خانه > مطالب و آموزشهای ماساژ > ماساژ درمانی، توصیه‌ ها و احتیاطات

ماساژ درمانی، توصیه‌ ها و احتیاطات

سته به تکنیک ماساژ و محل انجام آن توصیه‌های متفاوتی را باید قبل از ماساژ درمانی و در حین آن در نظر ‏داشته باشید

توصیه‌های قبل از ماساژ درمانی

بسته به نوع ماساژ و محل آن دستورات متفاوت است. به عنوان مثال در طب سنتی می‌گویند بهتر است معده پر نباشد و از طرفی باید قبل از ماساژ‌، پاکسازی انجام شده باشد، در غیر این صورت نتیجه خوبی حاصل نخواهد شد‌؛‌ زیرا در طب سنتی ماساژ باعث دفع مواد زائد می‌شود و با خارج شدن مواد زائد‌ در عضو خلا ایجاد می‌شود که اگر پاکسازی صورت نگرفته باشد، مواد زائد دیگری جایگزین می‌شود و حتی ممکن است عضو مورد نظر به درد شدید‌تری دچار شود.

موارد احتیاط در ماساژ درمانی

در بعضی موارد ماساژ‌ درمانی نباید انجام شود، مثل شکستگی‌ها یا سوختگی‌ها یا زخم‌های باز و حتی مواردی مثل تب بالا، یرقان، بیماری‌های عفونی پوستی، کوفتگی‌ها و اصطلاحاً رگ به رگ شدن، بسیاری از بیماری‌های مزمن، آرتریت و همچنین بیماران قلبی و هر عضوی از بدن که در آن التهاب حاد وجود دارد.

در بعضی موارد حتماً باید پزشک را مطلع کرد، مثل بارداری، بیماری‌های قلبی‌‌، سرطان و…

بطور کلی هر کار درمانی را باید زیر نظر پزشک انجام داد و از انجام هر کار درمانی توسط افراد ناآگاه و غیرمتخصص و بطور خود‌سرانه پرهیز نمود.

در بسیاری از موارد مشاهده شده که در اثر یک سانحه، دست یا پای فردی دچار آسیب‌دیدگی شده و با مراجعه به فرد غیر‌متخصص که تحت عناوین شکسته‌بند یا جاانداز و از این قبیل اسم‌ها فعالیت می‌کنند‌، عضو آسیب‌دیده دچار نقص عضو شده است؛ یعنی با فشارهای کششی غیر‌اصولی باعث شکستگی یا آسیب بیشتر عضو شده‌اند؛ لذا توصیه می‌شود که هیچ‌گاه خود را به دست افراد ناآگاه و غیرمتخصص نسپارید.

ماساژ پشت زن خوابیده بدون لباس

پس بطور کلی موارد احتیاطی ماساژ به شرح زیر هستند

  • در صورتی که مبتلا به تب بالا، التهاب، عفونت، فلبیت (التهاب و گرفتگی سیاهرگ‌های بدن)، ترومبوز (لخته خون)، یرقان یا بیماری عفونی پوستی هستید از ماساژ اجتناب کنید.
  • روی زخم‌های باز یا سوختگی یا موضع جراحت قبلی ماساژ انجام ندهید. در کوفتگی یا رگ به رگ شدن، ماساژ را به مدت ۲۴ ساعت به تأخیر بیندازید.
  • در صورت ابتلا به یک بیماری مزمن، مانند آرتریت، سرطان یا بیماری قلبی، قبل از انجام ماساژ با پزشک خود مشورت نمایید.
  • در صورتیکه باردار هستید به ماساژ درمانگر خود اطلاع دهید؛ زیرا ماساژ برخی نواحی، باعث زایمان زودرس می‌شود.

مطالب زیر برای افزایش دانش و آگاهی شما مفید خواهند بود:

دیدگاهتان را بنویسید