ماساژ ریکی: راهنمای کامل

ماساژ ریکی یک روش درمانی باستانی ژاپنی است که برای قرن ها به منظور درمان مشکلات جسمی، ذهنی و عاطفی انسان ها استفاده میشده است. با این نوع ماساژ بیشتر آشنا شوید.

ماساژتراپیست دست های خود را بالای شکم و قفسه سینه مرد نگه داشته و در حال انجام ماساژ ریکی است

ماساژ ریکی چیست؟

ماساژ ریکی به انگلیسی Reiki Massage توسط یک بودایی ژاپنی به نام Usui Mikao توسعه یافته است. این نوع ماساژ بر انتقال انرژی شفابخش از طریق کف دست تمرکز می‌کند.  ریکی ماساژ را بسیاری از درمانگران ژاپنی توصیه می‌کنند یک روش شفابخش می‌باشد که به‌صورت آرام انجام می‌شود که می‌تواند به‌طور مؤثر با کاهش فشار کاهش درد همراه باشد.

این ماساژ همچنین می‌تواند سیستم ایمنی بدن را افزایش دهد و به مشکلات حاد روحی و ذهنی هم کمک نماید.  این ناشی از اعتقاد به این آشکارسازی‌های بدنی از قبیل بیماری‌ها که باحالت‌های هیجانی روانی و معنوی در ارتباط است این به این معنی است که ریکی ماساژ در واقع به دنبال درمان علت ریش‌های مشکلات است و نه تنها علائم است.

ماساژ ریکی با استفاده از اصولی مشابه به طب فشاری اجرا می‌شود. اما تفاوتش در این است که ماساژ ریکی چابکی فیزیکی نیاز ندارد.  پزشکان این روش درمانی از قدرت اساسی موجود در عالم کیهان استفاده می‌کنند پزشک از طریق انتشار انرژی در سیستم‌های بدن می‌تواند به علاج انواع مختلفی از بیماری‌ها کمک نمایند.

ماساژ ریکی بعوان یک درمان لمسی

ریکی، نوعی روش درمانی است که براساس آن دست‌ها را محکم بر روی بدن و یا درست بالای آن قرار می‌دهند. این روش بطور روزافزون به منظور کاهش علائم ناشی از سرطان از قبیل خستگی، اضطراب، حالت تهوع و درد مورد استفاده قرار می‌گیرد. تحقیقات متعدد نشان می‌دهد این روش برای بیماران مفید است، اما دانشمندان معتقدند تحقیقات گسترده‌تر و مستدل‌تری لازم است.

ماساژ برای بیماران سرطانی

به گفته پزشکان بیماران سرطانی ـ به دلیل بیماری و تاثیرات جانبی شیمی درمانی ـ اغلب دچار خستگی شدید ذهنی و جسمی می‌شوند. اضطراب، تهوع و درد نیز در این بیماران شایع است. در سال‌های اخیر، بسیاری از مراکز درمان سرطان اغلب روش درمانی ریکی را ارائه می‌نماید. این روش نوعی از روش درمان و تسکین بیماران است که منشأ آن بر اساس اسناد علمی موجود از کشور ژاپن در دهه 1900 میلادی است. در یک جلسه ریکی، دست‌ها را محکم بر روی بدن قرار می‌دهند. به گفته دونا دروت، درمانگر ریکی که در مرکز سرطان نوریس کاتن در لبنان مشغول به کار است، هر نقطه از بدن به مدت سه دقیقه یا بیشتر به این صورت تحت درمان قرار می‌گیرد و گاهی اوقات درمانگر دستان خود را درست بالای بدن می‌گیرد بدون اینکه آن را لمس کند.

در موقع کار با بیماران سرطانی مراقبت بسیار لازم است. به گفته پزشکان و درمانگرها، باید از لمس نقاط حساس بدن مانند پورت‌هایی که به منظور تجویز دارو مورد استفاده قرار می‌گیرند، خودداری شود. به گفته پزشکان، آرام و ملایم بودن درمان ریکی برای بیماران سرطانی جذاب و دوست‌داشتنی است، و بسیاری از آنان به دلیل بیماری شدید خود قادر به تحمل ماساژ درمانی عمیق بافت نمی‌باشند.

انرژی درمانی با استفاده از ماساژ ریکی با نگه داشتن دست بالای سر و جلوی پیشانی زن، ماساژگیرنده نشسته است و لباس پوشیده نشسته
ماساژ ریکی

جریان انرژی حیات با ماساژ ریکی

ریکی اغلب به عنوان درمانی توصیف می‌شود که موجب می‌شود انرژی حیات در بدن بیمار جریان یابد ـ توصیفی که معمولاً از سوی دانشمندان قابل قبول نیست. باری کاسیلث، رئیس مرکز خدمات درمانی جامع در مرکز سرطان مموریال اسلوان ـ کترینگ در نیویورک، نظریه انرژی را «پوچ و بی‌اساس» می‌خواند، اما می‌گوید درمان از طریق لمس ـ آرام می‌تواند «تاثیر آرامش‌بخش زیادی» بر بیماران سرطانی «که دائماً به آنها آمپول، سرم و. ..تزریق می‌شود» داشته باشد.

دبورا استیل، مدیر مرکز خدماتی حمایت از بیماران و خانواده در نوریس کاتن می‌افزاید: «چگونگی عملکرد آن، راز است، اما از اظهارات بیماران به میزان لذت و شوقی که در بیماران ایجاد می‌شود پی می‌بریم.»

برخی از دانشمندان تصور می‌کنند این کار حداقل از این مزیت برخوردار است که بیمار گرمی دستان درمانگر و حس مراقبت از خود را احساس می‌کند. به گفته دکتر کتلیث «ما از تاثیر متقابل ذهن و جسم برخورداریم. چنانچه ذهنتان در آرامش باشد جسم نیز در آرامش خواهد بود و بالعکس.»

درمان در مرکز مموریال اسلوان ـ کترینگ برای بیماران هزینه اضافی در بر ندارد؛ بیماران سرپایی در هر جلسه 90 الی 110 دلار پرداخت می‌کنند. در نوریس کاتن، داوطلبان آموزش دیده بطور رایگان این درمان را انجام می‌دهند ـ اغلب زمانی که بیماران در بیمارستان از طریق تزریق تحت شیمی درمانی قرار می‌گیرند. معمولاً درمان ریکی شامل بیمه نمی‌شود.

سایر مراکز، درمان به روش ریکی را ارائه نمی‌کنند و دلیل آن را عدم مدارک کافی و مستدل در این زمینه می‌دانند. لورنزو کوهن، پروفسور بخش‌های آنکولوژی عمومی و علم رفتاری در مرکز سرطان آندرسون در هاستون می‌گوید: «هنوز مدارک کافی و مستدل به منظور استفاده از آن در مراکز درمان سرطان وجود ندارد.»

تحقیقات

دیویس اس. روزنتال، پروفسور و پزشک دانشکده پزشکی هاروارد و مدیر بخش پزشکی مرکز درمانی لورنزو پی. زایخیم در بخش درمان‌های منسجم انجمن سرطان دنا ـ فاربر در بوستون، تحقیقی را در زمینه ریکی به اتفاق یکی دیگر از همکاران خود انجام داد. در این تحقیق مشخص شد، جلسات 50 دقیقه‌ای ریکی دو بار در هفته موجب کاهش اضطراب در 18 مرد متبلا به سرطان پروستات شده است، اما نتایج سودمند آن از نظر آماری در مقایسه با گروه کنترل چندان قابل توجه نبود. به گفته دکتر روزنتال تحقیقات وسیع‌تری لازم است تا مشخص شود آیا این درمان مزایایی دارد یا خیر. وی می‌گوید: «مدارک در این زمینه هنوز ناکافی است، اما تمایلاتی در این زمینه وجود دارد و ما باید ثابت کنیم آیا این تمایلات حقیقی است یا خیر.»

مرد میانسال به پشت دراز کشیده و ماساژ تراپیست زن هر دو دست خود را برای انجام ماساژ ریکی بالای بدن او نگه داشته است
ماساژ ریکی

تحقیقی که در سال 2004 بر روی 1290 بیمار مبتلا به سرطان در مرکز مموریال اسلوان ـ کترینگ انجام گرفت نشان داد ماساژ لمسی ـ سبک، ماساژ استاندارد سوئدی و ماساژ غذایی در کاهش علایمی مانند درد، افسردگی، اضطراب، تهوع و خستگی موثر بوده است؛ این تحقیق شامل گروه کنترل نبود. در تحقیقی که در سال 2007 در مجله درمان‌های جامع سرطان منتشر شد 16 نفر از بیماران تحت بررسی قرار گرفتند. در این تحقیق گروهی از دانشمندان کانادایی دریافتند پنج جلسه درمانی ریکی در حدود 45 دقیقه در روز موجب بهبود کیفیت زندگی و سلامت کلی بیماران سرطانی می‌شود. این نتایج از طریق پرسشنامه 28 سوالی که در میان بیماران سرطانی توزیع شده بود بدست آمد. بیشتر آنها در حدود همین مدت در آنجا بستری بودند.

محقق همکار این گروه، لیندا ای. کارلسون، فیزیولوژیست و پروفسور دستیار بخش انکولوژی دانشگاه کالگاری می‌گوید به نظر وی ممکن است ارتباط مناسب بین درمانگر ریکی و بیماران بتواند دلیل خوبی برای دستیابی به این نتایج باشد.

نحوه انجام ماساژ ریکی

در ماساژ ریکی درمانگر با قرار دادن دستانش بروی نقاطی از بدن فرد شروع به اجرای سیستم شفابخشی می‌کند و در همین حین انرژی در بدن جریان پیدا می‌کند.  به عبارت دیگر او با دست خود انرژی جهان را به بدن فرد منتقل می‌نماید و سپس بدن فرد شروع به بهبود می‌نماید. این نوع ماساژ در سه مرحله یا درجه برای یادگیری وجود دارد این مراحل درجه اول درجه دوم و درجه استادی نامیده می‌شوند.

در درجه اول درمانگر ماساژ از رایحه‌ها استفاده می‌کند در درجه دوم او همچنین قادر به استفاده از سایر رایحه‌ها از مناطق دیگر است که موجب تسهیل شفابخشی خواهد شد. در درجه استادی او قادر خواهد بود تکنیک‌ها را با دیگران به اشتراک بگذارد. واقعیت این است که پزشک با استفاده از انرژی خود دست خود و بدن خود باعث می‌شود که این درمان متفاوت از دیگر تکنیک‌ها باشد.

ریکی توسط درمانگرانی که آموزش و مجوز لازم برای انجام این روش را دارند انجام می‌شود. به‌منظور در یافت مجوز شما نیاز به تکمیل کلاس‌های ماساژ ریکی دارید به‌طوری که تکنیک‌هایی را در مورد نحوه انتقال انرژی و استفاده از آن برای تقویت جنبه‌های مادی و معنوی در بدن را یاد بگیرید این درمان شامل هفت چاکرا می‌باشد که مراکز انرژی در بدن است.

ماساژتراپیست دست های خود را بالای سر و قفسه سینه زن جوان نگه داشته و در حال انجام ماساژ ریکی است
ماساژ ریکی

مطالب زیر برای افزایش دانش و آگاهی شما مفید خواهند بود:

دیدگاهتان را بنویسید