ماساژ صوت | کاسه تبتی: هر آنچه باید بدانید

هر کس که موسیقی گوش می‌کند می‌داند که صدا نقش مهمی در زندگی عاطفی ما ایفا می‌کند، حال کاربرد کاسه تبتی و تأثیر موسیقی در ماساژ صوت بر آرامش و درمان ما چیست؟

یک زن و مرد بصورت لباس پوشیده بر روی زمین به پشت دراز کشیده‌اند و در حال گرفتن ماساژ صوت توسط یک خانم هستند

هر کس که موسیقی گوش می‌کند طبیعتاً می‌داند که صدا نقش مهمی در زندگی عاطفی ما ایفا می‌کند، اما آنچه مشخص نیست نحوه تأثیر موسیقی بر شادی آرامش نشاط و حتی درمان ماست.

امواج صوتی ، فرکانس‌ها

اکثر پژوهشگران صدا درمانی بر این نکته توافق دارند که امواج صوتی یا فرکانس‌ها عامل تأثیرگذاری موسیقی بر ما هستند و خیلی‌ها بر این باورند که تأثیر موسیقی فراتر از تلطیف روحیه است و می‌توان با ترکیب امواج خاص تغییرات بیولوژیکی در بدن ایجاد نمود که منجر به تقویت سیستم ایمنی و حتی درمان بدن انسان شود. امواج صوتی تأثیر مستقیمی بر سیستم عصبی داشته و با دست‌کاری در امواج مغزی آرامش عمیق ذهنی و فیزیکی را به ارمغان می‌آورند.

طنین صوتی

علم مدرن عملکرد رزونانس صوتی را کاملاً تشریح نموده است. هر چیزی دارای یک فرکانس رزونانسی است که در آن فرکانس می‌لرزد. رزونانس وقتی رخ می‌دهد که لرزش شدید یک جسم منجر به لرزش جسمی دیگر می‌شود. این لرزش ممکن است همسو با طبیعت باشد یا نباشد رزونانس کلید استفاده از صدا برای تغییر در زندگی است و کاملاً مبنایی علمی دارد. علم مدرن رزونانس را در سطح کوانتوم نیز تحت بررسی قرار داده است. ازنظر دانشمندان این امر می‌تواند در فهم ارتباط روحی و روانی انسان‌ها با یکدیگر کمک شایانی به ما نماید.

لرزش صوتی

هر جسمی دارای لرزش است. آنچه ما از آن به‌عنوان صدا یاد می‌کنیم الگویی خاص از لرزش مولکول‌های اجسام اطراف ما بوده که به صماخ گوش می‌رسد و سپس گیرنده‌های گوش آن‌ها را مکرراً به رشته‌های عصبی گوناگون ارسال نموده و درنهایت این الگوها به مغز فرستاده می‌شوند.

سلول عنصر اساسی بدن انسان بوده و تحقیقات حاکی از این است که آسان‌ترین و مؤثرترین شیوه ارتباط میان سلول‌ها لرزش است. با ایجاد لرزشی در محیط بیرون نوعی رزونانس همگون درون سلول‌ها منجر به آغاز فرآیند تحریک اعصاب می‌شود.

صوت درمانی

فیزیولوژی پیچیده ما همانند ذهن و روحمان آماج عیوب و رنج‌های فراوانی است. صوت درمانی یکی از روش‌های مطمئن برای برطرف نمودن دردهای روحی روانی و جسمانی از طریق ایجاد لرزش‌های صوتی است که سلول‌های بدن را توازن می‌بخشد. ما می‌توانیم با گوش دادن به صداهای غنی و متوازن آلات موسیقی مختلف به یک آرامش عمیق روانی- جسمانی رسیده و به‌نوعی آرامش درونی و هوشیاری متعالی دست‌یابیم.

زمانی که ذهن ما را محدود نکرده باشد درد و رنج رخت بر بربسته و سکنی ما را به سطحی جدید از ادراک از محیط اطراف می‌رساند، بدین ترتیب به درجه‌ای بالا از سلامت و آرامش جسمانی و روانی دست خواهیم یافت. صوت درمانی به‌آرامی هرگونه تنش را از بین برده و بدن را در سطح سلولی ماساژ می‌دهد

ماساژ صوتی

ماساژ صوتی اصالتاً به، هند، چین، ژاپن تایلند و هیمالیا بازمی‌گردد. بیش از ۵۰۰۰ سال است که از ماساژ صوتی برای درمان استفاده می‌شود. ماساژ صوتی یک شیوه ماساژ آرام غیرتهاجمی و درمانی است که در آن کاسه‌های صدادار به‌صورت هدفمند بر روی بدن یا اطراف آن قرار می‌گیرند. سرعت شدت جهت و مسیر پیچش اصوات به‌صورت هماهنگ و برنامه‌ریزی‌شده انجام می‌شود. هدف از این روش رعایت مسیر رشد و درمان مشتری است.

لرزش‌های صوتی متوازن و منظم و فرکانس‌های دریافتی توسط تک‌تک سلول‌های بدن جذب‌شده و بدن را در حالت آرامش خاصی قرار می‌دهد این شیوه ماساژ با حذف اضطراب و هماهنگ‌سازی، ذهن منجر به ایجاد آرامش عمیق ذهنی تعادل و آسایش روح انسان می‌شود.

حدود ۸۰ درصد بدن ما از آب تشکیل‌شده که بهترین محیط برای ماساژ صوتی محسوب می‌شود. امواج آرامش‌بخش به بدن منتقل‌شده و در قالب امواج متحدالمرکز تأثیر مثبتی بر ساختار و سلامت سلول‌ها و اعضای بدن می‌گذارند، ماساژی لذت‌بخش برای ۱۰۰ تریلیون سلول موجود در بدن.

کاربردهای مدرن صدا

بیماری نوعی لرزش ناهماهنگ سلول‌ها است. صدا درمانی می‌تواند توازن را به سلول‌های بدن بازگرداند. لرزش‌های ملایم صدا را می‌توان با قرار دادن کاسه‌ها در مجاورت نقاط پرتنش بدن پوشیده بیمار هدایت نمود. ضربه زدن به کاسه‌ها با چکش نمدی، کوچک باعث اشاعه انرژی به سمت بدن و درمان تنش آن می‌شود.

باوجود محبوبیت روزافزون صدا درمانی در استرالیا در چند سال اخیر نمی‌توان آن را پدیده‌ای جدید تلقی نمود. در اروپا مدت‌هاست که از صدا در حوزه‌های پزشکی، تجارت، آموزش مشاوره و درمان استفاده می‌شود.

مزایای صدا درمانی

 • رویکرد درمانی کل‌نگر
 • ارتقای سلامت و فراهم آوردن تغییر شخصیت از درون انسان
 • ترمیم و تحرک بخشیدن به بدن
 • آرامش درونی عمیق و رسیدن به سکوت و افزایش هوشیاری با ترشح اندورفین و دوپامین
 • ایجاد آرامش عمیق روانی
 • افزایش کیفیت و میزان خواب و تنظیم ریتم شبانه‌روزی خواب
 • آرام بخشی
 • هماهنگ‌سازی چاکراها و رفع سموم بدن
 • کاهش سرعت، تنفس ضربان، قلب دمای بدن ایجاد انتقال‌دهنده‌های عصبی اندورفین) و دوپامین و افزایش حس شادی
 • زدودن تنش، اضطراب گشایش عروق و تخلیه سموم
 • کمک به رفع دردهای جسمانی در مفاصل، عضلات، درمان سیاتیک سردرد میگرن بیماری‌های گوارشی دیسک‌های آسیب‌دیده، گردن، کمر، کتف اعضای بدن گردش خون و همچنین فشارخون بالا
 • رفع رنج‌های روحی و روانی نظیر اعتمادبه‌نفس پایین ترس، خشم، تردید نگرانی، افسردگی، اضطراب بی‌خوابی و هرگونه حسی که بر سلامت تأثیر منفی می‌گذارد
 • افزایش انرژی و قدرت
 • بهبود سیستم ایمنی از طریق تحریک مکانیسم‌های خوددرمانی درون بدن
 • شفافیت ذهنی
 • ایجاد تعادل، توازن آرامش و صلح در زندگی
 • افزایش آگاهی از خواسته‌ها و خرد درونی
 • ماساژ آرام و غیرتهاجمی (غیر فیزیکی) که در سلول‌ها ایجاد توازن می‌کند
 • افزایش انرژی و حس سبک‌بالی و شادابی
 • مکملی برای درمان‌های اصلی نقاهت و دوره‌های درمان

ماساژ صوت چگونه عمل می‌کند؟

تمرکز باعث می‌شود انرژی در آن جهت جریان یابد. به عبارت ساده، ماساژ صوت به تمرین مدیتیشن در حین تمرکز بر روی یک نقطه اشاره دارد که با تمرکز بر تنفس در حین تکرار یک مانترا قابل مقایسه است. “

در این مورد، یعنی شنیدن ارتعاشات صوتی ناشی از آلات موسیقی با تناسب بالا اشاره دارد. شما نمی‌توانید به خدا بگویید که در حال مراقبه هستید. چون به محض گفتن چنین چیزی به خود، مدیتیشن تمام می‌شود. “.

به گفته آوی شربیل، درمانگر ماساژ صوت و صاحب Soundrx در لس آنجلس، وقتی ماساژ صوت را شروع می‌کنیم، تکنیک تنفس عمیق به افراد کمک می‌کند تا آرام شوند، درست مانند ماساژ در سطح سلولی. “پیاده شو و از مبارزه دست بردار.”

بدیهی است که تحقیقات زیادی در مورد مزایای ماساژ صوت انجام نشده است، اما شواهد نشان می‌دهد که می‌تواند در درمان افسردگی، تنش، اضطراب و تلاطم مؤثر باشد.

با این حال، برخی از مردم بسیار متفاوت‌تر از آنچه ما پیش بینی می‌کنیم به آن واکنش نشان می‌دهند. برخی از افراد تجربیات عمیقی را در نتیجه باز کردن میدان انرژی خود، رها کردن و باز کردن بدن و ذهن خود دارند. “.

بسیاری از مردم گریه می‌کنند و ادعا می‌کنند که کودک درون خود را شفا داده‌اند. یکی از افرادی که با او کار کردم ادعا کرد که برای اولین بار پس از سالها احساس امنیت می‌کند.

او مردی بود که ضربات زیادی خورده بود. یک نفر آن را شبیه داشتن یک تجربه روان گردانی بدون استفاده از مواد مخدر توصیف کرد.

وقتی ماساژ صوت دریافت می‌کنید چه اتفاقی می افتد؟

در طول دوره درمان، به سادگی در یک موقعیت راحت دراز بکشید و روی صدا تمرکز کنید. معمولاً هنگام پخش موسیقی، متخصص در اطراف شما یا در سراسر اتاق حرکت می‌کند.

“دریافت کننده باید کاملاً درگیر باشد و این درگیری بسیار ساده است: او فقط باید بنشیند و به صداهای آلات موسیقی توجه زیادی داشته باشد.”

به گفته این متخصص، این آلات موسیقی گاهی اوقات می‌تواند شامل کاسه‌های موسیقی منحصر به فرد، ناقوس یا زنگوله‌های بادی باشد.

من در ماساژ صوتی شرکت کردم که 12 ساعت به طول کشید، که البته خیلی زیاد است، از طرفی تجربه جلسات 30 تا 45 دقیقه‌ای هم داشتم، برای اینکه بفهمید هر جلسه چقدر طول می‌کشد، قبل از انجام این کار با درمانگر خود صحبت کنید. معمولاً آنها یک ساعت طول می‌کشند.

یک تراپیست ماساژ صدا باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

اگرچه برخی از مراکز در ازای ثبت نام در دوره‌ها، گواهی ارائه می‌کنند، اما گواهی خاصی برای این کار وجود ندارد. این باعث می‌شود که تازه کارها در نهایت متخصص شوند. کلاس‌ها گهگاه توسط صدادرمانگران بسیار ماهر نیز اداره می‌شود.

قیمت ماساژ صوت چقدر است؟

به گزارش شاربیل، قیمت یک جلسه بر اساس رویکرد و سطح تخصص می‌تواند تغییر کند. البته جلسات گروهی همیشه باعث صرفه جویی در هزینه می‌شود.

هر چند وقت یکبار می‌توانید ماساژ صوتی دریافت کنید؟

من هر روز مشغول ماساژ صوت هستم، برخی از مشتریان من هفته‌ای یک یا دو بار در جلسات فردی یا گروهی شرکت می‌کنند. بنابراین، به نظر من، هیچ سقفی برای احساس خوب داشتن وجود ندارد. “.

کاسه تبتی چیست؟

کاسه تبتی یا کاسه آواز (Singing Bowl) که در ماساژ صوت، صدا درمانی، مدیتیشن و یوگا استفاده می‌شود، به سرعت استرس و تنش‌های فیزیکی را از بین می‌برد. تنها گوش دادن به صدای کاسه تبتی بینش و خلاقیت شخصی را افزایش می‌دهد که منجر به آرامش روحی می‌شود. حتی اگر به سادگی کاسه آواز را نزدیک ناحیه درد در بدن خود نگه دارید، درد به تدریج از بین می‌رود.

کاسه ارتعاشی که به عنوان کاسه آواز نیز شناخته می‌شود، صدای زنگ مانندی تولید می‌کند که هم معمایی و هم جادویی است. حتی استفاده از مواد شهاب سنگ در ایجاد کاسه‌های تبتی باستانی موضوع فولکلور بوده است. اندازه این کاسه‌ها معمولاً بین 3 تا 20 سانتی متر است، اما برخی معابد دارای کاسه‌هایی با قطر دهانه 1 متر نیز هستند.

کاسه‌های امروزی معمولاً از مس و قلع ساخته می‌شوند، اما ناگفته نماند که مس کشف شده در معادن نپال منحصر به فرد است و در هیچ کجای دنیا یافت نمی‌شود. کاسه‌های تبتی اغلب دارای مانترا یا نمادهای مقدس دیگری هستند که با حروف یا نمادها حکاکی شده‌اند.

تاریخچه کاسه‌های تبتی

بیش از هزار سال است که از کاسه آواز استفاده می‌شود. کاسه تبتی بر خلاف نامش در سراسر جهان از جمله هند، بوتان و کشمیر ساخته شده است. هدف عرفانی کاسه آواز در گذشته‌های بسیار دور زمانی که برخی از فرقه‌های مذهبی و حتی مردم عادی از این ظروف به عنوان غذا در معابد نپال استفاده می‌کردند، بهتر درک می‌شد.

در معابد مورد احترام بود و در مراسم مذهبی مهم، سرود خوانی و مراقبه استفاده می‌شد. کاسه آواز یک نماد باستانی است که افسانه‌های بسیاری در فرهنگ‌های خاور دور درباره آن نقل شده است. تصور می‌شود که کاسه تبتی نشان دهنده رحم زن و اصل زنانگی (یین) است، در عین حال تصور می‌شود چوب نماینده نر (یانگ) است.

ارتعاش ایجاد شده در تماس چوب یا ملات با کاسه تبتی، شبیه صدایی است که نوزاد هنگام تولد ایجاد می‌کند. صدای پر طنین کاسه تبتی به این علت است که با آلیاژی حاوی ۷ فلز مختلف (طلا، نقره، مس، آهن، قلع، سرب، روی) ک تولید شده‌اند. آلیاژ کاسه تبتی‌های باستانی که در موزه‌ها و معابد قدیمی نگهداری می‌شوند حاوی ۱۲ فلز می‌باشند، که فرمول ترکیب آنها مخفی نگه داشته شده است و روند ساخت آنها از آن زمان به فراموشی سپرده شده است.

کاسه تبتی ماه کامل چیست؟

این کاسه‌ها کاملاً دست ساز و با استفاده از ترکیب 9 ماده و بالاترین انرژی ماه یعنی ماه کامل ساخته شده‌اند تا انرژی ویژه ماه کامل را جذب کرده و در فرکانس و ارتعاش خود ذخیره کنند. این کاسه‌ها گرانتر از کاسه‌های معمولی هستند زیرا فقط می‌توان آنها را در یک روز از ماه تولید کرد.

ماه کامل بیشترین تأثیر را در استفاده از این کاسه‌ها دارد زیرا باعث می‌شود آنها با انرژی ماه هماهنگ شوند و فرکانس و ارتعاش جادویی و شفابخش را در هوا آزاد کنند.

مزایای استفاده از کاسه تبتی

 • برای بهبود تمرکز و آرامش در حین مدیتیشن و یوگا.
 • به مرور زمان اضطراب و افسردگی را کاهش می‌دهد.
 • متابولیسم بدن توسط آن تا حد زیادی تقویت می‌شود.
 • درد قاعدگی را در زنان کاهش می‌دهد و سیکل را تنظیم می‌کند.
 • درمان کم خوابی بیش از حد و کم خوابی در جمعیت عمومی.
 • کنترل فشار خون (در نتیجه تأثیر شدید امواج در مایعات).
 • همه چاکراها باید تنظیم و شارژ شوند.
 • با کمک متخصصین آوا داران تمامی بیماری‌ها قابل درمان است.

استفاده از کاسه تبتی برای صدا درمانی

امروزه در بسیاری از کلینیک‌های طب سنتی از کاسه تبتی برای درمان انواع بیماری‌ها استفاده می‌شود. متخصصان صدا درمانی می‌توانند با استفاده از کاسه ارتعاشی به بهبود بسیاری از بیماری‌ها کمک کنند. همانطور که می دانید، یکی از دلایل اولیه بیماری، فعالیت ناهماهنگ چاکراها است.

در این نوع درمان که مبتنی بر چاکرا درمانی است از کاسه‌های تبتی با نت‌ها و فرکانس‌های مختلف استفاده می‌شود. کاسه و صدای مورد نیاز برای درمان بیماری باید توسط متخصص و درمانگر انتخاب شود و در صورت انتخاب کاسه اشتباه، بیمار را دچار تنش و اضطراب بیشتری می‌کند.

شما باید سعی کنید پس از انتخاب کاسه مناسب به صورت ذهنی با کاسه و لرزش آن ارتباط برقرار کنید و اجازه دهید لرزش آن در شما نفوذ کند. جلسات درمانی معمولاً بین 15 دقیقه تا دو ساعت طول می‌کشد.

نت موسیقی ویژه هر چاکرا

 • چاکرای 1: نت دو
 • چاکرای 2: نت ر
 • چاکرای 3: نت می
 • چاکرای 4: نت فا
 • چاکرای 5: نت سل
 • چاکرای 6: نت لا
 • چاکرای 7: نت سی

نحوه استفاده از کاسه تبتی برای مدیتیشن

ملاحظات زیر به شما کمک می‌کند تا از اثرات درمانی کاسه ارتعاشی در طول مدیتیشن نهایت استفاده را ببرید.

 1. ابتدا یک صندلی بنشینید یا به آرامی دراز بکشید (در حالت ایده آل روی یک تشک یوگا یا سطح نرم).
 2. آرامش را با تنفس عمیق شکمی (4 دم، 2 دم و 4 بازدم) شروع کنید.
 3. با توجه به چاکرای ریشه، کاسه تبتی را بنوازید. (البته بهتر است شخص دیگری در کاسه تبتی را بنوازد.).
 4. برای یکی شدن با ارتعاش، سعی کنید به آن اجازه دهید تا وارد چاکرای ذهنی شما شود.
 5. برای هر چاکرا این مراحل را تکرار کنید.
 6. در پایان، در حالی که “اوم” را می‌خوانید، با چوب به کاسه ضربه بزنید. این کار را حدود 20 بار یا تا زمانی که صدای کاسه قطع شود، انجام دهید.

نحوه استفاده از کاسه تبتی در فنگ شویی

 1. با باز کردن درها و پنجره‌ها شروع کنید تا تا حد امکان نور طبیعی و هوای تازه وارد شود.
 2. یک عود دست ساز، چوب پالو سانتو یا اسپند روشن را پس از روشن کردن تمام چراغ‌ها در محل مورد نظر قرار دهید تا انرژی چی (یانگ) ایجاد شود.
 3. سپس کاسه آواز تبتی را در کف دست خود نگه دارید و با دست دیگر چند بار با چوب مخصوص به کاسه تبتی ضربه بزنید، در ادامه چوب را به دور لبه کاسه بچرخانید تا ارتعاش کاسه تبتی ثابت شود.
 4. پاکسازی باید در جهت عقربه‌های ساعت انجام شود و از درب ورودی شروع کنید و بصورت دیوار به دیوار حرکت کنید.
 5. این روند را تکرار کنید تا زمانی که به نقطه شروع بازگردید، یعنی در هر اتاق، از جمله حمام، توالت و آشپزخانه.
 6. با ضربه زدن به کاسه به تعداد سه بار، پاکسازی را نهایی کنید.

برای پالایش فنگ شویی، حداقل یک بار در ماه از کاسه تبتی استفاده کنید. در بیشتر موارد، آب و هوای نامساعد، مانند طوفان‌های شدید، رعد و برق، باران یا برف زیاد، یا حتی سرما، اجرای فنگ شویی با کاسه تبتی را نامناسب می‌کند. بهترین زمان درست پس از توقف باران یا برف و روشن شدن هوا است.

موارد استفاده کاسه تبتی در فنگ شویی

 • خانه‌هایی که قدیمی شده‌اند، به خصوص اگر حوادث غم انگیزی در آنها رخ داده باشد.
 • ایجاد شرایط ایده آل قبل از شروع یک مسئولیت یا رابطه جدید.
 • کاهش تکرار شار منفی (چی منفی) در خانه و محل کار.
 • از بین بردن انرژی بد که منجر به بسیاری از مسائل حقوقی و مالی می‌شود.
 • انرژی منفی که تغییر شغل یا محل سکونت (یا فروش ملک) را غیرممکن می‌کند.
 • انرژی در فضای زندگی که راکد، نامطلوب و ناسازگار است.
 • خستگی ناشی از انرژی‌های منفی محیط و کاهش سرعت انتقال ذهن.
 • اگر قبل از سال جدید در حال نقل مکان به یک خانه یا تجارت جدید هستید.
 • مشکلات تنفسی، احساس خفگی و احساس سنگینی در هوا.
 • موانعی بر سر راه کار و زندگی که به طور غیر منتظره و مکرر به وجود می‌آیند.

یوگا و کاسه تبتی

کاسه آواز تبتی در حال حاضر جزء ضروری یوگا در نظر گرفته می‌شود و یوگی ها و یوگینی ها از آن برای تقویت فعالیت ذهنی خود، افزایش تمرکز و در برخی موارد فقط برای تزئین استفاده می‌کنند. به منظور به حداکثر رساندن اثربخشی جلسه، کاسه تبتی معمولاً در شروع و پایان هر جلسه یوگا نواخته می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید