ماساژ توینا: هر آنچه باید بدانید

ماساژ توینا یک روش درمانی سنتی چینی است که به کاهش استرس، بهبود گردش خون و کاهش درد کمک می کند. درباره مزایا و اینکه چرا باید آن را انجام دهید بیشتر بخوانید.

زن جوان بر روی حوله طوسی دراز کشیده و تنها پایین تنه خود را با حوله پوشانده است، ماسايوز با پای خود در حال انجام ماساژ توینا بر پشت او است.

ماساژ توینا چیست؟

ماساژ توینا به انگلیسی Tuina Massage یکی از سبک‌های ماساژ شرقی می‌باشد قدمت ماساژ توینا به بیش از ۲ هزار سال قبل در چین بازمی‌گردد. ماساژ توینا یکی از شاخه‌های ماساژ در طب سنتی چین است ماساژ توینا به‌عنوان قدیمی‌ترین سبک درمان ماساژ تا به امروز بوده است.

توینا نوعی از ماساژ چینی است که از چین باستان به دوره حاضر منتقل شده و بسیاری بر این باورند که ماساژ توینا قدیمی‌ترین نوع سیستم کار بر روی بدن می‌باشد. این ماساژ در کنار مواردی مثل طب سوزنی، جی گونگ نوعی مدیتیشن و طب سنتی چین، یکی از چهار شاخه اصلی دارویی و طبی این کشور لقب گرفته است. اساس این سبک بر که عاملی به اسم کی که به آن چی یا   Qiنیز گفته می‌شود استوار است.

عنصر نشاط حیات انسان و زندگی او محسوب می‌شود و عدم تعادل در آن می‌تواند موجب به هم ریختگی سیستم بدن شده و مواردی مثل درد یا بیماری را ایجاد کند. ماساژ توینا در واقع به تحریک جریان این عنصر و عامل می‌پردازد تا تعادل و هماهنگی را در بدن ایجاد کند و باید گفت برای این کار از روش‌های مشابه طب سوزنی نیز استفاده می‌کند.

به‌عنوان مثال یکی از تشابهات این دو در آن است که هم طب سوزنی و هم ماساژ بر روی نقاط فشاری اکیوپوینت‌ها یا نقاطی از بدن که به‌نوعی به یک عضو داخلی اتصال دارند) تمرکز دارند؛ حال آنکه طب سوزنی برای اعمال فشار به این نقاط از سوزن استفاده می‌کند ولی در ماساژ توینا از انگشت برای این منظور استفاده می‌شود. به همین دلیل ماساژ توینا معمولاً به همراه طب سوزنی مشترکا برای فرد انجام می‌شود.

کارکرد ماساژ توینا

فلسفه و روش‌های مورداستفاده در ماساژ توینا از طب سنتی چینی الهام گرفته شده است که برای داشتن زندگی سالمتر به جنبه‌های احساسی و فیزیکی و نیز مواردی مثل آب و هوا، ارتباطات و رژیم غذایی فرد توجه دارد. در ادامه باید گفت فلسفه نهفته و پنهانی ماساژ تویینا نیز به این نکته توجه دارد که سلامتی واقعی برای فرد هنگامی به دست می‌آید که وی هماهنگی و تعادل را بین خود و محیط ایجاد کند.

هدف از انجام ماساژ توینا نیز ایجاد تعادل بین یین و یانگ دو نیروی مکمل در فرهنگ سنتی چینی در بدن است و این کار به‌وسیله رهایی از موانع و  اختلالاتی انجام می‌شود که خود را به‌صورت بیماری، ناخوشی و مشکلات روحی نشان می‌دهند.

مانند طب سوزنی، ماساژ توینا نیز از خطوط نیمه و اکیوپوینت‌ها استفاده می‌کند تا عنصر چی و خون را در بدنتان تنظیم کند که این منجر به دستیابی به‌سلامتی بیشتر خواهد شد. اگر این عنصر (چی) به شکل نادرست در بدن جریان داشته باشد می‌تواند باعث ایجاد موانعی مثل گردش خون ضعیف در منطقه خاص بشود. هدف درمانی و اصلی از ماساژ توینا از بین بردن موانع انرژتیک است که منجر به انحطاط عنصر چی شده‌اند.

انجام ماساژ توینا روی کمر خانم توسط فشار انگشتان دست ماسور
ماساژ توینا

تکنیک ماساژ توینا

در حین جلسه ماساژ، متخصصین ماساژ از تکنیک‌های دورانی و فشاری استفاده می‌کنند که از لحاظ شدت فشار و سرعت انجام آن با یکدیگر تفاوت دارند. ماساژ توینا می‌تواند به‌عنوان ماساژی به عمق بافت‌های بدن یا درمانی انرژتیک تر و ملایم‌تر انجام شود. برخی از تکنیک‌ها بیشتر، یین هستند؛ بدین معنی که آرام‌تر و با مدیتیشن بیشتر هستند. روش یانگ نیز روشی فعال‌تر، دینامیک‌تر و فیزیکی‌تر است که این باعث ایجاد احساسات شدیدتر آن هم به‌وسیله تحریک موانع عمیق و گره‌ها انجام می‌شود.

ماسور عضلات و تاندون‌ها را ماساژ می‌دهد و از تکنیک‌های کار با دست برای تنظیم شرایط بدن استفاده می‌شود. برای بازیابی حرکت در عضلات و مفاصل نیز از حرکت دادن آن مفاصل استفاده می‌شود. بسته به ماسور شما و نیز نیازهایی که دارید، ممکن است تکنیک‌های مختلفی در یک جلسه استفاده شود. برای افزایش تأثیرگذاری ماساژ، به مواردی مثل کمپرس‌ها یا ضمادهای گیاهی، لوسیون‌ها و مسکن‌ها نیز توجه می‌شود.

باید بدانید برای ماساژ توینا از تکنیک‌هایی مثل طب فشاری فشار دادن قسمت‌هایی خاص از بدن برای تسکین درد آن‌ها، تسکین دردهای اسکلتی و ماهیچه‌ای موسوم بهMFR  و بازتاب درمانی استفاده می‌شود. گاهی تکنیک‌هایی که مربوط به استیوپتی مالش استخوان‌ها و ماهیچه‌ها و نیز کایروپراکتیک فن جابجا کردن ستون فقرات هستند، مثل کشیدن و حرکت دادن مفاصل، نیز مورد توجه فرد ماسور قرار می‌گیرد.

انجام ماساژ توینا روی پشت زن جوان توسط ماساژتراپیست
ماساژ توینا

تکنیک‌های پایه‌ای در ماساژ توینا

 1. تکنیک اتصال مجدد
 2. تکنیک مخالف
 3. تکنیک بالا بردن
 4. تکنیک پرس
 5. تکنیک ورزیدن
 6. تکنیک فشار دادن
 7. تکنیک نگه داشتن

دیگر تکنیک‌های توینا

 • غلتاندن: این تکنیک عمدتاً برای مصدومیت‌ها مثل گرفتگی یا ضرب دیدن استفاده می‌شود.
 • تکنیک تک انگشتی: در این تکنیک نقاط فشاری با یک انگشت فشار داده می‌شوند
 • نی یانگ: این تکنیک برای بهبود سلامتی در تمام بدن استفاده می‌شود.

فواید ماساژ توینا

 1. درد گردن و پشت
 2. اختلالات اسکلتی عضلانی
 3. خستگی و بی‌خوابی
 4. آرتریت
 5. استوپروزیس پوک شدن و کم تراکم شدن و شکننده شدن استخوان‌ها
 6. استرس
 7. مشکلات هاضمه
 8. مشکلات تنفسی

ماساژ توینا را می‌توان روشی بی‌خطر دانست؛ روشی که انجام آن نیز برای افراد قابل تحمل و بدون درد است. با این حال در نظر داشته باشید که تویینا ماساژی برای ایجاد آرامش نیست و لذا ممکن است در حین انجام این ماساژ و یا پس از آن کمی احساس ناراحتی داشته باشید. ممکن است در بعضی مناطق کبودی نیز ایجاد شود.

مرد جوان بدون لباس بر روی زمین دراز کشیده و ماساژتراپیست خانم در حال انجام ماساژ توینا بر روی پشت او است
ماساژ توینا

ماساژ آنمو

ماساژ آنمو  به انگلیسی ​Anmo Massage نوعی ماساژ چینی است که برای حفظ سلامتی و احیاء نشاط به کار می‌رود. در چینی نام آن به معنی “فشار و ضربه” است ANMO  با ماساژ Tui na تفاوت دارد ماساژ آنمو یک درمان متعادل برای کل بدن است ماساژ آنمو ترکیبی از تکنیک‌های یین و یانگ است که از تکنیک‌های یانگ برای فعال کردن جریان “چی” و از تکنیک‌های یین برای “تسکین دادن و آرامش بدن” استفاده می‌شود.

ماساژ آنمو دارای الگوی مشخصی از حرکات و تکنیک‌هایی است که درمانگر(ماسور) از آن پیروی می‌کند، اما این موارد را می‌توان با توجه به نیازهای بیمار تنظیم کرد. جلسه ماساژ ماساژ آنمو ممکن است دو ساعت طول بکشد، به‌خصوص اگر ارتباط قوی بین درمانگر و بیمار وجود داشته باشد.

ماساژ چینی کودکان

ماساژ چینی کودکان یا xiao er tui na نوعی از ماساژ Tui na است که با نیازهای ویژه کودکان از بدو تولد تا 12 سالگی متناسب است. چینی‌ها بر این باورند که سیستم انرژی کودکان با سیستم بزرگ‌سالان متفاوت است زیرا کودکان محدودیت‌های جسمی و عاطفی کمتری دارند. بنابراین انرژی چی qi آن‌ها برای درمان در دسترس‌تر است. نقاط طب سوزنی و تکنیک‌های مورداستفاده در ماساژ کودکان با روش‌های مورداستفاده در بزرگ‌سالان متفاوت است.

یک روغن ماساژ برای ماساژ کودکان استفاده می‌شود که اغلب روغن کنجد می‌باشد. جلسات ماساژ کودکان که معمولاً فقط 15 الی 20 دقیقه می‌باشد، بسیار کوتاه‌تر از جلسات ماساژ بزرگ‌سالان است، اما ممکن است روزانه چندین بار برای کودکانی که به‌شدت بیمار هستند تکرار شود.  ماساژ کودکان برای معالجه بیماری‌های مزمنی مانند آسم، شب ادراری، کابوس در خواب، قولنج، حالت تهوع، تب، یبوست و سرماخوردگی و یا حتی دندان درآوردن استفاده می‌شود.

والدین اغلب تکنیک‌های اساسی ماساژ کودکان را به‌عنوان مراقبت‌های بهداشتی پیشگیرانه برای فرزندان خود یا برای درمان بیماری‌های جزئی یاد می‌گیرند.


مطالب زیر برای افزایش دانش و آگاهی شما مفید خواهند بود:

دیدگاهتان را بنویسید