خانه > مطالب و آموزشهای ماساژ > مروری بر بهترین روش‌های ماساژ درمانی

مروری بر بهترین روش‌های ماساژ درمانی

مرور سریع بهترین و محبوبترین روش‌های ماساژ درمانی از جمله ماساژ شیاتسو، ماساژ سوئدی، ماساژ تایلندی، ‏ماساژ آیورودا و آروماتراپی

ماساژ عمیق بافت‌ها یا ماساژ ورزشی، آنگونه که برخی از مردم می‌نامند، سال‌های سال یکی از متداول‌ترین روش‌های ماساژدرمانی به شمار می‌رود. معمولاً ماساژ ورزشی مشکل خاصی را هدف قرار می‌دهد و احتمالاً بهترین روش ماساژدرمانی برای دردها و آسیب‌های عضلانی می‌باشد. ماساژهای ورزشی شدید و عمیق می‌باشند، و بخصوص برای افرادی مناسب است که آسیبی به بدنشان وارد شده یا دچار کشش ماهیچه‌ای شدید می‌باشند.

ماساژ شیاتسو

منشأ شیاتسو کشور ژاپن است، اما طی سال‌های اخیر در غرب بسیار متداول گشته است. مهمترین هدف شیاتسو از بین بردن انسداد کانال‌های انرژی و به جریان انداختن انرژی در بدن می‌باشد. شیاتسو همانند بسیاری از روش‌های درمانی شرقی، معتقد است انسداد مسیرهای انرژی در بدن عامل تمام مشکلات مربوط به سلامتی انسان است. درمان شیاتسو معمولاً در شرایطی انجام می‌گیرد که تمام اندام فرد مراجعه‌کننده‌ پوشیده باشد. فرد بیمار روی تشک راحتی برزمین دراز می‌کشد، و درمانگر روی ماهیچه‌ها و نقاط خاصی از بدن که در راستای خطوط انرژی قرار دارند عمل ماساژ را انجام می‌دهد.

ماساژ سوئدی

قطعاً ماساژ سوئدی امروزه یکی از رایج‌ترین انواع ماساژهای شناخته شده در جهان است و بسیار هم مورد توجه افراد می‌باشد. بسیاری از سبک‌های دیگر ماساژ از روش‌ها و تکنیک‌های اولیه ماساژ سوئدی نشأت گرفته است. این سبک از ماساژ هدف کلی از ماساژدرمانی را به بهترین شکل برآورده می‌سازد و یکی از بهترین گزینه‌های درمانی برای افرادی است که مبتلا به دردهای عضلانی و کشش عضلات گردن یا شانه می‌باشند. همچنین ماساژ سوئدی برای افرادی که تجربه ماساژ قبلی نداشته‌اند، بهترین روش برای شروع می‌باشد.

ماساژ تایلندی

ماساژ تایلندی برای افرادی که از کشور تایلند بازدید نموده‌اند و در سالن‌ها، چشمه‌های آب معدنی و حتی سواحل دریا ماساژدرمانی انجام می‌گیرد، آشنا می‌باشد. یکی از روش‌های سنتی و بدیع ماساژ تایلندی در کشور تایلند به منظور جلوگیری از مشکلاتی برای سلامتی فرد و درمان بیماری‌ها انجام می‌گیرد. ماساژ تایلندی یکی از بهترین روش‌های ماساژدرمانی برای تسکین دردها و افزایش قابلیت تحرک مفاصل می‌باشد. این نوع ماساژ در شرایطی انجام می‌شود که بدن فرد مراجعه‌کننده کاملاً پوشیده باشد و فرد بر روی تشکی که روی زمین پهن است دراز می‌کشد. درمانگر در مسیر خطوط انرژی بدن، ماساژ را انجام می‌دهد تا انسدادها را برطرف نماید و از حرکات کششی به منظور افزایش انعطاف‌پذیری بدن استفاده می‌نماید.

ماساژ سر هندی

زادگاه ماساژ سر هندی، همانطور که از نامش پیداست، کشور هندوستان می‌باشد که اصولاً روی سر، صورت، گردن و شانه‌ها متمرکز می‌باشد. درمانگر روی نقاط خاصی از بدن معروف به نقاط مارما (marma) ماساژ انجام می‌دهد، تا درد و تنش آن ناحیه از بدن را تسکین دهد. ماساژ سر هندی به خوبی معرف مزایای ماساژدرمانی است؛ زیرا جلسات درمان معمولاً کوتاه‌تر از ماساژ کامل بدن است، و حتی لازم نیست مراجعه کننده به منظور انجام ماساژ روی زمین دراز بکشد. این نوع ماساژ در حالیکه مراجعه‌کننده نشسته است انجام می‌گیرد.

انجام ماساژ با مالیدن روغن توسط گیاه به پشت بدن

ماساژ آیورودا

سیستم ماساژ قدیمی هندوستان معروف به آیورودا (Ayurveda) تبدیل به روش بسیار متداولی در سرتاسر جهان غرب شده است. آیورودا اکنون در بسیاری از سالن‌های کشورهای غربی در دسترس است و بسیاری از این کلینیک‌های ماساژدرمانی حتی انواعی از درمان‌های زیبایی بر اساس روش‌های آیورودیک و کاربرد تولیدات گیاهی طبیعی را عرضه می‌کنند. اعتقاد بر این است که روش درمانی واقعاً مؤثر، ماساژ کامل بدن با استفاده از تکنیک‌ها و روغن‌های آیورودیک موجب حفظ تعادل بدن، ذهن و روح فرد می‌شود.

آروماتراپی

آروماتراپی یکی از بهترین روش‌های ماساژدرمانی است، به شرطی که تنها بخواهید ریلکس کرده و استرس خود را از بین ببرید. در آروماتراپی از روغن‌های طبیعی که از گل، برگ، ریشه و دانه گیاهان مختلف به دست می‌آید و دارای ویژگی‌های درمانی و زیبایی است، استفاده می‌شود. چنانچه از بی‌خوابی، اضطراب یا هر گونه مشکل مربوط به استرس رنج می‌برید، آروماتراپی را به عنوان روش ریلکس طبیعی امتحان کنید.


مطالب زیر برای افزایش دانش و آگاهی شما مفید خواهند بود:

دیدگاهتان را بنویسید