خانه > مطالب و آموزشهای ماساژ > ماساژ تایلندی

ماساژ تایلندی

ماساژ تایلندی یا تای ماساژ بعنوان سبک منحصر به فردی از ماساژ بر روی بدن چیست، چگونه انجام می‌شود و ‏چه فوایدی برای سلامتی روح و بدن انسان دارد

ماساژ تایلندی یا تای ماساژ به انگلیسی Thai Massage که به‌عنوان  Nuad-Bo-Rarnبه معنای ماساژ باستانی نیز شناخته شده است، سبک منحصر به فردی از ماساژ بر روی بدن است. برخلاف ماساژ سبک غربی، ماساژ تایلندی روی زمین و با استفاده از یک مت انجام می‌شود و بیمار به‌طور کامل لباس بر تن دارد. این سبک از ماساژ در واقع چند شیوه کار بر روی بدن را باهم ترکیب می‌کند از جمله طب فشاری، ماساژ و یوگا و به این ترتیب تجربه‌ای جامع از ماساژ را ارائه می‌دهد. این ماساژ منحصر به فرد خطاب می‌شود چرا که نه تنها به لحاظ فیزیکی انجام می‌شود، بلکه تمرینات احساسی و ذهنی را نیز شامل می‌شود. در این نوشتار با مهم‌ترین فواید ماساژ تایلندی آشنا خواهید شد.

سن سیپ

ماساژ تایلندی آیورودا، یوگا و طب سنتی چینی TCM را باهم ترکیب می‌کند. هدف این متدهای باستانی برای شفا، تعادل جریان انرژی در بدن است، که پرانا یا چی نامیده می‌شود. طب سنتی معتقد است که اگر انرژی در بدن مسدود شود، بیماری، درد و اختلالات عاطفی در بدن رخ می‌دهد. در مقابل، زمانی که انرژی آزادانه در بدن جریان می‌یابد، فرد سالم خواهد بود و ذهن آرامی خواهد داشت. تمام سیستم‌های درمانی سنتی که در آسیا وجود دارند از جمله طب آیورودا و چینی بر این باورند که مجموع 27000 خط انرژی در بدن وجود دارد، هرچند این خطوط انرژی موقعیت و قدرت متفاوتی دارند.

ماساژ تایلندی از خطوط انرژی که سیستم خطی سن، یا سن سیپ نامیده می‌شوند، استفاده می‌کند. هر خط سن که در ماساژ تایلندی انجام می‌شود با قسمت‌های مختلف بدن، سیستم‌های ارگان‌ها و بیماری، درد یا اختلال مرتبط است. به این معنی که ارائه‌دهندگان ماساژ تایلندی از این خطوط برای بهبودی وضعیت بدن استفاده می‌کنند و یک درمان جامع را ارائه می‌دهند.

تاریخچه ماساژ تایلندی

گفته می‌شود که قدمت ماساژ تایلندی به 2500 سال پیش در هند و به سن بودا برمی‌گردد. این سبک ماساژ توسط دکتر شیواگو کومار پای، یک پزشک در زمینه طب آیورودا کشف شد. او پزشک و دوست بودا بود. دکتر کومار پای ماساژی طراحی کرد که از اصول یوگا و آیورودا استفاده می‌کرد و همچنین این روش را به دیگر راهبان بودایی که در معبد زندگی می‌کردند آموزش داد. چنانچه می‌دانیم در آن زمان معابد بودایی مراکز شفا در یک جامعه بودند. راهبان بودایی همواره از جایی به‌جای دیگر کوچ می‌کردند و به همین دلیل است که سیستم شفای دکتر کومار پای به تایلند رسید.

بعدها پادشاه تایلند Wat Pho را ساخت، اولین دانشگاه و مدرسه طب سنتی که هنوز هم باز است. در حین اینکه دوران مدرن رشد می‌کند و جلو می‌رود، مردم کمتر از متدهای سنتی برای درمان بیماری‌ها استفاده می‌کنند و بیشتر به داروهای غربی روی آورده‌اند. اما در اواسط دهه 1990 ، ماساژ تایلندی دوباره رونق گرفت و بسیاری از آدم‌ها را با سیستم شفابخش خود جذب کرد و امروزه از آن در اسپاها و مرکز سلامتی در سراسر جهان برای ارتقاء وضعیت سلامتی بدن استفاده می‌شود.

ماساژ تایلندی آقا توسط ماسور خانم

فواید ماساژ تایلندی

تأثیر تای ماساژ بر روی عضلات

  • با افزایش جریان گردش خون در عضلات، اکسیژن و مواد غذایی بیشتری به ماهیچه‌ها رسیده و همچنین مواد زائدی چون اسیدلاکتیک با سرعت بیشتری از ماهیچه‌ها دفع می‌شوند که باعث رفع خستگی عضلات می‌شود.
  • با گرم کردن و تقویت عضلاتی که از آن‌ها کمتر استفاده می‌شود، احتمال آسیب‌های آتی به عضلات کاهش یافته و پیری عضلات را به تعویق می‌اندازد.
  • با رساندن اکسیژن و مواد غذایی بیشتر به عضلات، به بهبود نسوج آسیب دیده کمک کرده و دوره بهبودی آن‌ها را کاهش می‌دهد؛ در نتیجه درد، کوفتگی و سفتی عضلات را از بین می‌برد.

تأثیر تای ماساژ بر سیستم گردش خون

  • با ایجاد فشار بر رگ‌ها باعث هدایت خون به جلو می‌شود.

تأثیر تای ماساژ بر روی پوست

  • با افزایش جریان خون در سطح پوست، مواد غذایی بیشتری به پوست می‌رسد که باعث تقویت پوست و مقابله بیشتر با بیماری‌های پوستی می‌شود.
  • با تحریک  غدد چربی زیرپوستی، چربی بیشتری ترشح شده که باعث نرم و لطیف‌تر شدن پوست می‌شود.
  • با فعال‌تر کردن غدد مترشحه عرق باعث خروج بیشتر توکسین، اوره و دیگر مواد زائد از بدن می‌شود.
  • با پوسته ریزی سلول‌های مرده پوست، باعث شادابی و روشنی بیشتر پوست می‌شود.
  • با تحریک انتهای اعصاب پوستی، باعث آرام شدن سیستم عصبی شده که خود موجب آرام‌بخشی می‌شود.

مطالب زیر برای افزایش دانش و آگاهی شما مفید خواهند بود:

دیدگاهتان را بنویسید