خانه > مطالب و آموزشهای ماساژ > تکنیک‌های ماساژ (روش‌های ماساژ)

تکنیک‌های ماساژ (روش‌های ماساژ)

ماساژ شرقی شامل تکنیک‌های طب فشاری که در آنها به ایجاد فشار بیشتر از مالش ‏تأکید می‌شود و هدف از آنها ایجاد تعادل در انرژی موجود در بدن است.‏

ماساژ غربی، بر اساس تکنیک‌های «پر هنریک لینگ» می‌باشد، اما با گذشت سال‌ها به صور گوناگونی تکامل یافته ‌است. برای مثال:

در ماساژ به منظور درمان، توجه روی موقعیت‌های خاصی نظیر کشش عضلات مبذول می‌شود و به منظور تخلیه دستی لنف، از یک ماساژ پمپی ملایم که هدف از آن افزایش سرعت برداشت مواد زاید به وسیله تحریک دستگاه لنفاوی است، استفاده می‌شود. در ماساژ بیودینامیک روی رهاسازی عواطف، یا «انرژی حیاتی» که اعتقاد بر این است که درون بدن حس می‌شود، تمرکز می‌شود.

ماساژ شرقی شامل تکنیک‌های طب فشاری (اکوپرژر) مانند: شیاتسو، تواینا و دو؛ این است، که در آنها به ایجاد فشار بیشتر از مالش، تأکید می‌شود و هدف از آنها ایجاد تعادل در انرژی موجود در بدن بر اساس فلسفۀ شرقی است.

سبک‌ها و تکنیک‌های ماساژدرمانی

سبک‌های ماساژ به دو بخش: سبک‌های غربی و شرقی تقسیم می‌شوند و در مجموع ۱۱ گروه ذیل را تشکیل می‌دهند که هر سبکی منحصراً از تکنیکی خاص و گاه مشترک بهره می‌گیرد.

۱- ماساژ سنتی اروپایی:

شامل متدهایی که بر پایه‌ی فیزیولوژی و آناتومی طب غربی بنا نهاده شده‌اند.

پنج تکنیک دست‌ورزی بافت‌های نرم بدن که در ماساژ سوئدی مورد استفاده قرار می‌گیرند تکنیک‌های ماساژ سنتی اروپایی را تشکیل می‌دهند که عبارتند از:

۱-۱. تکنیک افلوراژ یا کفی (ماساژ با کف دست‌ها) «Effleurage»:

یک حرکت ملایم مناسب برای شروع و پایان ماساژ که در حرکت تمام دست در تماس با بدن خواهد بود، افلوراژ شامل حرکات آهسته، ریتمیک و نرم که معمولاً در جهت جریان خون به سمت قلب، برای مثال از مچ تا شانه انجام می‌شود، در این حالت درمانگر با استفاده از همه دست شامل انگشتان و کف دست این کار را انجام می‌دهد و یک میزان فشار فزاینده را اعمال می‌کند.

۱-۲. تکنیک پتریساژ (مشت و مال دادن) «Petrissage»:

روشی است که طی آن درمانگر عضله را محکم می‌گیرد و به تناوب رها می‌کند.

۱-۳. تکنیک فریکشن یا حرکت مالشی (ماساژ با انگشت‌های دست) «Friction»:

یک حرکت مستقیم و فشار دهنده که شست دست بیشترین فشار و مالش را به بدن منتقل می‌کند و با حرکت‌های دورانی بدن را مالش می‌دهد.

این تکنیک با فشار پی در پی یا حرکات دورانی محکم در طول فیبرهای عضلانی همراه است. این حرکات معمولا در اطراف مفاصل اعمال می‌شود.

۱-۴. تکنیک پرکاشن یا حرکات ضربی.

۱-۵. تکنیک ویبراسیون یا لرزاندن و تکان دادن.

ماساژ کتف زن توسط دست ماسور

۲- ماساژ معاصر غربی

این روش نیز بر پایه روش‌های مدرن آناتومیک شامل تکنیک‌های دست‌ورزی فراتر از چارچوب ماساژ سوئدی بنا شده است و شامل موارد ذیل می‌باشد:

۲-۱. ماساژ عصبی عضلانی:

ماساژ عصبی عضلانی که نگرش خاصی به رفع دردهای عضلانی و تسکین آنها دارد و می‌تواند باعث بهبود سیستم عضلانی و اسکلتی شود و بسیار مفید و مناسب برای بهبود عملکرد بدن است.

۲-۲. ماساژ ورزشی «Sports Massage»:

جهت آماده شدن برای ورزش و نیز برای آسیب‌ها و خستگی‌های بعد از ورزش.

امروزه ماساژ ورزشی جزء لاینفک برنامه ورزشی ورزشکاران است که به رسیدن به موفقیت‌های جهانی و المپیک فکر می‌کنند. هر روز که می‌گذرد به این امر بیشتر واقف می‌شوند که رسیدن به موفقیت تنها در گرو انجام فعالیت‌های ورزشی نیست؛ بلکه آمادگی روحی و هیجانی در کنار آمادگی جسمی برای موفقیت لازم است و از سویی پیشگیری از صدمات ورزشی هم از ارکان رسیدن به پیروزی است. ماساژ ورزشی چه در امر آمادگی جسمی و جلوگیری از آسیب‌های ورزشی و چه در امر آمادگی روحی روانی برای ورزشکاران بسیار مفید خواهد بود.

۲-۳. ماساژ میوتراپی .

۳- ماساژ در روش‌های اصلاح حرکت و ساختار:

این تکنیک‌ها بر ساختار و حرکت بدن تأکید دارند. این روش‌ها بدن را با کمک وزن، با دست‌ورزی بر روی بافت‌های نرم و یا اصلاح الگوهای غلط حرکتی، سازماندهی و کامل می‌کنند. نمونه‌های آن عبارتند از:

۳-۱. هلر ورک.

۳-۲. رولفینگ «Rolfing».

3-3. فلدن کرایس«Feldenkrais».

4-3. تکنیک الکساندر.

۴- ماساژ شرقی:

تکنیک‌های ماساژ شرقی براساس اصول طب سنتی چین بنا شده و انرژی حیاتی را که معتقدند در کانال‌های غیر قابل رؤیت در بدن جریان دارد تجدید می‌کنند. این متدها شامل طب فشاری یا شیاتسو می‌باشند.

ماساژ انرژی توسط دستان شفابخش شفابخش ماسور بالای سر و بدن زن

۵ ـ متدهای انرژی ـ پایه:

این متدها که در طب سنتی چین یافت نمی‌شوند، منجر به اثر بر روی حوزه انرژی که درون و اطراف بدن را احاطه کرده، می‌شوند. این کار هم با فشار و دست‌ورزی بر روی جسم و هم از طریق عبور دست از میان یا درون حوزه انرژی بدن صورت می‌گیرد. روش‌های مختلف انرژی عبارتند از:

۵-۱. درمان قطبی؛

۵-۲. لمس شفابخش؛

۵-۳. ریکی.

۶- استئوپاتی (مشت‌و مال) یا ماساژ مفاصل و استخوان‌ها:

استئوپاتی یکی از روش‌های طب کل ‌نگر است که اعتقاد دارد تمامی سیستم‌های بدن در ارتباط با یکدیگر بوده و تغییری نامطلوب در یکی از بخش‌های بدن، عملکرد سایر سیستم‌ها را نیز دچار مشکل می‌کند. بدین دلیل، درمانگران استئوپاتی برای درمان کل بدن با توجه و تمرکز بر عملکرد سیستم استخوان‌ها و عضلات سعی بر یافتن عامل اصلی بیماری دارند. استئوپاتی همچنین یک روش درمانی برای جلوگیری از استرس می‌باشد و بیمار را به داشتن یک زندگی سالم همراه با رژیم‌های سالم غذایی تشویق می‌کند.


مطالب زیر برای افزایش دانش و آگاهی شما مفید خواهند بود:

دیدگاهتان را بنویسید