خانه > مطالب و آموزشهای ماساژ > دست کاری مفصل و ماهیچه

دست کاری مفصل و ماهیچه

با استفاده از ماساژ، کشیدن و حرکت دادن رباط‌ها، تاندون‌ها و ماهیچه‌ها وضعیت حرکتی بیمار را بهبود و درد ‏وی را تسکین می‌دهند.‏

بر اساس مجموعه یافته‌ها، اصطلاح تشخیصی اختلال عملکرد کوچک بین مهر‌ه ای دردناک بکار می‌رود. این اختلال غالباً درنتیجه ضربه، فشار، حرکات نادرست، وضعیت‌های بدنی غلط حین کار و حتی نشستن و ایستادن و خوابیدن غلط ایجاد می‌گردند. اصطلاح کوچک برای این اختلال ازاین‌جهت بکار برده می‌شود که در رادیوگرافی معمولاً نشان‌های دیده نمی‌شود. در خیلی موارد نیز اختلالت متعدد و شدید جداگانه‌های همچون بیرون‌زدگی دیسک مابین مهره‌ها وجود دارد که در این مورد قطعاً اختلال عملکرد مابین مهره‌ها نیز رخ داده است.

تجربیات نشان می‌دهند که اکثر درد‌های ستون فقرات ناشی از اختلال عملکرد کوچک بین مهر‌های است. سایر علائم یا نشانه‌های همراه با درد در این اختلال عبارت‌اند از:

  • افزایش ضخامت پوست که توأم با درد در هنگام گرفتن و غلتاندن پوست به وجود می‌آید (عصب دهی این ناحیه از پوست باید از همان قطعه مهره‌های
  • دچار اختلال عملکرد باشد)
  • افزایش تونیسیته عضلانی موضعی (در عضلاتی که عصب‌گیری آن‌ها از همان قطعه مهر‌های دچار اختلال است)
  • درد یا افزایش حساسیت موضعی در لمس محل اتصال رباط یا تاندون به عضله یا به استخوان

سندرم پوستی رباطی ضریعی عضلانی

مجموعه نشانه‌های مذکور تحت نام دیگری به‌صورت سندرم پوستی رباطی ضریعی عضلانی دردناک قطع‌های یا Segmental Cellulo-Teno-Periosteo-Myalgia Syndrome نیز گفته می‌شود. بنابراین می‌تواند همه یا بخشی از علائم مربوطه به‌صورت علائم پوستی، علائم تاندونی، علائم ضریع استخوان یعنی درد یا حساسیت موضعی روی استخوان (ضریع یعنی هر پوست یا همان پرده پوشاننده استخوان) و علائم عضلانی به‌صورت ضعف یا خستگی یا درد عضلانی را دارا باشند و عامل ایجاد درد‌های کاذب عصبی مفصلی و یا احشایی به‌حساب آیند.

تظاهر درد‌های پوستی یا بی‌حسی و سوزن سوزن شدن پوستی در منطقه بخصوصی از پوست متعلق به همان قطعه ستون فقرات نشان‌های از آزار یا آسیب ریشه عصب نخاعی است و می‌تواند توجیه کننده درد‌های پشتی با منشاء گردنی و یا کمردرد با منشاء ستون فقرات پشتی باشد. از این روست که در بسیاری از مردم که نشانه‌های درد واقعی و علائم آزاردهنده همراه با درد را اظهار می‌کنند تصویربرداری ستون فقرات آن‌ها کامل نرمال است و نشان دهنده ضایعاتی نیست که با درد بیمار مطابقت کند.

محدودیت حرکتی در یک منطقه از ستون فقرات

علامت شایع دوم بعد از درد، محدودیت حرکتی در آن منطقه از ستون فقرات است. به عبارتی دامنه حرکتی قطعات درگیر ستون فقرات در اثر بهم خوردگی نظم مابین آن‌ها از بین می‌رود و در بررسی بالینی متوجه علائم یا یافته‌هایی می‌شویم که دلالت کامل بر این تشخیص می‌کند و بعد از انجام مانیپیولاسیون یا منیپولیشن موفق این علائم برطرف می‌شوند. مهم‌ترین این علائم وجود درد یا حساسیت موضعی در فشار مستقیم بر قطعه درگیر ستون فقرات است و نکته مهم همین دردناک بودن قطعه حرکتی ستون فقرات است) قطعه حرکتی مجموعه ۲ مهره ستون فقرات به همراه تمامی عناصر و ساختمان‌های وابسته به آن دو مهره است) و در مرحله بعد و با درجه اهمیت کمتر، محدودیت حرکتی مربوط به آن قطعه حرکتی است.

در این روش، با استفاده از ماساژ، کشیدن و حرکت دادن رباط‌ها، تاندون‌ها و ماهیچه‌ها وضعیت حرکتی بیمار را بهبود و درد وی را تسکین می‌دهند. این روش را غالباً به همراه روش‌های فیزیوتراپی انجام می‌دهند.


مطالب زیر برای افزایش دانش و آگاهی شما مفید خواهند بود:

دیدگاهتان را بنویسید