خانه > مطالب و آموزشهای ماساژ > ماساژ حین بارداری ، آنچه درباره ماساژ بارداری نمی‌دانید

ماساژ حین بارداری ، آنچه درباره ماساژ بارداری نمی‌دانید

ماساژدرمانی در طول بارداری برای ماهیچه‌های سفتی که دچار اسپاسم جزئی می‌شوند و درد خفیف ایجاد می‌کنند مناسب هست اما چه چیزهایی را نمیدانیم؟

ماساژدرمانی در طول بارداری برای ماهیچه‌های سفتی که دچار اسپاسم جزئی می‌شوند و درد خفیف (یا گاهی اوقات شدید) ایجاد می‌کنند مناسب می‌باشد. گاهی اوقات هنگام بارداری فرد احساس کوفتگی و خشکی عضلات می‌کند. آنچه زن باردار در این زمان احساس نمی‌کند چیست؟ ماهیچه‌ها به دلیل انجام کار بیشتر حین حمل وزن بیشتر در وضعیتی که روز به روز سخت‌تر می‌گردد، خسته می‌شوند. چنانچه سابقه درد عضلانی ـ اسکلتی قبل از بارداری داشته‌اید، به احتمال زیاد در طول 9 ماه بارداری نیز این درد همراهتان خواهد بود.

اکنون اولین چیزی که احتمالاً از آن بی اطلاع هستید این است که:

ماساژدرمانی نیز ممکن است تحت پوشش بیمه قرار داشته باشد. برخی از شرکت‌های بیمه آن را تحت پوشش قرار می‌دهند، برخی نیز قرار نمی‌دهند. این امر بستگی به این دارد که آیا تحت پوشش قرار دادن آن «مزیتی در پی دارد یا خیر.» این کار باید در مطب مراقبین بهداشتی انجام گیرد که یکی از اعضای تأمین کننده شرکت بیمه است.

ماساژدرمانی حین بارداری بیشتر در وضعیتی که فرد به یک سمت دراز کشیده و از یک متکا به عنوان تکیه‌گاه استفاده می‌نماید، انجام می‌گیرد.

آیا ارزش دارد برای انجام ماساژدرمانی حین بارداری وقت صرف کرده و خود را به دردسر بیندازیم؟

قطعاً همین طور است. ماساژ موجب تسکین درد و گرفتگی عضلات می‌شود. همچنین ماساژ روش طبیعی برای حفظ سلامتی است که موجب از بین رفتن تاثیرات سوء استرس و آرامش فرد می‌گردد. ماساژ موجب آسان‌تر شدن زندگی حین فعالیت‌های روزانه می‌گردد، همچنین:

1) موجب آماده شدن لگن خاصره برای زایمان راحت تر همراه با کشیدگی بهتر عضله می‌گردد.

2) موجب کاهش کشش‌های غیرطبیعی ماهیچه‌های محافظ زهدان می‌شود که ممکن است مشکلاتی از قبیل وضعیت غیرطبیعی جنین حین تولد را ایجاد کند. این مسئله زمانی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است که هنگام کشیدگی ناحیه شکم احساس کشش یا فشار نمایید.

3) موجب کاهش احتمال استفاده از دارو یا عمل جراحی حین بارداری می‌گردد.

ماساژ شکم زن حامله یا باردار در حالیکه به پهلو خوابیده است

مسائل دیگری که ممکن است از آن بی‌اطلاع باشید:

طبابت مفصلی با استفاده از روش فعال‌کننده (اکتیویتور) بهترین مکمل ماساژ قبل از تولد نوزاد می‌باشد. هیچ‌چیز بهتر از روش فعال کننده به همراه ماساژدرمانی موجب از بین رفتن کشش عضلانی نمی‌گردد.

با روش فعال کننده «هیچ‌گونه شکستگی، دررفتگی، یا پیچ‌خوردگی» که در روش‌های سنتی طبابت مفصلی مشاهده می‌شد، وجود نخواهد داشت. در این روش از نوعی وسیله دستی به نام فعال کننده به منظور وارد آوردن فشار کنترل شده و ناگهانی به منظور آسایش و راحتی بیمار استفاده می‌شود.

طبابت مفصلی حین بارداری روشی ایمن است. نتایج به دست آمده از تحقیق بر روی صدها زن باردار که تحت طبابت مفصلی قرار داشتند نشان دهنده هیچ‌گونه تأثیر منفی نبود. تنها مشکلی که وجود داشت درد خفیف پس از نخستین مرحله درمان در تعداد اندکی از بیماران بود که در مراجعه بعدی این مشکل برطرف گردید. این نتایج ابتدا توسط دکتر جین اُهم، محقق و مشاور طب مفصلی (که به صورت خصوصی نیز بیمار می‌پذیرد) در همایش سالانه دانشگاه میدوایوز در ماه مه 2008 در بوستون ارائه شد.

ماساژ حین بارداری برای اغلب زنان سودمند می‌باشد. هنگامی که روش فعال‌سازی طب مفصلی با ماساژدرمانی ترکیب شود، بارداری راحت‌تری را سپری خواهید کرد و زایمان مطمئن‌تری خواهید داشت.


مطالب زیر برای افزایش دانش و آگاهی شما مفید خواهند بود:

دیدگاهتان را بنویسید