ماساژ توینا

ماساژ توینا، چگونه انجام می‌شود شامل چه تکنیک هایی است و بعنوان قدیمی‌ترین نوع سیستم کار بر روی ‏بدن چه فواید و مزایایی برای سلامتی دارد؟

ماساژ توینا به انگلیسی Tuina Massage یکی از سبک‌های ماساژ شرقی می‌باشد قدمت ماساژ توینا به بیش از ۲ هزار سال قبل در چین بازمی‌گردد. ماساژ توینا یکی از شاخه‌های ماساژ در طب سنتی چین است ماساژ توینا به‌عنوان قدیمی‌ترین سبک درمان ماساژ تا به امروز بوده است.

توینا نوعی از ماساژ چینی است که از چین باستان به دوره حاضر منتقل شده و بسیاری بر این باورند که ماساژ توینا قدیمی‌ترین نوع سیستم کار بر روی بدن می‌باشد. این ماساژ در کنار مواردی مثل طب سوزنی، جی گونگ نوعی مدیتیشن و طب سنتی چین، یکی از چهار شاخه اصلی دارویی و طبی این کشور لقب گرفته است. اساس این سبک بر که عاملی به اسم کی که به آن چی یا   Qiنیز گفته می‌شود استوار است.

عنصر نشاط حیات انسان و زندگی او محسوب می‌شود و عدم تعادل در آن می‌تواند موجب به هم ریختگی سیستم بدن شده و مواردی مثل درد یا بیماری را ایجاد کند. ماساژ توینا در واقع به تحریک جریان این عنصر و عامل می‌پردازد تا تعادل و هماهنگی را در بدن ایجاد کند و باید گفت برای این کار از روش‌های مشابه طب سوزنی نیز استفاده می‌کند.

به‌عنوان مثال یکی از تشابهات این دو در آن است که هم طب سوزنی و هم ماساژ بر روی نقاط فشاری اکیوپوینت‌ها یا نقاطی از بدن که به‌نوعی به یک عضو داخلی اتصال دارند) تمرکز دارند؛ حال آنکه طب سوزنی برای اعمال فشار به این نقاط از سوزن استفاده می‌کند ولی در ماساژ توینا از انگشت برای این منظور استفاده می‌شود. به همین دلیل ماساژ توینا معمولاً به همراه طب سوزنی مشترکا برای فرد انجام می‌شود.

کارکرد ماساژ توینا

فلسفه و روش‌های مورداستفاده در ماساژ توینا از طب سنتی چینی الهام گرفته شده است که برای داشتن زندگی سالمتر به جنبه‌های احساسی و فیزیکی و نیز مواردی مثل آب و هوا، ارتباطات و رژیم غذایی فرد توجه دارد. در ادامه باید گفت فلسفه نهفته و پنهانی ماساژ تویینا نیز به این نکته توجه دارد که سلامتی واقعی برای فرد هنگامی به دست می‌آید که وی هماهنگی و تعادل را بین خود و محیط ایجاد کند.

هدف از انجام ماساژ توینا نیز ایجاد تعادل بین یین و یانگ دو نیروی مکمل در فرهنگ سنتی چینی در بدن است و این کار به‌وسیله رهایی از موانع و  اختلالاتی انجام می‌شود که خود را به‌صورت بیماری، ناخوشی و مشکلات روحی نشان می‌دهند.

مانند طب سوزنی، ماساژ توینا نیز از خطوط نیمه و اکیوپوینت‌ها استفاده می‌کند تا عنصر چی و خون را در بدنتان تنظیم کند که این منجر به دستیابی به‌سلامتی بیشتر خواهد شد. اگر این عنصر (چی) به شکل نادرست در بدن جریان داشته باشد می‌تواند باعث ایجاد موانعی مثل گردش خون ضعیف در منطقه خاص بشود. هدف درمانی و اصلی از ماساژ توینا از بین بردن موانع انرژتیک است که منجر به انحطاط عنصر چی شده‌اند.

انجام ماساژ توینا روی کمر خانم با دست ماسور اقا

تکنیک ماساژ توینا

در حین جلسه ماساژ، متخصصین ماساژ از تکنیک‌های دورانی و فشاری استفاده می‌کنند که از لحاظ شدت فشار و سرعت انجام آن با یکدیگر تفاوت دارند. ماساژ توینا می‌تواند به‌عنوان ماساژی به عمق بافت‌های بدن یا درمانی انرژتیک تر و ملایم‌تر انجام شود. برخی از تکنیک‌ها بیشتر، یین هستند؛ بدین معنی که آرام‌تر و با مدیتیشن بیشتر هستند. روش یانگ نیز روشی فعال‌تر، دینامیک‌تر و فیزیکی‌تر است که این باعث ایجاد احساسات شدیدتر آن هم به‌وسیله تحریک موانع عمیق و گره‌ها انجام می‌شود.

ماسور عضلات و تاندون‌ها را ماساژ می‌دهد و از تکنیک‌های کار با دست برای تنظیم شرایط بدن استفاده می‌شود. برای بازیابی حرکت در عضلات و مفاصل نیز از حرکت دادن آن مفاصل استفاده می‌شود. بسته به ماسور شما و نیز نیازهایی که دارید، ممکن است تکنیک‌های مختلفی در یک جلسه استفاده شود. برای افزایش تأثیرگذاری ماساژ، به مواردی مثل کمپرس‌ها یا ضمادهای گیاهی، لوسیون‌ها و مسکن‌ها نیز توجه می‌شود.

باید بدانید برای ماساژ توینا از تکنیک‌هایی مثل طب فشاری فشار دادن قسمت‌هایی خاص از بدن برای تسکین درد آن‌ها، تسکین دردهای اسکلتی و ماهیچه‌ای موسوم بهMFR  و بازتاب درمانی استفاده می‌شود. گاهی تکنیک‌هایی که مربوط به استیوپتی مالش استخوان‌ها و ماهیچه‌ها و نیز کایروپراکتیک فن جابجا کردن ستون فقرات هستند، مثل کشیدن و حرکت دادن مفاصل، نیز مورد توجه فرد ماسور قرار می‌گیرد.

ماساژ توینا روی خانم توسط ماسور

تکنیک‌های پایه‌ای در ماساژ توینا

 1. تکنیک اتصال مجدد
 2. تکنیک مخالف
 3. تکنیک بالا بردن
 4. تکنیک پرس
 5. تکنیک ورزیدن
 6. تکنیک فشار دادن
 7. تکنیک نگه داشتن

دیگر تکنیک‌های توینا

 • غلتاندن: این تکنیک عمدتاً برای مصدومیت‌ها مثل گرفتگی یا ضرب دیدن استفاده می‌شود.
 • تکنیک تک انگشتی: در این تکنیک نقاط فشاری با یک انگشت فشار داده می‌شوند
 • نی یانگ: این تکنیک برای بهبود سلامتی در تمام بدن استفاده می‌شود.
ماساژ توینا اقا توسط ماسور خانم

فواید ماساژ توینا

 1. درد گردن و پشت
 2. اختلالات اسکلتی عضلانی
 3. خستگی و بی‌خوابی
 4. آرتریت
 5. استوپروزیس پوک شدن و کم تراکم شدن و شکننده شدن استخوان‌ها
 6. استرس
 7. مشکلات هاضمه
 8. مشکلات تنفسی

ماساژ توینا را می‌توان روشی بی‌خطر دانست؛ روشی که انجام آن نیز برای افراد قابل تحمل و بدون درد است. با این حال در نظر داشته باشید که تویینا ماساژی برای ایجاد آرامش نیست و لذا ممکن است در حین انجام این ماساژ و یا پس از آن کمی احساس ناراحتی داشته باشید. ممکن است در بعضی مناطق کبودی نیز ایجاد شود.


مطالب زیر برای افزایش دانش و آگاهی شما مفید خواهند بود:

دیدگاهتان را بنویسید