ماساژ بامبو: تمام آن چیزی که باید بدانید

با این راهنما فواید باورنکردنی ماساژ بامبو برای سلامتی جسم و روح خود را کشف کنید و با فلسفه پنج عنصر و همچنین تکنیک ماساژ بامبو فیوژن آشنا شوید!

خانمی که تنها با حوله خود را پوشانده در حال دریافت ماساژ بامبو است

ماساژ بامبو چیست؟

چینی ها مدت ها قبل از تولید کاغذ، شهرت تاریخی خود را با تراشه های بامبوی نازک تثبیت کردند. این ماده خام در واقع در محصولات مختلفی از جمله آلات موسیقی، وسایل تزئینی، آثار هنری و حتی ابزار کشاورزی به کار می رفت. بامبو پس از تبدیل شدن به بخشی از زندگی روزمره، به سرعت توسط سایر جنبه های خلاقانه و معنوی به ابزاری برای شفا و تشریفات تبدیل شد.

بامبو به عنوان نمادی از سرزندگی، شکوفایی، طول عمر، تولد و باروری در زندگی، پیوندی جدایی ناپذیر با آیین ها و جشنواره های ژاپنی، اندونزیایی و چینی پیدا کرد. شاخه های بامبو همچنین نشان دهنده قدرت، رفاه و صلح در چین باستان بود. ماساژ بامبو یک تکنیک نسبتاً جدید است، اما ریشه‌های قدیمی دارد و معمولاً چیزی فراتر از حرکت درمانی را شامل می‌شود.

در حال حاضر از ماساژ بامبو به عنوان Bamboo Fusion، Tian di Bamboo Massage یا به سادگی به عنوان یک سرویس فوق العاده و ابزار جدید در این راستا یاد می شود. با این حال، بامبو را می توان بسیار بیشتر از یک جریان یا پیوست جدید دید.

در ماساژ بامبو از چوب یا الیاف بامبو با طول ها و تراکم های مختلف برای هدف قرار دادن بافت های عمیق استفاده می شود.بامبو با نام های take در ژاپنی و chu در چینی شناخته می شود. چوب های cho نام خود را از این می گیرند). شیاتسو، طب سنتی چینی که در آن از فنجان‌های بامبو یا انتهای ساقه‌ها به روش‌های خاصی استفاده می‌شود)، ماساژ تایلندی، تخلیه لنفاوی و حتی آیورودا همگی توسط برخی از ماساژدرمان‌ها در این تکنیک‌ها گنجانده شده‌اند. در برخی موارد، استیک های گرم شده یا روغن های پایه نیز به ماساژ اضافه می شود.

خود ماساژ با افزایش تخلیه لنفاوی، بهبود ادراک حسی عصب و گردش خون باعث آرامش عمیق و سلامت می شود. استفاده از چوب بامبو که باعث نفوذ بیشتر حرکات نیز می شود از دیگر مزایای آن برای ماساژور است که به کاهش استرس، فشار و کشش دست و انگشتان کمک می کند.

ترکیب و فواید بامبو

اگرچه بامبو می تواند در کمتر از 7 سال بالغ شود، اکثر گونه ها فقط هر 60 تا 120 سال یک بار گل می دهند و سری بزرگ آن بسیار شبیه نیشکر است. تمام گیاهان بامبو پس از گلدهی می میرند و این به طور همزمان در سراسر جهان اتفاق می افتد. تقریباً 1200 گونه مختلف بامبو وجود دارد که همگی مربوط به ذرت و نیشکر هستند.

در واقع، بامبو یک گیاه عظیم است: حتی برش ساقه بامبو برای رشد مجدد سریع به سیستم ریشه آسیب نمی رساند و بامبو را به یک منبع بسیار تجدیدپذیر تبدیل می کند. این گیاه در شرایط ایده آل می تواند تا یک فوت در روز رشد کند.

علاوه بر قوی بودن، بامبو به دلیل انعطاف پذیری و نرمی آن نیز مشهور است. بامبو به دلیل ترکیب خاصی از دوام و انعطاف پذیری سازگار است. دیواره سلولی بیرونی این گیاه که با سیلیس پوشانده شده است و یک ماتریکس کریستالی را تشکیل می دهد که بیشتر شبیه به کریستال کوارتز یا بافت های همبند خودمان است و ویژگی های سخت، صلب و سبک آن را به آن می بخشد.

برخی از ماساژ درمانگران  معتقدند میدان الکترومغناطیسی بدن می تواند با رها کردن کشش یا چسبندگی پرده های بافتی ناشی از این ماتریس ها، ترمیم و متعادل شود.

برای درک بهتر بدن انسان و ساختار بامبو، اجازه دهید دو ویژگی بسیار منحصر به فرد ماتریس های کریستالی را مورد توجه قرار دهیم: pyroelectricity و Piezoelectricity. پیروالکتریسیته ایجاد یک قطب الکتریکی در کریستال ها از طریق گرما یا پیرالکتریک است و پیزوالکتریک ایجاد یک قطب الکتریکی در کریستال ها از طریق فشار، کشش مکانیکی یا الکتریسیته فشاری است. در حالی که گرما باعث فعال شدن پیروالکتریسیته می شود، فشار، الکتریسیته فشرده را فعال می کند. این دو ویژگی دارای برخی اثرات درمانی در سطح فیزیولوژیکی هستند که در ماساژ بامبو مشهود است.

توانایی برخی از مواد، به ویژه کریستال ها، برای تولید پتانسیل الکتریکی در پاسخ به فشار مکانیکی روی شبکه کریستالی به عنوان الکتریسیته فشاری شناخته می شود. خود این کلمه از کلمه یونانی Piezein گرفته شده است که به معنای فشرده سازی است. فشار اعمال شده به غشای بافت، که در زمینه ماساژ شبیه ماتریکس بافت است، نتیجه مشابهی با ماتریکس بافت دارد.

پیروالکتریسیته ظرفیت مواد برای تولید پتانسیل الکتریکی در مواجهه با محرک های خارجی مانند سرما یا گرما است. این نام از کلمه یونانی pyr به معنای آتش گرفته شده است. در نتیجه تغییرات دما، بارهای مثبت و منفی به سمت انتهای یا قطب مثبت ماده حرکت می کنند (مواد قطبی می شود) و پتانسیل الکتریکی تولید می کند.

خواص پیروالکتریکی مواد به تغییرات دمایی بسیار کوچک اجازه می دهد تا پتانسیل الکتریکی تولید کند. برای ایجاد این اثر، چوب بامبو باید گرم شود و تحت فشار قرار گیرد. هم تاندون ها و هم استخوان ها اثر برق گرفتگی را نشان می دهند.

از آنجایی که الکتریسیته تحت فشار و پیرالکتریک به شدت به یکدیگر وابسته هستند، همه مواد خام پیروالکتریک نیز دارای این توانایی هستند. با فشار چوب بامبو، این دو ویژگی به راحتی می توانند عمیقاً در بافت نفوذ کنند. اگرچه این روند کند است، اما تکنیک های ماساژ به سادگی سطح انرژی را افزایش می دهد و سیالیت سیستم های ارگانیک بدن را بهبود می بخشد.

مشابه آنچه پس از ماساژ بافت عمیق، فعال شدن نقاط ماشه ای یا سایر تکنیک های فشار در بدن اتفاق می افتد، تحریک بافت با چوب بامبو این حالت تنبلی را با از بین بردن گرما که باعث تجمع سموم و گردش خون و انرژی ضعیف می شود، از بین می برد. برخی از افرادی که ماساژ بامبو داشتند گزارش کردند که در سراسر بدن خود احساس گزگز و گرما می کنند.

بامبو فیوژن

N. Cecilia یکی از اولین کسانی بود که تکنیک های ماساژ بامبو را برای مردم آمریکای شمالی توسعه و گسترش داد. سسیلیا، ماساژور، دارای گواهینامه ماساژ تایلندی بود. هنگامی که بسیاری از مشتریان او خواستار فشار قوی تری بر روی عضله ذوزنقه فوقانی شدند، این ماساژور فرانسوی این تکنیک را به کار گرفت. “هنگامی که به مشتریانم ماساژ تایلندی می دادم، با استفاده از چوب بلند بامبو تعادل خود را حفظ می کردم و روی پشت آنها راه می رفت “.

او ادامه می‌دهد: «وقتی روی آن‌ها در حالی که نشسته بودند کار می‌کردم، چشمم به چوب‌های بامبو افتاد. به این فکر افتادم که با این چوب ها به صورت ریتمیک به ذوزنقه بالایی ضربه بزنم. بنابراین من از چوب های بلند برای ضربه زدن به شانه های مشتری در حالی که حدود 6 فوت دورتر از او ایستاده بودم استفاده کردم و او بعداً ابراز کرد که احساس بهتری دارد. “.

پس از آن، سیسیلیا به طور مداوم راه‌های جدیدی را برای گنجاندن استیک بامبو در ماساژ خود توسعه داد. او تکنیکی را به نام ماساژ بامبو فیوژن با استفاده از چوب هایی با اندازه ها و ساختارهای مختلف توسعه داد. بلافاصله پس از آن، دیگر ماساژدرمانگران شروع به پرس و جو در مورد چگونگی ترکیب چوب بامبو با سایر تکنیک های ماساژ او کردند. سپس سیسیلیا با استفاده از چوب بامبو و چوب خیزران در اندازه ها و اشکال مختلف، تکنیک های ماساژ سنتی خود را آموخت. با تایید ایالت فلوریدا، سیسیلیا اکنون مجاز است که این روش ها را به دیگران آموزش دهد.

او می‌گوید: تنها دو ماه پس از شروع کارش، او ادعا می کند که هنگام انجام ماساژهای سنتی شروع به تجربه درد در انگشت شست و مچ دست خود کرده است.الان به لطف تکنیک Bamboo Fusion ماساژ بافت عمیق را می توان به راحتی انجام داد و فشار را به راحتی تنظیم کرد. مهارت من در بامبو به من این امکان را می دهد که نقاط حساس و منبع تنش عضلانی را به راحتی پیدا کرده و درمان کنم. استفاده از بامبو مانند استفاده از انگشتانم است.

استفاده از این ماده خام حس بسیار مجللی دارد و هم شما و هم مشتری حس احیاء و نو شدن را همراه با آرامش تجربه خواهید کرد. علاوه بر این، پوست از نظر زیبایی شناسی انعطاف پذیرتر می شود.

سیسیلیا برای ورز دادن، مشت و مال ماهیچه ها از چوب بامبو 12 اینچی استفاده می کند. پرده های بافتی با استفاده از تکنیک متقاطع به همه جهات کشیده می شوند. برای اینکه به طور خاص روی قسمت هایی مانند ناحیه بین تیغه های شانه کار کند، از دو چوب بامبو کوتاه که به اندازه دستانش هستند نیز استفاده می کند. او تمام بدن را روی تخت ماساژ می دهد در حالی که از کرم یا روغن به عنوان وسیله استفاده می کند.

او چوب های بامبو را پس از گرم شدن در پارچه ای نرم بر روی بدن مشتریان قرار می دهد. برخلاف سنگ های داغ که برای گرم شدن به آب و اجاق گرمایشی نیاز دارند، گرم کردن و تمیز کردن بامبو بسیار ساده تر است. “مشتری بامبو را دوست دارد و بامبو با ابزار گرمایشی من به خصوص در زمستان، گرم می ماند.”

روش سیسیلیا منحصر به فرد است زیرا چوب های بامبو او به صورت سفارشی از بامبو و نی های پیچیده گران قیمت و از منابع پایدار ساخته می شوند. او ادعا می کند: “من از نی های پیچ خورده استفاده می کنم زیرا برای ساختن چوب های کوچکی که به دو نیم می کنم محکم و سخت هستند. همچنین به راحتی در کف دستم قرار می گیرند و به من این امکان را می دهند که فشار بیشتری وارد کنم. من از چوب های بزرگتر بامبو برای ضربات بلند آرام‌بخش استفاده می کنم.

خانم بلوند بدون لباس به شکم دراز کشیده و در حال گرفتن ماساژ بامبو توسط ماساژور خانم میباشد
اجرای ماساژ بامبو توسط ماساژتراپیست خانم

پنج عنصر و ماساژ بامبو

ارنستو اورتیز که در مؤسسه Upledger تحصیل کرده و اکنون در کارگاه های آموزشی در سطح جهانی تدریس می کند، تکنیک متفاوتی به نام ماساژ Tian Di Bamboo را ایجاد کرد. فلسفه پنج عنصر که از پنج عنصر چوب، آتش، خاک، فلز و آب استفاده می کند و در تکنیک های ماساژ یکی از اصول اساسی طب سنتی چینی (TCM) است .

ماساژور می‌تواند با استفاده از چوب‌های بامبو (که در این تکنیک به آن چو گفته می‌شود) و بامبوهایی که به اندازه‌های مختلف مانند دست‌ها، بازوها و ساعد اضافی بریده می‌شوند، عمیق‌تر و موثرتر کار کند.

برای توضیح چگونگی ارتباط ما با پدیده های داخلی و خارجی و همچنین روند طبیعی زندگی، در واقع از پنج عنصر استفاده می شود. تکنیک های ماساژ تیان دی بامبو با هدف درک این پنج عنصر و بهبود نگرش درمانی افراد در رابطه با شرایط بیرونی و درونی زندگی آنها ایجاد شده است. اورتیز ادعا می کند که درک این چرخه ها و نقش آنها در زندگی و بدن ما می تواند ما را به رابطه مان با خود و دنیای اطرافمان نزدیک تر کند و به ما کمک کند تا بفهمیم طبیعت چه نقشی در زندگی و سلامت ما دارد.

علاوه بر این، اورتیز اصول استفاده از گوا شا و حجامت چینی، دو روش دیگر طب سنتی چینی را آموزش می دهد. در این نوع حجامت، نقاط فشار و مکش خون با لیوان های شیشه ای، پلاستیکی یا بامبو درمان می شود. هدف تعادل یا برقراری مجدد جریان چی بدن است.

Ortiz  ادعا می کند: “استفاده از بادکش برای نفوذ تا 4 اینچ به بافت ها کمک می کند تا سموم را آزاد کنند.” این از سیستم لنفاوی بدن پشتیبانی می کند. همچنین ذکر این نکته ضروری است که به دلیل این نفوذ 4 اینچی، حجامت اغلب توسط سیاست های بهداشتی پشتیبانی نمی شود.

گوا شا سابقه ای دارد که به 2000 سال قبل برمی گردد به زمانی که ابزارهای گرد ساخته شده از سنگ، استخوان یا یشم برای تقویت جریان آزاد چی روی پوست استفاده می شد. تکنیک گوا شا با تکه های بامبو در ماساژ تیان دی بامبو ترکیب شده است. (اصطلاحات “سموم” و “خراش” در زبان چینی به ترتیب “گوا” و “شا” هستند. گوا شا در واقع فشاری است که باعث تحریک و خارش پوست می شود. نیرویی که بهبود گردش خون بدن و حذف سموم را تضمین می کند.

فواید ماساژ بامبو

  • فعال شدن مجدد و تحریک گردش خون
  • تسکین میگرن
  • افزایش اثربخشی خواب و کاهش بی خوابی
  • کمک به مدیریت بیماری های تنفسی
  • کمک به کاهش درد آرتریت، به ویژه در شانه ها و گردن
  • افزایش عملکرد سیستم عصبی و عصبی – حسی
  • بهبود انعطاف پذیری عضلات و مفاصل
  • افزایش فعالیت سلولی برای بهبود تغذیه پوست
  • شکستن چسبندگی های غیر طبیعی در قسمت های مختلف بدن
  • فرآیند آزادسازی اسید لاکتیک را برای کاهش درد تسهیل کنید

دیدگاهتان را بنویسید