خانه > مطالب و آموزشهای ماساژ > ماساژ دست و پا برای رهایی از درد

ماساژ دست و پا برای رهایی از درد

بسیاری از سردردها، دردها، بی‌خوابی و اضطراب از طریق دستهای خودمان قابل درمانند و اثر ‏آن به اندازه ماساژی است که یک درمانگر انجام می‌دهد.‏

شاید در جامعۀ امروز بسیاری از مردم از فواید ماساژ بی‌اطلاع باشند. بسیاری از سردردها، دردها، بی‌خوابی ، تنش و اضطراب از طریق دست‌هایمان قابل درمانند. ماساژدرمانی علاوه بر این فواید، می‌تواند فرد را از لحاظ جسمی ‌و روانی درمان کند که در این میان می‌توان به بهبود گردش خون، آرامش عضلات و کمک به دستگاه گوارش اشاره کرد. از سویی ماساژ سیستم لنفاوی را تحریک کرده و دفع مواد زاید بدن را تسریع می‌بخشد و در نهایت احساس خوبی را در بدن القا می‌کند که با هیچ درمان دارویی جدیدی قابل مقایسه نیست.

به گفته محققان اثرات خود ماساژدرمانی به اندازه ماساژی است که یک درمانگر انجام می‌دهد.

شما در طول روز می‌توانید خود را در زمان‌های مختلف ماساژ دهید؛ بطور مثال زمانی که تلویزیون تماشا می‌کنید، پاهای خود را ماساژ دهید. در زمان صحبت کردن با تلفن، دست‌هایتان را ماساژ دهید.

وقتی روی پوست خود را ماساژ می‌دهید از روغن استفاده کنید.

خانم بدون شلوار در حال ماساژ پای خود

ماساژ پاها

 1. یک دست خود را روی پا و دیگری را زیر کف پا قرار دهید و به آرامی‌ از انگشتان پا به سمت قوزک ماساژ دهید و این حرکت را به سمت انگشتان ادامه داده و تکرار کنید.
 2. پا را با یک دست نگه داشته و با دست دیگر انگشتان هر پا را محکم فشار داده و به آرامی ‌بکشید.
 3. با انگشت شست از قسمت بالایی کف پا، به صورت خطی فشار محکم به مرکز کف پا وارد کنید و در قوس و برآمدگی پا، فشاری چرخشی اعمال کنید. این حرکت را در 2 کف پا انجام دهید.
 4. یک پا را نگه داشته و به پای دیگر آرام مشت بزنید و با حرکات انگشتان دست در سراسر کف پا حرکات چرخشی انجام دهید.
 5. از قوزک پا تا ناحیه ران را با دستان خود ماساژ داده و آن را 5 بار تکرار کنید.
 6. زانو را با فشار چرخشی انگشتان در ناحیه کاسۀ زانو ماساژ دهید. ماساژ پا پس از یک ایستادن طولانی می‌تواند عضلات پا را آرام کرده و به حالت اول بازگرداند. همچنین ماساژ منظم ران، سیستم لنفاوی را تحریک کرده و ظاهر ران‌ها را بهبود می‌بخشد.
ماساژ کف دست

ماساژ دست‌ها

 1. پشت دست‌ها را تا مچ محکم فشار داده و به آرامی‌ بازگردید و میان کف دست و انگشتان را فشار دهید.
 2. هر انگشت را به تنهایی فشار دهید و با انگشت خود حرکت چرخشی را اطراف مفاصل آن انجام دهید. انگشت را نگه دارید و آن را آهسته بکشید.
 3. میان تاندون‌های پشت دست خود را با انگشت ماساژ دهید.
 4. دست‌های خود را از کف دست تا انتهای مچ، با انگشت فشار چرخشی دهید.
 5. کف دست خود را از نوک انگشتان تا مچ ماساژ دهید.

مطالب زیر برای افزایش دانش و آگاهی شما مفید خواهند بود:

دیدگاهتان را بنویسید