خانه > مطالب و آموزشهای ماساژ > ماساژ شیاتسو: تکنیک ماساژ رایج

ماساژ شیاتسو: تکنیک ماساژ رایج

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که فکر می‌کنید ماساژدرمانی بهترین روش آرامش و احساس رهایی است، بنابراین احتمالاً می‌دانید که سبک‌های ماساژدرمانی بسیاری وجود دارد که درمانگرها به کار می‌گیرند. این تکنیک‌ها از نظر ضربه‌ها و اعمال فشار متفاوت هستند. به عبارت دیگر چگونگی انجام آنها است که این تکنیک‌ها را از یکدیگر متمایز می‌سازد. یکی از متداول‌ترین تکنیک‌ها در حال حاضر و حتی قبل، ماساژ شیاتسو می‌باشد. منشأ این تکنیک خاص در حقیقت کشور ژاپن است و در این تکنیک درمانگر روی نقاط خاصی از بدن که نقاط فشار (acupressure) نیز نامیده می‌شوند، فشار وارد می‌آورد.

در طول ماساژ شیاتسو، درمانگر تنها از انگشتان، کف دست و آرنج‌ها برای وارد کردن فشار استفاده می‌کند. این کار ممکن است یک ساعت یا بیشتر بطور انجامد. در صورتی که این روش ماساژدرمانی را دو بار در هفته دریافت کنید، ممکن است موجب تسکین درد آرتروز، سفتی عضلات، تنش و درد مفاصل شود. به عبارت دیگر، گردش خون بدن، همچنین وضعیت سلامت کلی شما بهبود خواهد یافت.

ماساژ شیاتسو واقعاً چگونه انجام می‌شود؟

برخلاف سایر تکنیک‌های ماساژدرمانی که روی تختخواب یا صندلی ماساژ به بهترین شکل انجام می‌شود، شیاتسو زمانی به بهترین شکل انجام می‌گیرد که روی زمین دراز کشیده و صورت‌تان رو به بالا باشد. سپس درمانگر از شما می‌خواهد به مدت ده دقیقه نفس عمیق بکشید تا اکسیژن به درون بدن وارد شده و به درون عضلات نفوذ کند. در این روش، ماساژ راحت‌تری خواهید داشت. حدود پانزده دقیقه، درمانگر با استفاده از انگشتان و کف دستانش به آرامی سر و صورت‌تان را ماساژ خواهد داد تا گردش خون در این قسمت‌ها بهتر شود. با انجام این کار، صورت‌تان استراحت کرده و چهره سالم تری خواهید داشت.

انجام ماساژ شیاتسو روی پشت خانم بدون لباس

پس از سر و صورت، درمانگر به سمت ماساژ گردن و شانه‌ها و سپس تا پایین بازو و ناحیه قفسه سینه حرکت می‌کند. در این زمان، از کف دست و شست‌ها به منظور وارد آوردن فشار جزئی به شکل دایره‌وار و در جهت حرکت عقربه‌های ساعت استفاده می‌کند تا کانال‌های انرژی بدن‌تان را باز کند. سپس به سمت بخش‌های پایین‌تر جایی که کلیه‌ها قرار دارند می‌روند تا به دفع سموم کلیه‌ها از بدن کمک کند.

هنگامی که درمانگر ماساژ این مناطق را انجام داد، سپس به سمت پاها و ساق پاها می‌رود. ماساژ این نواحی ممکن است حدود پانزده دقیقه بطور انجامد و در اغلب مواقع درمانگر از آرنج‌ها استفاده می‌کند. سپس از شما می‌خواهد پاهایتان را به سمت عقب و جلو ببرید یا آنها را همراه با دستانتان به سمت بالا بکشید؛ زیرا این کار به بهبود گردش خون بدن کمک می‌کند. پس از این کار، می‌توانید دوباره برای چند دقیقه نفس عمیقی بکشید. قبل از اینکه به آرامی بنشینید، بهتر است یک لیوان آب بنوشید تا به دفع یا خروج سموم از بدن کمک کند.

شیاتسو بوسیله صندلی مخصوص ماساژ

از طرف دیگر، شیاتسو جدای از اینکه نوعی ماساژدرمانی محسوب می‌شود، می‌تواند از طریق صندلی مخصوص ماساژ نیز انجام شود. اگر سعی کنید برای خرید گشتی در اطراف خود بزنید، صندلی‌های ماساژ بسیاری خواهید یافت که به منظور انجام تکنیک‌ها و سبک‌های مختلف ماساژ طراحی شده‌اند. بنابراین چنانچه قادر به مراجعه به نزد درمانگر نمی‌باشید، می‌توانید به خرید صندلی ماساژ به عنوان گزینه بهتری بیندیشید.


مطالب زیر برای افزایش دانش و آگاهی شما مفید خواهند بود:

دیدگاهتان را بنویسید