ماساژ آماتسو: 5 اصل کلیدی و فواید آن

ماساژ آماتسو یک تکنیک ژاپنی سنتی است که از ترکیبی از طب فشاری و کشش ملایم برای کاهش استرس و ایجاد آرامش استفاده می‌کند. در مورد آن و فوایدش بیشتر بیاموزید.

دختربچه به پشت دراز کشیده است و ماساژتراپیست در حال ماساژ آماتسو بر روی دختربچه است

ماساژ آماتسو به انگلیسی Amatsu Massage نوعی از ماساژ درمانی رایج است که هدف آن از بین بردن تنش روی بافت نرم و فاسیا است. این از برخی از شیوه‌های باستانی ژاپن و ترکیبی از آناتومی فعلی، فیزیولوژی و عملکرد حرکات گرفته شده است. در طی یک جلسه، پزشکان سعی می‌کنند از حرکت طبیعی برای ایجاد تغییرات جزئی در بدن استفاده کنند و مفاصل را با استفاده از حرکات نور مجدداً طراحی کنند. هیچ نیرویی در ماساژ درمانی آماتسو درگیر نیست. فایده ماساژ درمانی آماتسو تأثیراتی است که روی اندام مختلفی همچون: تاندون‌ها، رباط‌ها، ماهیچه‌ها، بافت نرم قرار گیرد.

آماتسو توسط سه محقق غربی،  Dennis Bartram, William Doolan و Chris Rowarth مورد مطالعه و تغییرات قرار گرفت که این گروه تحت هدایت استاد ماساکی هاتسومی استاد ماساژ شیاتسو در ژاپن بود. آماتسو با استفاده از ترکیبی از تکنیک‌های ماساژ، حفظ تعادل جمجمه، حفظ تعادل انرژی و تحریک نقاط طب شیاتسو است. این سبک مناسب برای تمام گروه‌های سنی ازجمله و مادران باردار است.

تاریخچه ماساژ آماتسو

در سال 1986 دکتر هاتسومی سه استئوپات (استخوان درمان) را از جزایر بریتانیا دعوت کرد تا هنر آماتسو را یاد بگیرند. دنیس بارتامام از هارتلپول، کریس روورت از هیلینگتون و ویلیام دوالن از دوبلین و با دکتر هاتسومی در طول دوره طولانی آموزش دیده‌اند. در طول این مدت، آن‌ها از روش‌های غربی برای ارزیابی اثرات آماتسو استفاده کردند و به یک فرمول یکپارچه درمانی دست یافتند که به آموزه‌های دکتر هاتسومی نزدیک بود اما هنوز به لحاظ علمی برای دنیای غرب بود. آن‌ها به شهرهای خود بازگشتند و مدارس آموزشی را برای تطبیق آرزوهای دکتر هاتسومی راه‌اندازی کردند: جهان باید از آماتسو و اثرات شگرف آن مطلع می‌شد. این امر باعث شد آماتسو در اروپا با تشکیل مکتب جدید آماتسو در انگلستان و ایرلند رشد کند. هر یک از این بنیان‌گذاران تفسیر، درک و آموخته‌های خود را از تعلیمات دکتر Hatsumi توسعه داده و به تربیت و آموزش نیرو پرداخته‌اند.

ماساژ آماتسو از انواع ماساژهای خشک بوده و یک درمان فیزیکی ژاپنی بسیار مؤثر به شمار می‌رود. این ماساژ یا به عبارت روشن‌تر؛ این فیزیوتراپی عالی، باعث تنظیم و بهبود کارایی عضلات، ساختار فیزیکی و سیستم ایمنی بدن می‌شود. به‌طورکلی، ماساژ آماتسو برگرفته از طب سنتی درمانی ژاپن بوده و بیش از 2000 سال است که در حال رشد و تکامل است. علوم و فلسفه‌های چینی، کره‌ای و سایر سبک‌های شرقی نیز در این سبک نفوذ کرده و به کار گرفته می‌شود. آماتسو، از طریق تحقیق و تجربیات بالینی پزشکانش؛ به شکل فعلی آن در جهان غرب تبدیل شده است.

این سبک، ترکیبی از تکنیک‌های ماساژ، حفظ تعادل انرژی و تحریک نقاط طب شیاتسو است. هدف از انجام این ماساژ، ترویج سلامتی و شادابی و ایجاد تعادل همه‌جانبه در ارگان‌های مختلف بدن است. آماتسو با استفاده از توانایی ذاتی بدن شما، به بهبودتان کمک شایانی می‌کند. در طول مدت درمان، ماساژ تراپیست، اختلالات خاصی را مورد ارزیابی قرار داده و سعی می‌کند مؤثرترین راه برای بازگرداندن انرژی و تعادل به بدن را با حداقل مداخله بیابد. این ماساژ طیف وسیعی از تکنیک‌های کار روی بافت نرم را استفاده می‌کند تا به رفع مشکل و اصلاح ساختار فیزیکی بپردازد.

از اصول کلیدی آماتسو، go-dai است که به معنی پنج بزرگ می‌باشد. پنج بزرگ واکنش بین پنج دسته اجزای اصلی بدن است. اعتقاد بر این است که تراز کردن این پنج عامل به هم وابسته می‌باشند. ماساژ درمانی آماتسو زیاد در ایران رایج نیست.

پنج اصل کلیدی ماساژ آماتسو

 • بدنی – ساختار استخوان‌ها، عضلات، رباط‌ها و غیره
 • روانی – فرایندهای فکری، احساسات، باورها و ارزش
 • سیستم‌های انرژی – سیستم‌های انرژی، عصبی و سطح انرژی
 • تغییرات شیمیایی – هورمون‌ها، سیستم گوارشی و غذایی که خورده می‌شود محیط
 • زیست – مکان، زمان و آنچه باید انجام شود.

نبود هر یک از این پنج عامل بزرگ باعث بروز مشکل می‌شود. به‌طور مثال اضطراب روانی منجر به تنش فیزیکی در بخشی از بدن مانند گردن و شانه‌ها می‌شود. همه چیز در بدن در ارتباط باهم است. پزشکان آماتسو همیشه بدن را کلی نگاه می‌کنند. با درمان بدن به‌عنوان یک کل، تمام عناصر قادر خواهند بود که همکاری با یکدیگر داشته باشند و سلامتی، عملکرد و تعادل را به دست آورند.

آناتومی بدن انسان درباره ماساژ آماتسو
ماساژ آماتسو

فواید ماساژ آماتسو

 • درد گردن
 • سیاتیک
 • سردرد و میگرن
 • مشکلات گردش خون
 • فشار خون
 • مشکلات قاعدگی
 • مشکلات گرفتگی شانه
 • مشکلات کمر و لگن
 • رگ به رگ شدن
 • جراحات ورزشی
 • مشکلات گوارشی
 • آسیب دیدگی زانو
 • کاهش سطح استرس
 • اختلالات گوارشی
 • قولنج
 • پا درد و پا پاشنه

از جمله مزایای ماساژ آماتسو؛ جامع بودن این روش درمانی است. چرا که حتی می‌تواند با از بین بردن اضطراب اجتماعی و درک نیازهای شما، مانند یک مشاور خوب عمل کرده و حالات ناخوشایندی مثلاً احساس افسردگی و نگرانی را از شما دور کند. زیرا افسردگی و نگرانی مستقیماً روی خلق و خوی افراد تأثیر گذاشته و پیامدهای دیگری در بر خواهد داشت.

حتماً مواردی پیش آمده که دچار درد شده باشید و فکر کنید به معنای واقعی کلمه هر راهی را امتحان کرده ولی نتیجه‌ای نگرفته‌اید! مانند درد ناشی از صدماتی که سال‌هاست به آن مبتلا شده‌اید یا دردهای مزمنی که هرازچندگاه دوباره پیدایشان شده و موجب نگرانی شما می‌شوند. یا شکست‌ها و تنش‌های احساسی که به‌راستی مزاحم و فرساینده هستند. در حقیقت شما با آن‌ها کنار می‌آیید و فکر می‌کنید چاره‌ای جز تحمل آن ندارید. اما دیگر کافی است! با کمک درمانگران این سبک می‌توانید مانند گذشته شاد و سلامت زندگی کنید.

درمان با ارزیابی وضع موجود بدن بیمار آغاز می‌شود و به دنبال تحریک نقاط مختلف و دست‌کاری و ماساژ ملایم اندام‌ها، سعی در ایجاد تعادل در سیستم انرژی بدن می‌شود. معمولاً جلسات درمانی ماساژ آماتسو، 30 دقیقه به طول می‌انجامد.


مطالب زیر برای افزایش دانش و آگاهی شما مفید خواهند بود:

دیدگاهتان را بنویسید