خانه > مطالب و آموزشهای ماساژ > ماساژ درمانی، تحقیقات و مطالعات

ماساژ درمانی، تحقیقات و مطالعات

برای ماساژدرمانی اثرات مثبت زیادی از بهبود گردش خون تا بهبود متابولیسم بدن ذکر شده، اما چه تحقیقات و مطالعاتی درباره ماساژدرمانی صورت گرفته؟

برای ماساژدرمانی اثرات مثبت زیادی از بهبود گردش خون تا بهبود متابولیسم بدن ذکر شده است. بخصوص در مورد ماساژ سوئدی نشان داده شده که در کاهش درد عضلانی، کاهش استرس و بهبود ایمنی مؤثر بوده است. همچنین در افزایش عملکرد تنفسی، کاهش دم ناشی از انسداد رگ‌های لنفاوی و کمک به بهبود صدمات وارد به بافت‌های نرم بدن بسیار مؤثر است.

هنوز بسیاری از خواص ضد استرس ماساژدرمانی به ‌صورت مطالعه علمی دانشمندان در نیامده است، ولی در طول ۲۰ سال اخیر بررسی‌های بسیاری بخصوص در زمینه ماساژ سوئدی جمع‌آوری شده. بسیاری از این تحقیقات در مؤسسه تحقیقاتی لمس شفابخش دانشگاه میامی و تعدادی از مطالعات نیز در مرکز ملی طب مکمل و جایگزین انجام شده است.

گرچه بررسی‌های کنترل شده زیادی لازم است، اما یافته‌ها شامل موارد زیر می‌باشد:

  • بیماران بستری در بیمارستان که ماساژ دریافت کردند، افزایش در تحرک، انرژی، تغییرات مثبت خلقی و سرعت بهبودی از خود نشان دادند.
  • بیماران مبتلا به پشت درد مزمن پس از دریافت دو جلسه درمان ۳۰ دقیقه‌ای در هفته برای مدت پنج هفته، کاهش درد، افسردگی و اضطراب و نیز بهبود خواب را گزارش کرده‌اند. برخی نتایج متناقض نیز گزارش شده که نیاز به بررسی‌های بیشتر دارد.
  • کارکنان ادارات که ماساژ دریافت کردند، هشیارتر، فعال‌تر و کم استرس‌تر از آنهایی بودند که ماساژ دریافت نکرده بودند.
  • بیماران مبتلا به درد‌های عضلانی که دو جلسه ۳۰ دقیقه‌ای ماساژدرمانی در هفته به مدت ۵ هفته دریافت کردند، کاهش درد، کوفتگی و خستگی را گزارش دادند، همچنین تعداد شب‌های کمتری اختلالات خواب داشتند. در این قسمت نیز به مطالعات بیشتری نیاز است.
  • در مصدومین سوختگی، ماساژدرمانی در کاهش اختلالات روحی (اضطراب، تنش و افسردگی) و علایم جسمی (درد و خارش) مؤثر بوده است.

اثرات ماساژ در کودکان

اثرات ماساژ در کودکان نیز به خوبی بزرگسالان است. برای مثال نوزادان نارسی که ماساژ دریافت می‌کنند، بیشتر وزن اضافه می‌کنند و سریع‌تر از بیمارستان مرخص می‌شوند. کودکان مبتلا به اوتیسم (نوعی اختلال رشدی از نوع روابط اجتماعی) نیز با ماساژدرمانی رفتارهای غیرمعقول کمتری از خود بروز دادند.

سایر بیماری‌هایی که به ماساژدرمانی خوب جواب داده‌اند عبارتند از: سندرم خستگی مزمن، استئوآرتریت (آرتروز) ، سندرم تونل کارپال (تنگی عصب مچ دست یا c.s.t)، میگرن و سیاتیک.


مطالب زیر برای افزایش دانش و آگاهی شما مفید خواهند بود:

دیدگاهتان را بنویسید