تعریف ماساژ

تعریف ماساژ و نیروی التیام‌بخش آن بر بدن به همراه تاریخچه ماساژدرمانی و خواستگاه و معنی لغوی آن

کلمه ماساژ از یک کلمه یونانی به نام Massein که به معنای «مالیدن» است گرفته شده و مربوط به لغت لاتین Manus به معنای «دست گرفته شده» است. ولی بطور کلی، ماساژ دادن عبارت است از یک سری حرکات منظم، مرتب و اصولی که روی بافت‌های بدن به منظور اهداف خاصی بکار می‌رود.

به عبارت دیگر ماساژ دادن عبارت است از یک سری حرکات و مهارت‌های دستی که بطور منظم و خاص بر روی بافت‌های بدن جهت تأثیر بر سیستم عصبی، عضلانی، پوست، مفاصل و گردش خون بکار می‌رود.

تعریف ماساژ درمانی

ماساژ درمانی عبارت است از دست‌ورزی بر روی بافت‌های نرم بدن. ماساژ درمانی یک پدیده جالب، پویا و در عین حال ساده است که می‌تواند به سلامت پایدار و فروغ شما بینجامد. این روش به تهیه ابزارهای مخصوص، دارو و هزینه نیازی ندارد. نیروهای قوی و شفادهندۀ حاصل از ماساژ درمانی باعث تجدید انرژی، زنده دلی و زیبایی می‌شود و بیماری و درد را از زندگی شما دور می‌کند.

بدن شما از آن دسته از نیروهای انرژی برخوردار است که ماه، ستارگان و خورشید در مکان‌های خود استفاده می‌کنند. این نیروها از طریق یک سیستم الکتریکی با کلیدهای فراوان راه‌انداز و کارانداز، کنترل می‌شود. مدارهای اصلی در درون هر عضو، غده و عصب در جریان است. و یا کانون‌های فشار این مدارها در دست‌ها، پاها و قسمت‌های دیگر بدن قرار دارد. با ماساژ دادن و به کار انداختن این کانون‌های فشار، نه تنها درد متوقف می‌شود بلکه نیروی شفابخشی از طریق خطوط الکتریکی که قبلاً بسته بودند، به کلیه قسمت‌های بدن ارسال می‌شود. وقتی این مجاری حیاتی بسته باشند، غدد و اندام‌هایی که بد کار می‌کنند شما را به بیماری می‌کشانند.

نیروی التیام‌بخش

درون انسان نیرویی وجود دارد که می‌تواند التیام‌بخش باشد؛ بنابراین می‌توان از طریق ماساژ درمانی، موجی از الکتریسیته و پرتو التیام‌بخش را به کانون‌های انرژی شخص دیگر بفرستیم. در هر حال بیشتر انسان‌ها این نیرو را به میزان کامل رشد نداده‌اند. در طی سال‌های اخیر ثابت شده است که روش ماساژ درمانی در کمک به سلامتی اعضای بدن با موفقیت همراه بوده است و در صورت به‌کارگیری صحیح و مناسب از آن، همواره موثر خواهد بود. ماساژ درمانی نه تنها به‌طور طبیعی این مجاری را در زمانی که دچار گرفتگی هستند باز می‌کند، بلکه تا حدودی نیروی حیاتی مغناطیسی (شارژکننده) را نیز از طریق مجاری به بدن می‌فرستد که مانند یک موج شوک‌آور شفادهنده عمل می‌کند.

برای کمک به درک سادگی روش ماساژ درمانی، لحظه‌ای را به یاد بیاورید که احساس کرده اید جریان برقی از سراسر اعصاب شما گذشته است و اثر آن بر روی اعصاب شما مشخص است (به‌طور مثال: هنگامی که ناگهان ترسیده‌اید و یا دندانپزشک شما گفته است نیاز به کشیدن دندان دارید و یا زمانی که چند رشته از موی شما کشیده شده است). این احساس، معمولا از سراسر بدن شما عبور می‌کند. این مثال‌ها، به‌خوبی چگونگی انتقال انرژی حیاتی الکتریکی را در زمان انجام ماساژ درمانی نشان می‌دهد.

زن بدوم لباس در حال گرفتن ماساژ ریلکسی

تاریخچه ماساژ درمانی چیست؟

تاریخچه این درمان به حدود ۲۷۰۰ سال قبل از میلاد برمی‌گردد. در متن کتاب امپراطور زرد (کتاب مرجع طب داخلی چین) برای درمان فلج و تب و لرز به ورزش، ماساژ پوست و عضلات و نیز تمرینات بر روی دست و پا توصیه شده است. بقراط در حدود ۴۰۰ سال قبل از میلاد ضرورت استفاده از مالش را به عنوان یک درمان به‌خصوص در درمان آسیب‌های ورزشی و جنگی، به پزشکان گوشزد کرد. اسناد قدیمی دال بر استفاده ژاپنی‌ها و نیز سایر تمدن‌ها نظیر مصر، روم و عرب از ماساژ درمانی موجود است.

ماساژ درمانی به شیوه نوین و علمی، توسط هنریک لینگ (۱۸۳۹-۱۷۷۶م.) بر پایه ماساژ و ورزش بنیان نهاده شد.

دو برادر پزشک آمریکایی به نام جورج و چارلز تیلور پس از تحصیل در سوئد، در سال ۱۸۵۰م. این رشته را به آمریکا معرفی نمودند.


مطالب زیر برای افزایش دانش و آگاهی شما مفید خواهند بود:

دیدگاهتان را بنویسید