5 فایده اصلی ماساژ صندلی

با ماساژ صندلی ریلکس کنید و آرام شوید! از فواید جسمی و روانی این ماساژ 10 تا 20 دقیقه‌ای آن‌هم بدون نیاز ‏به درآوردن لباس لذت ببرید. بیشتر بخوانید.

مرد جوان در حال گرفتن ماساژ صندلی. ماساژور شانه و کتف او را ماساژ میدهد

ماساژ صندلی چیست؟

ماساژ صندلی به انگلیسی Chair Massage برای کسانی که خواستار ماساژی سریع هستند بهترین مورد است، که بر گردن، شانه‌ها و پشت تمرکز دارد.  اگر قبلاً هرگز ماساژ نگرفته‌اید، ماساژ صندلی می‌تواند راه خوبی برای آشنایی شما با این نوع از درمان باشد. ماساژ روی صندلی همچنین به کاهش استرس و بهبود آرامش نیز کمک خواهد کرد. در این نوع ماساژ از فشار آرام تا متوسط استفاده می‌شود.

در طول ماساژ، چشمانتان کامل بسته خواهد ماند و در یک صندلی مخصوص طراحی شده خواهید نشست. جوری به‌صورت گشاد روی صندلی می‌نشینید که قفسه سینه‌تان به پشتی صندلی فشار بیاورد، و به این طریق درمانگرتان به قسمت پشت و کمر شما دسترسی خواهد داشت. این ماساژها معمولاً 10 تا 30 دقیقه طول می‌کشند.

مهم‌ترین فواید استفاده از ماساژ صندلی

  1. کاهش استرس و اضطراب و افزایش هوشیاری و کارایی

تحقیقات نشان می‌دهد ماساژ می‌تواند سطح استرس فیزیکی و ذهنی شما را تا حد زیادی کاهش دهد. این فرآیند با کاهش تپش قلب، ضربان و همین‌طور کاهش سطح ترشح کورتیزول صورت می‌گیرد. ضمناً میزان ترشح سراتونین و دوپامیم افزایش می‌یابد. این دو هورمون به بدن شما کمک می‌کنند تا خستگی‌های مزمن و استرس‌های ناگهانی را بسیار آسان‌تر رفع نماید. تحقیقات دانشگاه میامی نشان می‌دهد 15 دقیقه استفاده از ماساژ صندلی قابلیت فعالیت‌های مغز افراد بالغ را افزایش می‌دهد.

با استفاده از ماساژ صندلی در طول روز حال بهتری را تجربه می‌کنید. همان‌طور که گفتیم یکی از فواید استفاده از صندلی ماساژ ترشح هورمون اندورفین است. هورمونی که مسئولیت حال خوش و شادی شما را بر عهده دارد. ضمناً این هورمون احساسات و حال ذهنی شما را بالانس می‌کند. این موضوع یکی از اصلی‌ترین دلایلی است که اثبات می‌کند ماساژ صندلی برای سلامتی جسم و جان شما اهمیت دارد.

ماساژ صندلی

2. خواب راحت‌تر

تمامی عناوینی که در این فهرست از مهم‌ترین فواید استفاده از ماساژ صندلی آمده است ریشه در تحقیقات علمی دارد. استفاده از صندلی ماسور و اساساً تجربه ماساژ موجب ترشح هورمون‌هایی در بدن می‌گردد. هورمون ملاتونین مغر را برای خوابیدن آماده می‌کند. ماساژ و استفاده از ماساژ صندلی می‌تواند منجر به ترشح این هورمون گردد. پس در صورتی که خواب آرام و منظمی ندارید ماساژ یک گزینه کاربردی است.

3. افزایش سلامتی دستگاه قلبی و عروقی

تأثیر ماساژ در جهت کاهش استرس و همچنین کاهش لحظه‌ای فشار خون می‌تواند در سلامتی سیستم حیاتی قلب و عروق شما بسیار مناسب باشد. در تحقیقات دیگری ثابت شده است که ماساژ صندلی می‌تواند موجب کاهش درد و استرس بیماران قلبی، پس از انجام عمل جراحی گردد. این تحقیق نشان می‌دهد ماساژ حتی می‌تواند تنش‌های عضلانی ناشی از جراحی را نیز کاهش دهد. صندلی ماساژ برای سلامتی این افراد بسیار کاربردی است.

4. کاهش دردهای مزمن به‌ویژه ناحیه کمر

بر اساس گزارش انجمن کایروپراکتیک آمریکا کمر درد همچنان اولین علت از کار افتادگی در افراد سراسر جهان است. طبق همین تحقیقات از هر 10 نفر حداقل 1 نفر به کمر درد مبتلا است که متأسفانه بی‌توجه به این موضوع در بلند مدت موجود مزمن شدن این درد می‌گردد. قطعاً کاهش دردهای مزمن کمر یکی از فواید استفاده از ماساژ صندلی است. 10 جلسه ماساژ 15 دقیقه‌ای و در طول 12 هفته می‌تواند تا 75 درصد این دردها را کاهش دهد.

5. کاهش سردرد

سر دردهایی که بر اثر فشارهای فیزیکی به وجود می‌آیند بسیار آزار دهنده هستند. زاویه نشستن و ایستادن ناراحت، کمر درد، گرفتگی گردن و خیره شدن طولانی به یک نقطه از اصلی‌ترین علل بروز سر درد است. ماساژ می‌تواند گردش خون را تسریع کرده، عضلات گرفته را رها سازد و در نهایت درد و خستگی را کاهش دهد. تمامی این عوامل باعث می‌شوند تا منشأهای سر درد شما کاهش یابد. تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که به‌طور منظم ماساژ می‌گیرند معمولاً در بازه‌های زمانی طولانی‌تری سر درد را تجربه می‌کنند. طبق تحقیقات منتشر شده در مجله جهانی عصب‌شناسی، ماساژ و مزایای آن به‌راحتی می‌تواند سر دردهای ناشی از بی‌خوابی را کاهش دهد.

ماساژ صندلی

مطالب زیر برای افزایش دانش و آگاهی شما مفید خواهند بود:

دیدگاهتان را بنویسید