ماساژ درمانی: راهنمای جامع

مزایای شگفت انگیز ماساژ درمانی را کشف کنید! بیاموزید که چگونه می تواند به کاهش استرس، بهبود خواب و ‏موارد دیگر کمک کند و از امروز احساس بهتری داشته باشید

نقاشی ماساژ در مصر باستان

تعریف ماساژ درمانی

کلمه ماساژ از یک کلمه یونانی به نام Massein که به معنای «مالیدن» است گرفته شده و مربوط به لغت لاتین Manus به معنای «دست گرفته شده» است. ولی بطور کلی، ماساژ دادن عبارت است از یک سری حرکات منظم، مرتب و اصولی که روی بافت‌های بدن به منظور اهداف خاصی بکار می‌رود.به عبارت دیگر ماساژ دادن عبارت است از یک سری حرکات و مهارت‌های دستی که بطور منظم و خاص بر روی بافت‌های بدن جهت تأثیر بر سیستم عصبی، عضلانی، پوست، مفاصل و گردش خون بکار می‌رود.

ماساژ درمانی عبارت است از دست ورزی بر روی بافت‌های نرم بدن، این درمان به ر‌هایی از استرس و فشار عضلانی و درد ناشی از صدمات و سرعت بهبود ناراحتی‌های حاد و مزمن کمک می‌کند. امروزه میلیون‌ها نفر در سراسر جهان از این روش با عنوان یک روش مراقبت بهداشتی استفاده می‌کنند. ماساژ درمانی یک پدیده جالب، پویا و در عین حال ساده است که می‌تواند به سلامت پایدار و فروغ شما بینجامد. این روش به تهیه ابزارهای مخصوص، دارو و هزینه نیازی ندارد. نیروهای قوی و شفادهندۀ حاصل از ماساژ درمانی باعث تجدید انرژی، زنده دلی و زیبایی می‌شود و بیماری و درد را از زندگی شما دور می‌کند.

بدن شما از آن دسته از نیروهای انرژی برخوردار است که ماه، ستارگان و خورشید در مکان‌های خود استفاده می‌کنند. این نیروها از طریق یک سیستم الکتریکی با کلیدهای فراوان راه‌انداز و کارانداز، کنترل می‌شود. مدارهای اصلی در درون هر عضو، غده و عصب در جریان است. و یا کانون‌های فشار این مدارها در دست‌ها، پاها و قسمت‌های دیگر بدن قرار دارد. با ماساژ دادن و به کار انداختن این کانون‌های فشار، نه تنها درد متوقف می‌شود بلکه نیروی شفابخشی از طریق خطوط الکتریکی که قبلاً بسته بودند، به کلیه قسمت‌های بدن ارسال می‌شود. وقتی این مجاری حیاتی بسته باشند، غدد و اندام‌هایی که بد کار می‌کنند شما را به بیماری می‌کشانند.

نیروی التیام‌بخش

درون انسان نیرویی وجود دارد که می‌تواند التیام‌بخش باشد؛ بنابراین می‌توان از طریق ماساژ درمانی، موجی از الکتریسیته و پرتو التیام‌بخش را به کانون‌های انرژی شخص دیگر بفرستیم. در هر حال بیشتر انسان‌ها این نیرو را به میزان کامل رشد نداده‌اند. در طی سال‌های اخیر ثابت شده است که روش ماساژ درمانی در کمک به سلامتی اعضای بدن با موفقیت همراه بوده است و در صورت به‌کارگیری صحیح و مناسب از آن، همواره موثر خواهد بود. ماساژ درمانی نه تنها به‌طور طبیعی این مجاری را در زمانی که دچار گرفتگی هستند باز می‌کند، بلکه تا حدودی نیروی حیاتی مغناطیسی (شارژکننده) را نیز از طریق مجاری به بدن می‌فرستد که مانند یک موج شوک‌آور شفادهنده عمل می‌کند.

برای کمک به درک سادگی روش ماساژ درمانی، لحظه‌ای را به یاد بیاورید که احساس کرده اید جریان برقی از سراسر اعصاب شما گذشته است و اثر آن بر روی اعصاب شما مشخص است (به‌طور مثال: هنگامی که ناگهان ترسیده‌اید و یا دندانپزشک شما گفته است نیاز به کشیدن دندان دارید و یا زمانی که چند رشته از موی شما کشیده شده است). این احساس، معمولا از سراسر بدن شما عبور می‌کند. این مثال‌ها، به‌خوبی چگونگی انتقال انرژی حیاتی الکتریکی را در زمان انجام ماساژ درمانی نشان می‌دهد.

دختر جوان بدون لباس روی میز ماساژ دراز کشیده و با چشمان بسته از ماساژی که دریافت میکند لذت میبرد
ماساژ پشت

تاریخچه ماساژ درمانی

تاریخچه ماساژ درمانی به حدود 2700 سال قبل از میلاد برمی‌گردد. در ضمن کتاب امپراتور زرد (کتاب مرجع طب داخلی چین)، برای درمان فلج و تب و لرز به ورزش، ماساژ پوست و عضلات و نیز تمرینات بر روی دست‌وپا توصیه‌شده است. بقراط در حدود 400 سال قبل از میلاد ضرورت استفاده از مالش را به‌عنوان یک عامل بخصوص در درمان‌های آسیب‌های ورزشی و جنگی، به پزشکان گوشزد می‌کرد.

اسناد قدیمی دال بر استفاده ژاپنی‌ها و نیز سایر تمدن‌ها نظیر مصر، رم و عرب از ماساژ درمانی موجود است.

نقاشی ماساژ زن با کیمونو توسط مرد در چین باستان
ماساژ شرقی در چین باستان

ماساژ درمانی به شیوه نوین و علمی، توسط هنریک لینک (1839-1776) بر پایه ماساژ و ورزش بنیان نهاده شده است. دو برادر پزشک آمریکایی به نام جورج و چارلز تیلور پس از تحصیل در سوئد، در سال 1850 این رشته را به آمریکا معرفی نمودند.

سبک‌های مختلف ماساژ درمانی

امروزه بالغ بر 80 نوع ماساژ وجود دارد. این تکنیک‌ها به پنج گروه تقسیم می‌شوند:

 • ماساژ سنتی اروپایی: شامل متد‌هایی بر اساس فیزیولوژی و آناتومی طب غربی که پنج تکنیک دست ورزی بافت‌های نرم بدن در آن مورداستفاده قرار می‌گیرند.
 • ماساژ معاصر غربی: این روش نیز بر پایه روش‌های مدرن آناتومیک شامل تکنیک‌های دست ورزی فراتر از چهارچوب ماساژ سوئدی بنا شده است و شامل ماساژ عصبی، ماساژ ورزشی و میوتراپی است.
 • ماساژ در روش‌های اصلاح حرکت و ساختار: این تکنیک‌ها بر ساختار و حرکت بدن تأکیددارند. این روش‌ها بدن را با کمک وزن و با دست ورزی بر روی بافت‌های نرم و یا اصلاح الگو‌های غلط حرکتی، سازماندهی و کامل می‌کنند.
 • ماساژ شرقی: تکنیک‌های ماساژ شرقی بر اساس اصول طب سنتی چین بناشده و انرژی حیاتی را که معتقدند در کانال‌های غیرقابل رؤیت در بدن جریان دارد تجدید می‌کنند. این متد‌ها شامل طب فشاری و شیاتسو می‌باشند.
 • متد‌های انرژی – پایه: این متد‌ها که در طب سنتی چین یافت نمی‌شوند، منجر به اثر بر روی حوزه انرژی که درون و اطراف بدن را احاطه کرده، می‌شوند. این کار هم با فشار و دست ورزی بر روی جسم و هم از طریق عبور دست از میان یا درون حوزه انرژی بدن مریدین‌ها صورت می‌گیرد. نمونه‌های روش‌های انرژی عبارت‌اند از: درمان قطبی، لمس شفابخش وریکی که بسیاری از ماساژ درمانگر‌ها ترکیبی از روش‌های فوق را بر اساس وضعیت اعمال می‌کنند.

بهترین روش‌های ماساژ درمانی

ماساژ دیپ تیشوو یا ماساژ ورزشی

آنگونه که برخی از مردم می‌نامند، سال‌های سال یکی از متداول‌ترین روش‌های ماساژدرمانی به شمار می‌رود. معمولاً ماساژ ورزشی مشکل خاصی را هدف قرار می‌دهد و احتمالاً بهترین روش ماساژدرمانی برای دردها و آسیب‌های عضلانی می‌باشد. ماساژهای ورزشی شدید و عمیق می‌باشند، و بخصوص برای افرادی مناسب است که آسیبی به بدنشان وارد شده یا دچار کشش ماهیچه‌ای شدید می‌باشند.

ماساژ شیاتسو

منشأ شیاتسو کشور ژاپن است، اما طی سال‌های اخیر در غرب بسیار متداول گشته است. مهمترین هدف شیاتسو از بین بردن انسداد کانال‌های انرژی و به جریان انداختن انرژی در بدن می‌باشد. شیاتسو همانند بسیاری از روش‌های درمانی شرقی، معتقد است انسداد مسیرهای انرژی در بدن عامل تمام مشکلات مربوط به سلامتی انسان است. درمان شیاتسو معمولاً در شرایطی انجام می‌گیرد که تمام اندام فرد مراجعه‌کننده‌ پوشیده باشد. فرد بیمار روی تشک راحتی برزمین دراز می‌کشد، و درمانگر روی ماهیچه‌ها و نقاط خاصی از بدن که در راستای خطوط انرژی قرار دارند عمل ماساژ را انجام می‌دهد.

ماساژ سوئدی

قطعاً ماساژ سوئدی امروزه یکی از رایج‌ترین انواع ماساژهای شناخته شده در جهان است و بسیار هم مورد توجه افراد می‌باشد. بسیاری از سبک‌های دیگر ماساژ از روش‌ها و تکنیک‌های اولیه ماساژ سوئدی نشأت گرفته است. این سبک از ماساژ هدف کلی از ماساژدرمانی را به بهترین شکل برآورده می‌سازد و یکی از بهترین گزینه‌های درمانی برای افرادی است که مبتلا به دردهای عضلانی و کشش عضلات گردن یا شانه می‌باشند. همچنین ماساژ سوئدی برای افرادی که تجربه ماساژ قبلی نداشته‌اند، بهترین روش برای شروع می‌باشد.

ماساژ تایلندی

ماساژ تایلندی برای افرادی که از کشور تایلند بازدید نموده‌اند و در سالن‌ها، چشمه‌های آب معدنی و حتی سواحل دریا ماساژدرمانی انجام می‌گیرد، آشنا می‌باشد. یکی از روش‌های سنتی و بدیع ماساژ تایلندی در کشور تایلند به منظور جلوگیری از مشکلاتی برای سلامتی فرد و درمان بیماری‌ها انجام می‌گیرد. ماساژ تایلندی یکی از بهترین روش‌های ماساژدرمانی برای تسکین دردها و افزایش قابلیت تحرک مفاصل می‌باشد. این نوع ماساژ در شرایطی انجام می‌شود که بدن فرد مراجعه‌کننده کاملاً پوشیده باشد و فرد بر روی تشکی که روی زمین پهن است دراز می‌کشد. درمانگر در مسیر خطوط انرژی بدن، ماساژ را انجام می‌دهد تا انسدادها را برطرف نماید و از حرکات کششی به منظور افزایش انعطاف‌پذیری بدن استفاده می‌نماید.

ماساژ سر هندی

زادگاه ماساژ سر هندی، همانطور که از نامش پیداست، کشور هندوستان می‌باشد که اصولاً روی سر، صورت، گردن و شانه‌ها متمرکز می‌باشد. درمانگر روی نقاط خاصی از بدن معروف به نقاط مارما (marma) ماساژ انجام می‌دهد، تا درد و تنش آن ناحیه از بدن را تسکین دهد. ماساژ سر هندی به خوبی معرف مزایای ماساژدرمانی است؛ زیرا جلسات درمان معمولاً کوتاه‌تر از ماساژ کامل بدن است، و حتی لازم نیست مراجعه کننده به منظور انجام ماساژ روی زمین دراز بکشد. این نوع ماساژ در حالیکه مراجعه‌کننده نشسته است انجام می‌گیرد.

ماساژ آیورودا

سیستم ماساژ قدیمی هندوستان معروف به آیورودا (Ayurveda) تبدیل به روش بسیار متداولی در سرتاسر جهان غرب شده است. آیورودا اکنون در بسیاری از سالن‌های کشورهای غربی در دسترس است و بسیاری از این کلینیک‌های ماساژدرمانی حتی انواعی از درمان‌های زیبایی بر اساس روش‌های آیورودیک و کاربرد تولیدات گیاهی طبیعی را عرضه می‌کنند. اعتقاد بر این است که روش درمانی واقعاً مؤثر، ماساژ کامل بدن با استفاده از تکنیک‌ها و روغن‌های آیورودیک موجب حفظ تعادل بدن، ذهن و روح فرد می‌شود.

ماساژور در حال مالیدن روغن ماساژ توسط ساقه و برگهای گیاه به پشت بدن زن بدون لباس، برای انجام ماساژ آیورودا
ماساژ آیورودا

آروماتراپی

آروماتراپی یکی از بهترین روش‌های ماساژدرمانی است، به شرطی که تنها بخواهید ریلکس کرده و استرس خود را از بین ببرید. در آروماتراپی از روغن‌های طبیعی که از گل، برگ، ریشه و دانه گیاهان مختلف به دست می‌آید و دارای ویژگی‌های درمانی و زیبایی است، استفاده می‌شود. چنانچه از بی‌خوابی، اضطراب یا هر گونه مشکل مربوط به استرس رنج می‌برید، آروماتراپی را به عنوان روش ریلکس طبیعی امتحان کنید.

ماساژ درمانی، تحقیقات و مطالعات

برای ماساژدرمانی اثرات مثبت زیادی از بهبود گردش خون تا بهبود متابولیسم بدن ذکر شده است. بخصوص در مورد ماساژ سوئدی نشان داده شده که در کاهش درد عضلانی، کاهش استرس و بهبود ایمنی مؤثر بوده است. همچنین در افزایش عملکرد تنفسی، کاهش دم ناشی از انسداد رگ‌های لنفاوی و کمک به بهبود صدمات وارد به بافت‌های نرم بدن بسیار مؤثر است.

هنوز بسیاری از خواص ضد استرس ماساژدرمانی به ‌صورت مطالعه علمی دانشمندان در نیامده است، ولی در طول ۲۰ سال اخیر بررسی‌های بسیاری بخصوص در زمینه ماساژ سوئدی جمع‌آوری شده. بسیاری از این تحقیقات در مؤسسه تحقیقاتی لمس شفابخش دانشگاه میامی و تعدادی از مطالعات نیز در مرکز ملی طب مکمل و جایگزین انجام شده است.

گرچه بررسی‌های کنترل شده زیادی لازم است، اما یافته‌ها شامل موارد زیر می‌باشد:

 • بیماران بستری در بیمارستان که ماساژ دریافت کردند، افزایش در تحرک، انرژی، تغییرات مثبت خلقی و سرعت بهبودی از خود نشان دادند.
 • بیماران مبتلا به پشت درد مزمن پس از دریافت دو جلسه درمان ۳۰ دقیقه‌ای در هفته برای مدت پنج هفته، کاهش درد، افسردگی و اضطراب و نیز بهبود خواب را گزارش کرده‌اند. برخی نتایج متناقض نیز گزارش شده که نیاز به بررسی‌های بیشتر دارد.
 • کارکنان ادارات که ماساژ دریافت کردند، هشیارتر، فعال‌تر و کم استرس‌تر از آنهایی بودند که ماساژ دریافت نکرده بودند.
 • بیماران مبتلا به درد‌های عضلانی که دو جلسه ۳۰ دقیقه‌ای ماساژدرمانی در هفته به مدت ۵ هفته دریافت کردند، کاهش درد، کوفتگی و خستگی را گزارش دادند، همچنین تعداد شب‌های کمتری اختلالات خواب داشتند. در این قسمت نیز به مطالعات بیشتری نیاز است.
 • در مصدومین سوختگی، ماساژدرمانی در کاهش اختلالات روحی (اضطراب، تنش و افسردگی) و علایم جسمی (درد و خارش) مؤثر بوده است.

اثرات ماساژ درمانی در کودکان

اثرات ماساژ در کودکان نیز به خوبی بزرگسالان است. برای مثال نوزادان نارسی که ماساژ دریافت می‌کنند، بیشتر وزن اضافه می‌کنند و سریع‌تر از بیمارستان مرخص می‌شوند. کودکان مبتلا به اوتیسم (نوعی اختلال رشدی از نوع روابط اجتماعی) نیز با ماساژدرمانی رفتارهای غیرمعقول کمتری از خود بروز دادند.

سایر بیماری‌هایی که به ماساژدرمانی خوب جواب داده‌اند عبارتند از: سندرم خستگی مزمن، استئوآرتریت (آرتروز) ، سندرم تونل کارپال (تنگی عصب مچ دست یا c.s.t)، میگرن و سیاتیک.

در جلسه ماساژ درمانی چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

پاسخ بستگی به نوع ماساژی دارد که دریافت می‌کنید. در اینجا ماساژ سوئدی ذکر شده است.

در ویزیت اول احتمالا ماساژ درمانگر از شما در مورد سابقه پزشکی پرسش‌هایی خواهد کرد. سپس برخی سؤالات در مورد وضعیت جسمی فعلی شما، روش زندگی، میزان استرس، هرگونه تجربه درد و اینکه به دنبال چه درمانی هستید مطرح می‌شود.

اتاقی که ماساژدرمانی در آن انجام می‌شود بطور مشخص گرم و دارای نور ملایم می‌باشد. در صورت تمایل شما، از یک موسیقی آرام‌بخش، نور شمع و بخور با یک رایحه دلپذیر استفاده می‌شود. اغلب برای مالش پوست از اسانس‌های روغنی برای بالا بردن کیفیت ماساژ استفاده می‌شود. شما می‌توانید ماساژ کل بدن و یا ماساژ موضعی را درخواست کنید. می‌توانید روی قسمت‌های دیگر بدن یک حوله یا ملافه بیندازید. روی یک تخت راحت پوشش دار که اغلب دارای جایگاه سری است و نیاز به چرخش سر و گردن ندارد دراز می‌کشید.

متخصصین ماساژ سوئدی ممکن است از انواع ضربه‌ها و تکنیک‌های مختلف استفاده کنند. شما می‌توانید ماساژ کلی بدن یا ماساژ متمرکز بر مناطق دردناک یا تحت کشش را درخواست نمایید. توصیه می‌کنیم هر زمان که احساس ناراحتی و درد کردید درمانگر را مطلع سازید. یک جلسه درمان معمولا بین ۳۰ الی ۹۰ دقیقه طول می‌کشد.

ماساژ نشسته، روی صندلی و با لباس درحالی‌که جلوی بدن به صندلی تکیه دارد انجام می‌شود. ۵ الی ۳۰ دقیقه طول می‌کشد و برای ماساژ کتف و پا کاربرد دارد.

تعداد جلسات مورد نیاز برای درمان متغیر است. برای کاهش استرس اغلب هفته‌ای یک مراجعه توصیه می‌شود. برای وضعیت‌های حاد تعداد جلسات درمان بستگی به طبیعت بیماری دارد. معمولا ماساژدرمانی به منظور تکمیل درمان از سوی پزشک توصیه می‌شود.

ماساژ کمر زن توسط ماساژتراپیست خانم
ماساژ درمانی

پس از ماساژ درمانی

پس از انجام ماساژ باید از خود مراقبت کنید و این زمان دقیقاً از وقتی آغاز می‌شود که ساعت ماساژدرمانی شما به اتمام می‌رسد، یعنی زمانی که از روی میز درمانگر برمی‌خیزید باید مراقب کمرتان باشید.

سرتان را به سمتی از میزی که دوست دارید از آن برخیزید بچرخانید، روی آن کمی بغلتید… همانطور که دارید بر روی نشیمنگاه قرار می‌گیرید، بگذارید قسمت پایین پاهایتان در لبه میز آویزان شوند. اطمینان حاصل کنید در لبه میز نشسته‌اید و قبل از اینکه بایستید بگذارید چرخش‌تان تنظیم شود. هنگامی که قصد دارید برخیزید اطمینان حاصل کنید هر دو پاهایتان روی زمین قرار گرفته‌اند. این کار به شما کمک می‌کند بتوانید نیرومند و با انرژی پا بر زمین بگذارید.

پس از ماساژدرمانی کمی آب بنوشید. این کار باعث می‌شود کلیه‌ها سمومی را که از طریق ماساژ در بدن انتشار یافته، دفع کنند. این کار همچنین باعث جذب مجدد آب توسط عضله‌ها و افزایش فعالیت سیستم گردشی می‌شود. آب باعث می‌شود وقتی پشت‌تان روی نخاع که از مقدار زیادی آب تشکیل شده قرار می‌گیرد کمر دردتان کمتر شود، بدین معنا که از دست رفتن آب می‌تواند به کمردردتان مربوط باشد.

ماساژ خانگی / ماساژ متحرک خود را با دوش نمک اپسوم (Epsom) ادامه دهید. در غیر این صورت می‌توانید هنگامی که به خانه می‌رسید این کار را انجام دهید. نمک اپسوم حاوی ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری است؛ منیزیم موجب کاهش استرس، بهبود خواب، عملکرد بهتر عضلات و اعصاب و نیز کاهش تورم، تسکین درد و گرفتگی عضلات می‌گردد. سولفات‌ها موجب بهبود جذب مواد مغذی و پروتئین‌ها توسط مفاصل، بافت مغز و مواد بزاقی می‌گردد. توصیه می‌شود 2 فنجان از این نمک را در وان آب گرم ریخته و به مدت 12 دقیقه در آن فرو روید.

از وضعیت قرار گرفتن خود آگاه باشید، پس از ماساژدرمانی، وضعیت یوگا به خود بگیرید. در صورتی که پس از ماساژ سر کار خود باز می‌گردید موقعیت محل کار و صندلی خود را کنترل نموده و آن را اصلاح نمایید. برای این کار ارزش آن را دارد که برای تهیه صندلی محل کار و جایگاه خود هزینه نمایید.

کفش‌هایتان را بررسی کنید. از اینکه بدانید پوشش پاها ممکن است به وضعیت اندام‌تان آسیب برساند شگفت‌زده خواهید شد. اگر بتوانید وضعیت نامناسب خود را اصلاح نمایید خواهید توانست هر گونه آسیب یا محدودیت‌های جسمانی را برطرف نمایید.

بطور منظم ورزش و نرمش‌های کششی انجام دهید. همواره انعطاف بدنتان را حفظ کنید. عضلات دوست دارند حرکت نموده و از درد رها شوند. کشش عصب سیاتیک نرمش بسیار خوبی است که به حفظ انعطاف بدن و افزایش محدوده حرکت مفاصل کمک می‌کند. با کشش استاتیک، عضله در وضعیت کشش قرار می‌گیرد و بی‌حرکت و ثابت باقی می‌ماند. در صورتی که این نوع کشش به دقت انجام گیرد موجب تشدید آسیب‌های بدن نمی‌گردد. از درمانگر خود بخواهید روش صحیح کشش استاتیک در وضعیت مناسب خود را به شما نشان دهد.

مزیت ماساژ خانگی این است که پس از ماساژ در حالیکه آرام و راحت هستید می‌توانید به رختخواب بروید. زمانی که خواب هستید بدن کار بازسازی خود را انجام می‌دهد. چرت 20 دقیقه‌ای پس از ماساژ می‌تواند موجب تقویت بدن، ذهن و روح گردد.

زن بدون لباس بر روی شکم دراز کشیده و از در ماساژ سنگ داغ (ماساژ هات استون) لذت میبرد
ماساژ سنگ داغ (ماساژ هات استون)

مبلغی را جهت مثبت‌اندیشی هزینه کنید. افکار منفی ، درد را در بدن حفظ می‌کنند، افکار منفی = درد. استفاده از جملات مثبت و تصدیقی را در زندگی روزمره بیاموزید. اطمینان حاصل کنید درمانگر تان نگرش مثبت به زندگی دارد؛ راه ساده برای این کار این است که به حرف‌های درمانگرتان در مورد زندگی گوش فرا دهید. ذهن سالم در بدن سالم است.

اطمینان حاصل کنید ماساژ را به عنوان بخشی از برنامه حفظ سلامتی‌تان بطور منظم انجام می‌دهید. می‌توانید این کار را با درمان‌های دو هفته یکبار انجام دهید تا زمانی که بدن در بهترین شرایط خود را برای فعالیت مجدداً برنامه ریزی نماید. پس از آن می‌توانید ماساژدرمانی را به فواصل 6 الی 8 هفته انجام دهید.

مزایای ماساژ منظم در برنامه مراقبت از بهداشت و سلامت فردی عبارتند از افزایش محدوده حرکت، افزایش مقاومت در برابر بیماری هایی مانند سرماخوردگی و آنفولانزا، کاهش روزهای بیماری و افزایش طول عمر. ماساژ را بخشی از برنامه مراقبت از سلامتی خود قرار دهید تا سالم و خوشبخت زندگی کنید.

توصیه‌ ها و احتیاطات

توصیه‌های قبل از آغاز ماساژ درمانی

بسته به نوع ماساژ و محل آن دستورات متفاوت است. به عنوان مثال در طب سنتی می‌گویند بهتر است معده پر نباشد و از طرفی باید قبل از ماساژ‌، پاکسازی انجام شده باشد، در غیر این صورت نتیجه خوبی حاصل نخواهد شد‌؛‌ زیرا در طب سنتی ماساژ باعث دفع مواد زائد می‌شود و با خارج شدن مواد زائد‌ در عضو خلا ایجاد می‌شود که اگر پاکسازی صورت نگرفته باشد، مواد زائد دیگری جایگزین می‌شود و حتی ممکن است عضو مورد نظر به درد شدید‌تری دچار شود.

موارد احتیاط در حین ماساژ درمانی

در بعضی موارد ماساژ‌ درمانی نباید انجام شود، مثل شکستگی‌ها یا سوختگی‌ها یا زخم‌های باز و حتی مواردی مثل تب بالا، یرقان، بیماری‌های عفونی پوستی، کوفتگی‌ها و اصطلاحاً رگ به رگ شدن، بسیاری از بیماری‌های مزمن، آرتریت و همچنین بیماران قلبی و هر عضوی از بدن که در آن التهاب حاد وجود دارد.

در بعضی موارد حتماً باید پزشک را مطلع کرد، مثل بارداری، بیماری‌های قلبی‌‌، سرطان و…

بطور کلی هر کار درمانی را باید زیر نظر پزشک انجام داد و از انجام هر کار درمانی توسط افراد ناآگاه و غیرمتخصص و بطور خود‌سرانه پرهیز نمود.

در بسیاری از موارد مشاهده شده که در اثر یک سانحه، دست یا پای فردی دچار آسیب‌دیدگی شده و با مراجعه به فرد غیر‌متخصص که تحت عناوین شکسته‌بند یا جاانداز و از این قبیل اسم‌ها فعالیت می‌کنند‌، عضو آسیب‌دیده دچار نقص عضو شده است؛ یعنی با فشارهای کششی غیر‌اصولی باعث شکستگی یا آسیب بیشتر عضو شده‌اند؛ لذا توصیه می‌شود که هیچ‌گاه خود را به دست افراد ناآگاه و غیرمتخصص نسپارید.

زن جوان بر روی تخت ماساژ دراز کشیده و پایین تنه خود را با حوله پوشانده است، ماساژور در حال ماساژ پشت او است
ماساژ

خلاصه موارد احتیاطی

 • در صورتی که مبتلا به تب بالا، التهاب، عفونت، فلبیت (التهاب و گرفتگی سیاهرگ‌های بدن)، ترومبوز (لخته خون)، یرقان یا بیماری عفونی پوستی هستید از ماساژ اجتناب کنید.
 • روی زخم‌های باز یا سوختگی یا موضع جراحت قبلی ماساژ انجام ندهید. در کوفتگی یا رگ به رگ شدن، ماساژ را به مدت ۲۴ ساعت به تأخیر بیندازید.
 • در صورت ابتلا به یک بیماری مزمن، مانند آرتریت، سرطان یا بیماری قلبی، قبل از انجام ماساژ با پزشک خود مشورت نمایید.
 • در صورتیکه باردار هستید به ماساژ درمانگر خود اطلاع دهید؛ زیرا ماساژ برخی نواحی، باعث زایمان زودرس می‌شود.

مطالب زیر برای افزایش دانش و آگاهی شما مفید خواهند بود:

دیدگاهتان را بنویسید