خانه > مطالب و آموزشهای ماساژ > آموزش روش ماساژ بارداری

آموزش روش ماساژ بارداری

در اینجا ضمن آموزش مرحله به مرحله ماساژ بارداری با ماساژ یومی‌هو آشنا می‌شویم که در خصوص ‏موضوعات زنان و زایمان نقش مهمی ایفا می‌کند

یومی‌هو و بیماری‌های زنان و زایمان

یومی‌هو با توجه و تمرکز به نقش لگن خاصره در بروز بسیاری از بیماری‌ها، از جمله بیماری‌های زنان و زایمان، بر این باور است که جابه‌جایی لگن خاصره (که متاسفانه بسیار شایع بوده و افراد خود به این مهم توجه ندارند) در بروز بیماری‌های زنان و زایمان از جمله دردهای قاعدگی، اختلالات قاعدگی (آمنوره ودیسمنوره)، زایمان‌های سخت نقشی جدی ایفاء می‌کند. هر قدر شدت این جابه جایی بیشتر باشد (به ویژه در سمت چپ لگن، تیپ سمپاتیک) این دردها و اختلالات بیشتر خواهد بود.

لذا، چنانچه خانم‌ها قبل از بارداری یا در ماه‌های آغازین بارداری اقدام به اصلاح لگن خاصره خود، به کمک روش یومی‌هوتراپی بنمایند، و سپس با تداوم یومی‌هوتراپی در دوره‌های معین زمانی، قطعا می‌توانند مشکلات دوران بارداری را کاهش داده، زایمان کم دردی را پشت سر بگذارند (بدون نیاز به سزارین ، البته به جز آنهایی که استخوان لگن کوچکتر از حد طبیعی دارند) و نوزاد سالم‌تر و شاداب‌تری را به دنیا بیاورند.

پس از تولد کودک نیز می‌توان به کمک ماساژ، آرامش و سلامتی را به او هدیه داد و سیستم ایمنی او را تقویت کرده، با ایجاد گردش خون و سیستم لنفاتیک مناسب به رشد بهتر و سریع‌تر او کمک شایانی کرد. سیستم عصبی او نیز در این میان بی‌نصیب نمانده و عملکرد آن بهبود خواهد یافت. آرامش، شادابی و نشاط کودک ثمره‌ی این تلاش خواهد بود.

آموزش ماساژ بارداری

برای مادری که در انتظار تولد کودک خود به سر می برد، ماساژ تاثیر شگفت‌انگیزی دارد و می‌تواند او را با تغییرات آرام بدنش بیشتر همراه کند. دست نوازشگر ماساژور، هم به او احساس خوشایندی را منتقل می‌کند و هم به جنینی که در رحم او در حال رشد می‌باشد. ماساژ نه تنها برطرف کننده انقباضات، تنش‌ها و احساس خستگی و فرسودگی او خواهد بود، بلکه احساس امنیت و آرامش را برای او به ارمغان می آورد.

با انجام حرکات پیشنهادی بر روی کل بدن، سیستم گردش خون، سیستم لنفاتیک، سیستم عصبی و جریان انرژی حیاتی و هوشمند بدن، به خوبی به گردش درآمده و هر گونه گرفتگی و انسدادی در مسیر حرکت آنها برطرف خواهد شد. در صورت مشاهده انقباضی در یک ناحیه بدن، با حرکات چرخشی و مداوم نوک انگشتان، ابتدا این انقباضات را برطرف کرده و سپس به سمت نقاط دیگر پیش می‌رویم. در طول بارداری، شما می‌توانید حرکات زیر را انجام دهید.

ماساژ شکم زن باردار

1- آماده‌سازی برای ماساژ بارداری

ماساژ گیرنده و ماساژ دهنده هر دو باید لباس‌های راحت و آزاد و از جنس پنبه (نخی) به تن داشته باشند تا بتوانند هم به راحتی در تمامی جهات حرکت داشته باشند و هم جریان تنفس پیوست به آسودگی انجام گیرد. دمای محیط نیز باید حدود 25 درجه یا کمی بیشتر باشد. بهتر است کار بر روی تشک و روی زمین انجام گیرد. زیرا در این حالت، می‌توان هم انرژی زمین (یین) را دریافت کرد و هم انرژی آسمانی (یانگ).

هر گونه زیورآلات فلزی و لباس زیر را نیز باید از خود دور کرد. چون هم ممکن است به هنگام کار فرد دیگر را زخمی کند یا مانعی برای حرکات صحیح و مداوم باشد و هم با توجه به آن که هر کدام طول موج متفاوتی (از نظر انرژی) دارند، با هم تداخل کرده و مانع ایجاد تعادل در یین و یانگ (انرژی مثبت و منفی) و جریان سیال انرژی حیاتی در بدن گردند.در ماه‌های اول، بدون استفاده از روغن و با بهره‌گیری از تکنیک‌های یومی‌هو می‌توان بیمار را ماساژ داد. اما در ماه‌های پایانی بهتر است از روغن استفاده کرده تا حرکت دست به آسودگی صورت پذیرد.

2- ماساژ ناحیۀ پشت

بیمار به شکم (دمرو) دراز می‌کشد، (فقط در مورد زنانی که به چهار ماهگی بارداری نرسیده‌اند. در غیر این صورت مجاز به دمرو خوابیدن نبوده و باید به پهلوها دراز بکشند)، ابتدا تمامی پشت بیمار را یک بار ماساژ داده و سپس قسمت به قسمت و با تاکید بیشتر، ابتدا ماهیچه‌های کتف و شانه، قسمت فوقانی پشت و میان کتف‌ها، سپس به پایین لغزیده و قسمت کمر، باسن و پهلوها را ماساژ داده و سپس کل ستون فقرات را از بالا به پایین به صورت سریع و لغزشی ماساژ می‌دهیم.

3- ماساژ پشت پا

از باسن به پایین، پشت ران، پشت زانو و ساق یک پا را ماساژ داده و سپس به سراغ پای دیگر می‌رویم. در انتها کف هر دو پا را با دقت بیشتری ماساژ می‌دهیم.

4- ماساژ شانه، گردن و پوست سر

بیمار به پشت می خوابد (طاقباز). ابتدا جلو و پشت شانه‌ها را ماساژ می‌دهیم، سپس عضلات پشت گردن را به خوبی ماساژ داده و به طرف سر می‌رویم، و تمامی پوست سر را نیز ماساژ می‌دهیم.

ماساژ زیر شکم زن باردار

5- ماساژ صورت

کار را با ماساژ پیشانی شروع کرده و بعد به سمت گونه‌ها، اطراف بینی و چانه رفته و از مرکز به طرفین صورت، دست‌ها را به حرکت در می آوریم.

6- ماساژ دست‌ها و بازوها

همانند پا، هر دست را جداگانه ماساژ داده و از بازو شروع کرده، به سمت ساعد می‌رویم و در آخر کف و پشت دست را ماساژ می‌دهیم. کل انگشتان بیمار را در میان انگشتان خود می‌گیریم و با حرکت دست خود، انگشتان او را کشش می‌دهیم. سپس دست دیگر را به همین ترتیب ماساژ می‌دهیم.

7- ماساژ قفسۀ سینه و شکم

ماساژ بر روی شکم زنان باردار، پس از چهار ماهگی، مجاز نمی‌باشد. مگر آنکه ماساژ بسیار ملایم و بدون فشار صورت پذیرد. در این مرحله ماساژ را با کاربر روی قفسه سینه آغاز می‌کنیم و سپس به سمت شکم رفته و تمامی سطح شکم را ماساژ ملایمی می‌دهیم. فشار محکم بر روی ناف حتی در ماه‌های آغازین بارداری نیز مجاز نمی باشد. توجه داشته باشید به هنگام ماساژ بر روی سینه خانم‌ها، برای جلوگیری از افتادگی و حفظ گردی آن، می‌بایست از میان سینه‌ها آغاز شده و با چرخشی در پایین سینه‌ها، رو به طرفین و بالا حرکت نماید. از حرکت دست بر سطح سینه‌ها باید اجتناب کرد.

8- ماساژ قسمت جلو پاها

کار از قسمت بالای ران آغاز شده و به سمت ران، رو و اطراف کشکک (بدون وارد آوردن فشار روی کشکک) ادامه یافته و سپس به سمت ساق، مچ‌ها، جلو و کف پاها راحرکت می‌دهیم. بهتر است ماساژ در کف پا با فشار بیشتری صورت پذیرد تا نقاط رفلکسی که به اندام‌های داخلی، غدد درون‌ریز و چشم‌ها و گوش‌ها مربوط می شوند، مورد تحریک قرار گیرند.

9- قسمت پایانی ماساژ

حال می‌توان با کمک لبه‌های خارجی هر دو دست تمامی بدن را، از بالا به پایین در هر دو سمت، پشت و جلو، با ضربات آهسته و مداوم و لغزشی (شبیه جارو کردن) ماساژ داد. همان طور که در بالا ذکر شد، برای خانم‌های باردار، دراز کشیدن بر روی شکم، پس از چهار ماهگی، مجاز نمی‌باشد و باید وی را به پهلو دراز کرد. حتی در خوابیدن به پشت نیز، از کار بر روی شکم می بایست اجتناب کرد. در صورت استفاده از روغن و بر بدن لخت، این کار با احتیاط و ملایمت امکان‌پذیر می‌باشد.


مطالب زیر برای افزایش دانش و آگاهی شما مفید خواهند بود:

دیدگاهتان را بنویسید