خانه > مطالب و آموزشهای ماساژ > روغن‌های اصلی ماساژ سنگ داغ

روغن‌های اصلی ماساژ سنگ داغ

رایحه‌ها و اسانس‌ها (آروماتراپی) قرن‌ها است که به منظور تقویت سلامت جسمانی افراد به کار می‌روند. از جمله روغن ریحان، بابونه و اکالیپتوس

استفاده از روغن‌های اساسی در ماساژدرمانی نقش مهمی در سلامت جسم، ذهن، احساس و روح انسان دارد که دلیل آن استفاده از عطرها و اسانس‌ها در ماساژدرمانی است. درمان با استفاده از رایحه‌ها و اسانس‌ها (آروماتراپی) قرن‌ها است که به منظور تقویت سلامت جسمانی افراد به کار می‌رود. همچنین در مراسم مذهبی نیز استفاده می‌شده است. تاثیر رایحه بر ذهن و احساس اساس پزشکی و علمی دارد.

ماساژ سنگ داغ قرن‌ها است که مورد استفاده قرار می‌گیرد، هرچند توسط ماری نلسون ماساژ درمانگر اهل آریزونا به شکل کنونی آن احیاء شده است. وی نام تجاری درمان لااستون را برای این کار انتخاب کرد. ماساژ هات استون به روش‌های دیگر نیز در سالن‌های مختلف انجام می‌شود و استفاده از روغن‌های اساسی برای آروماتراپی در بین ماساژ درمانگرها گزینه مورد دلخواه می‌باشد.

برخی از نرم‌کننده‌ها را می‌توان به تنهایی استفاده کرد. برخی دیگر از آنها باید یا با روغن‌های سبک‌تر یا روغن ماساژ ترکیب شوند تا تاثیر نرم‌کنندگی بیشتری روی پوست داشته باشند. نرم‌کننده‌ها نیز همانند گیاهان دارویی در جهان بسیار متنوع می‌باشند. با این حال، تعداد اندکی از آنها مفید بوده و استفاده از آنها ساده تر می‌باشد.

روغن ریحان

این روغن عصاره گیاه ریحان است، که دارای خواص دارویی بی‌شماری می‌باشد. این روغن در اروپا و آسیا قرن‌هاست که مورد استفاده قرار می‌گیرد. در هندوستان، این روغن بیشتر در آیین سنتی آیورودا مورد استفاده قرار می‌گیرد. روغن ریحان دارای منافع زیادی برای پوست می‌باشد. این روغن در ماساژ به منظور افزایش درخشندگی پوست بکار می‌رود. استفاده از آن بر روی پوست‌های چروکیده آن را سالم تر و درخشان‌تر نشان می‌دهد.

مزایای استفاده از روغن ریحان بی‌شمار است و شامل تسکین درد‌های مفصلی، آسیب‌هایی که در اثر انجام ورزش به بدن وارد می‌شود، رگ به رگ شدگی و سردردها می‌گردد. این روغن همچنین به بهبود گردش خون بدن کمک می‌کند و دارای تاثیرات آرام‌بخش است که به منظور رفع استرس و اختلالات مربوط به استرس نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به دلیل کاربردهای متعدد روغن ریحان، این روغن در میان ماساژ درمانگرهای سنگ داغ بسیار پرطرفدار است.

روغن های مخصوص ماساژ

روغن بابونه

این روغن نیز در میان ماساژ درمانگرهای سنگ داغ طرفدار دارد و استفاده از آن در طول آروماتراپی بسیار متداول است. روغن بابونه دارای خواص آرامبخش و تسکین‌دهنده است و به منظور آرامش ذهن و از بین بردن اضطراب مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روغن همچنین به منظور تسکین دردهای مرتبط با اعصاب و سردرد نیز بکار می‌رود. هنگام استفاده از این روغن برای ماساژ باید آن را با روغن حامل آن رقیق کرد.

روغن اکالیپتوس

روغن اکالیپتوس عصاره درخت اکالیپتوس است که بیشتر در استرالیا یافت می‌شود. این روغن از نظر بو تا حدودی جدید است و به تدریج به خواص و مزایای آن پی برده می‌شود. روغن اکالیپتوس موجب تسکین دردهای عضلانی و مفصلی و بهبود رگ به رگ شدگی می‌گردد و اغلب برای افراد مبتلا به رماتیسم توصیه می‌شود.

روغن اکالیپتوس دارای خواص تحریک آمیز است و به منظور رهایی از خستگی و بازیابی و احیای حواس نیز بکار می‌رود. این روغن همچنین یکی از مواد نرم‌کننده است که نیازمند روغن حامل می‌باشد؛ زیرا استفاده مستقیم از آن روی پوست ممکن است موجب سوزش گردد.

با این حال این روغن باید با احتیاط و با دقت مصرف شود به ویژه زمانی که بر روی مراجعه‌کنندگان مبتلا به فشار خون بالا و صرع مورد استفاده قرار می‌گیرد. به این دلیل که روغن اکالیپتوس دارای خواص خنک‌کنندگی است و معمولاً به منظور پایین آوردن تب مورد استفاده قرار می‌گیرد. بوی تند این روغن ممکن است موجب تشدید آسم گردد بنابراین در مورد افراد مبتلا به آسم باید با احتیاط مصرف شود.

روغن‌های اساسی متعددی هستند که می‌توان از آنها به منظور انجام ماساژ هات استون به همراه آروماتراپی استفاده کرد. هر یک از آنها دارای خواص التیام‌بخش و تسکین‌دهنده است و بسیار توصیه می‌شود.


مطالب زیر برای افزایش دانش و آگاهی شما مفید خواهند بود:

دیدگاهتان را بنویسید