ با اهداف مختلف و به شکل وسیع و گسترده‌ای استفاده می‌کنند و به‌ویژه در درمان درد‌های عضلانی و مفصلی جایگاه ویژه‌ای را نسبت به سایر روش‌های درمانی به خود اختصاص داده است.


مطالب زیر برای افزایش دانش و آگاهی شما مفید خواهند بود:

دیدگاهتان را بنویسید