ماساژ درمانی

تعریف و تاریخچه ماساژ درمانی و سبک‌های مختلف آن از جمله ماساژ شرقی، ماساژ معاصر غربی، ماساژ سنتی ‏اروپایی و متدهای انرژی

ماساژ درمانی عبارت است از دست ورزی بر روی بافت‌های نرم بدن، این درمان به ر‌هایی از استرس و فشار عضلانی و درد ناشی از صدمات و سرعت بهبود ناراحتی‌های حاد و مزمن کمک می‌کند. امروزه میلیون‌ها نفر در سراسر جهان از این روش با عنوان یک روش مراقبت بهداشتی استفاده می‌کنند.

تاریخچه ماساژ درمانی

تاریخچه ماساژ درمانی به حدود 2700 سال قبل از میلاد برمی‌گردد. در ضمن کتاب امپراتور زرد (کتاب مرجع طب داخلی چین)، برای درمان فلج و تب و لرز به ورزش، ماساژ پوست و عضلات و نیز تمرینات بر روی دست‌وپا توصیه‌شده است. بقراط در حدود 400 سال قبل از میلاد ضرورت استفاده از مالش را به‌عنوان یک عامل بخصوص در درمان‌های آسیب‌های ورزشی و جنگی، به پزشکان گوشزد می‌کرد.

اسناد قدیمی دال بر استفاده ژاپنی‌ها و نیز سایر تمدن‌ها نظیر مصر، رم و عرب از ماساژ درمانی موجود است.

ماساژ درمانی به شیوه نوین و علمی، توسط هنریک لینک (1839-1776) بر پایه ماساژ و ورزش بنیان نهاده شده است. دو برادر پزشک آمریکایی به نام جورج و چارلز تیلور پس از تحصیل در سوئد، در سال 1850 این رشته را به آمریکا معرفی نمودند.

سبک‌های مختلف ماساژ درمانی

امروزه بالغ بر 80 نوع ماساژ وجود دارد. این تکنیک‌ها به پنج گروه تقسیم می‌شوند:

  • ماساژ سنتی اروپایی: شامل متد‌هایی بر اساس فیزیولوژی و آناتومی طب غربی که پنج تکنیک دست ورزی بافت‌های نرم بدن در آن مورداستفاده قرار می‌گیرند.
  • ماساژ معاصر غربی: این روش نیز بر پایه روش‌های مدرن آناتومیک شامل تکنیک‌های دست ورزی فراتر از چهارچوب ماساژ سوئدی بنا شده است و شامل ماساژ عصبی، ماساژ ورزشی و میوتراپی است.
  • ماساژ در روش‌های اصلاح حرکت و ساختار: این تکنیک‌ها بر ساختار و حرکت بدن تأکیددارند. این روش‌ها بدن را با کمک وزن و با دست ورزی بر روی بافت‌های نرم و یا اصلاح الگو‌های غلط حرکتی، سازماندهی و کامل می‌کنند.
  • ماساژ شرقی: تکنیک‌های ماساژ شرقی بر اساس اصول طب سنتی چین بناشده و انرژی حیاتی را که معتقدند در کانال‌های غیرقابل رؤیت در بدن جریان دارد تجدید می‌کنند. این متد‌ها شامل طب فشاری و شیاتسو می‌باشند.
  • متد‌های انرژی – پایه: این متد‌ها که در طب سنتی چین یافت نمی‌شوند، منجر به اثر بر روی حوزه انرژی که درون و اطراف بدن را احاطه کرده، می‌شوند. این کار هم با فشار و دست ورزی بر روی جسم و هم از طریق عبور دست از میان یا درون حوزه انرژی بدن مریدین‌ها صورت می‌گیرد. نمونه‌های روش‌های انرژی عبارت‌اند از: درمان قطبی، لمس شفابخش وریکی که بسیاری از ماساژ درمانگر‌ها ترکیبی از روش‌های فوق را بر اساس وضعیت اعمال می‌کنند.

مطالب زیر برای افزایش دانش و آگاهی شما مفید خواهند بود:

دیدگاهتان را بنویسید