خانه > مطالب و آموزشهای ماساژ > ماساژ بارداری

ماساژ بارداری

ماساژ بارداری چیست، چگونه انجام می‌شود و چه فوایدی برای سلامتی روح و بدن مادر دارد و چه مواردی را در ‏سه ماه نخست بارداری بایستی رعایت کرد

یکی از مفیدترین زمان‌ها برای دریافت ماساژ می‌تواند دوران بارداری باشد. ماساژ بارداری به انگلیسی Prenatal Massage هر گونه ماساژ با استفاده از دست حین بارداری یا پس از آن را شامل می‌شود. ماساژ بارداری به‌طور معمول یک ساعت طول می‌کشد. برخی از ماسورها از میزهای ماساژ ویژه بارداری استفاده می‌کنند و برخی دیگر از بالش‌هایی که به‌طور ویژه برای این کار طراحی شده‌اند، بهره می‌برند تا مادر در حالت راحتی روی پهلوی خود قرار بگیرد. خوابیدن روی پهلو اغلب راحت‌ترین وضعیت در دوران بارداری محسوب می‌شود.

فواید ماساژ در دوران بارداری

مطالعات بسیاری در زمینه ماساژ در دوران بارداری انجام نشده‌اند. اما یک مطالعه که توسط دانشکده پزشکی دانشگاه میامی انجام شد، نشان داد که ماساژ درمانی می‌تواند آثار مثبتی به همراه داشته باشد که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کاهش اضطراب کاهش درد کمر و پا
  • بهبود خواب
  • کاهش سطوح هورمون استرس نوراپینفرین
  • ماساژ می‌تواند درد را تسکین دهد، یا می‌تواند توانایی سیستم ایمنی بدن برای مقابله با ویروس‌ها و تومورها را تقویت کند.

از جمله محبوب‌ترین روش‌های ماساژ می‌توان به ماساژ عمیق بافت،  ماساژ سوئدی، و ماساژ شیاتسو اشاره کرد.

ماساژ بارداری بر روی شانه

اثرات ماساژ دوران بارداری

  • تسکین درد
  • تحریک ترشح هورمون‌هایی خاص مانند سروتونین
  • بهبود خواب بهبود
  • پاسخ فیزیولوژیکی آرامش

متخصصان ماساژ بارداری تکنیک‌های خود را برای رسیدگی به تغییرات ایجاد شده در بدن بانوان طی دوران بارداری منطبق می‌کنند. به‌عنوان مثال، حجم خون طی دوران بارداری به‌طور قابل توجهی به‌اندازه 50 درصد افزایش می‌یابد. جریان خون به پاها اغلب ضعیف می‌شود. و سطوح ضد انعقادها  برای جلوگیری از خونریزی بیش از حد هنگام زایمان شکل می‌گیرند در خون به‌طور طبیعی افزایش می‌یابد.

این تغییرات گردش خون بانوان باردار را در معرض خطر لخته شدن خون در پاها قرار می‌دهند. برای اطمینان خاطر، متخصصان ماساژ بارداری از ماساژ عمیق و فشار قوی روی پاها پرهیز می‌کند. اعمال فشار قوی می‌تواند به حرکت لخته خون منجر شود. در مقابل، آن‌ها از ضربات و لمس‌های آرام و سبک روی پاها استفاده می‌کنند. از جمله انواع ماساژ که نباید روی پاها صورت بگیرند می‌توان به ماساژ عمیق بافت، طب فشاری عمیق، شیاتسو، و ضربه زنی تند و شدید اشاره کرد. برخی ماسورها از ماساژ ناحیه شکم پرهیز می‌کنند، و برخی دیگر لمس و حرکات نرم را توصیه می‌کنند.

ماساژ پیش از زایمان می‌تواند برای زنانی که در طول بارداری به ماساژ احتیاج دارند روشی بی‌خطر باشد. این ماساژ دردهای بدنی دوران بارداری و استرس را کاهش می‌دهد و تنش عضلانی را از بین می‌برد. در هر مقطعی از دوران بارداری می‌توانید ماساژ پیش از زایمان بگیرید. اما، اکثر مراکز خدمات ماساژ، به زنانی که سه ماهه نخست بارداری‌شان را طی می‌کنند به خاطر خطر سقط جنین در این دوره انجام ماساژ را پیشنهاد نمی‌کنند.

ماساژ کمر زن باردار

ماساژ در سه ماه نخست بارداری

برخی پزشکان در توصیه ماساژ برای بانوان باردار تأمل می‌کنند زیرا تنوع بسیاری در شیوه‌های آموزش وجود دارند. همانند بسیاری از اشکال پزشکی مکمل، ماساژ درمانی طی دوران بارداری به‌صورت گسترده و باکیفیت بالا مورد مطالعه قرار نگرفته است. یکی از حوزه‌هایی که بحث درباره آن مطرح است به بی‌خطر بودن یا نبودن ماساژ طی سه ماه نخست بارداری باز می‌گردد.

به‌واسطه پتانسیل سقط جنین، بسیاری از ماسورها طی سه ماه نخست بارداری ماساژ را انجام نمی‌دهند. برخی دیگر از کارشناسان ماساژ بارداری به این نکته اشاره دارند که ماساژ به خودی خود موجب سقط جنین نمی‌شود، اما مطالعات دقیقی درباره پیوند بین این دو انجام نشده است. از آنجایی که بسیاری از موارد سقط جنین طی سه ماه نخست بارداری رخ می‌دهند، برخی ماسورها و پزشکان پرهیز از انجام ماساژ در این بازه زمانی برای جلوگیری از هر گونه اتفاق احتمالی را توصیه می‌کنند.هر بانوی باردار پیش از دریافت ماساژ باید با پزشک خود مشورت کند و به ماسورهایی آموزش دیده و دارای گواهینامه مراجعه کند.

در ماساژ پیش از زایمان از فشارهای ملایمی مشابه ماساژ سوئدی استفاده می‌شود. درمانگر بر نقاطی مانند پایین کمر، باسن و پاها تمرکز خواهد کرد. بسته به میزان راحتی خودتان می‌توانید کامل یا تا حدودی برهنه باشید. در طول ماساژ، یا به بغل دراز خواهید کشید، یا بر روی میز مخصوصی که برای شکم برآمده شما در آن فضایی خالی تعبیه شده است قرار می‌گیرید. اگر در ساق‌هایتان یا سایر قسمت‌های پایتان درد داشتید، قبل از ماساژ با پزشک مشورت کنید. این ماساژ 45 تا 60 دقیقه طول خواهد کشید.


مطالب زیر برای افزایش دانش و آگاهی شما مفید خواهند بود:

دیدگاهتان را بنویسید