ماساژ تایلندی: شگفتی‌های یک هنر درمانی باستانی (راهنمای کامل)‏

قدرت شفابخش ماساژ تایلندی را کشف و با فواید آن آشنا شوید - یک تمرین باستانی که تعادل را برای بدن و ذهن شما به ارمغان می آورد و استرس و تنش را از شما دور می کند.

زن جوان بر روی حوله روی زمین دراز کشیده و ماساژور آقا به او ماساژ تایلندی میدهد. در کنار او چند شمع روشن است . زن پایین تنه خود را با حوله پوشانده است.

ماساژ تایلندی چیست؟

ماساژ تایلندی یا تای ماساژ به انگلیسی Thai Massage که به‌عنوان  Nuad-Bo-Rarn به معنای ماساژ باستانی نیز شناخته شده است، سبک منحصر به فردی از ماساژ بر روی بدن است. برخلاف ماساژ سبک غربی، ماساژ تایلندی روی زمین و با استفاده از یک مت انجام می‌شود و بیمار به‌طور کامل لباس بر تن دارد. این سبک از ماساژ در واقع چند شیوه کار بر روی بدن را باهم ترکیب می‌کند از جمله طب فشاری، ماساژ و یوگا و به این ترتیب تجربه‌ای جامع از ماساژ را ارائه می‌دهد. این ماساژ منحصر به فرد خطاب می‌شود چرا که نه تنها به لحاظ فیزیکی انجام می‌شود، بلکه تمرینات احساسی و ذهنی را نیز شامل می‌شود. در این نوشتار با مهم‌ترین فواید ماساژ تایلندی آشنا خواهید شد.

سن سیپ

ماساژ تایلندی آیورودا، یوگا و طب سنتی چینی TCM را باهم ترکیب می‌کند. هدف این متدهای باستانی برای شفا، تعادل جریان انرژی در بدن است، که پرانا یا چی نامیده می‌شود. طب سنتی معتقد است که اگر انرژی در بدن مسدود شود، بیماری، درد و اختلالات عاطفی در بدن رخ می‌دهد. در مقابل، زمانی که انرژی آزادانه در بدن جریان می‌یابد، فرد سالم خواهد بود و ذهن آرامی خواهد داشت. تمام سیستم‌های درمانی سنتی که در آسیا وجود دارند از جمله طب آیورودا و چینی بر این باورند که مجموع 27000 خط انرژی در بدن وجود دارد، هرچند این خطوط انرژی موقعیت و قدرت متفاوتی دارند.

ماساژ تایلندی از خطوط انرژی که سیستم خطی سن، یا سن سیپ نامیده می‌شوند، استفاده می‌کند. هر خط سن که در ماساژ تایلندی انجام می‌شود با قسمت‌های مختلف بدن، سیستم‌های ارگان‌ها و بیماری، درد یا اختلال مرتبط است. به این معنی که ارائه‌دهندگان ماساژ تایلندی از این خطوط برای بهبودی وضعیت بدن استفاده می‌کنند و یک درمان جامع را ارائه می‌دهند.

تاریخچه ماساژ تایلندی

گفته می‌شود که قدمت ماساژ تایلندی به 2500 سال پیش در هند و به سن بودا برمی‌گردد. این سبک ماساژ توسط دکتر شیواگو کومار پای، یک پزشک در زمینه طب آیورودا کشف شد. او پزشک و دوست بودا بود. دکتر کومار پای ماساژی طراحی کرد که از اصول یوگا و آیورودا استفاده می‌کرد و همچنین این روش را به دیگر راهبان بودایی که در معبد زندگی می‌کردند آموزش داد. چنانچه می‌دانیم در آن زمان معابد بودایی مراکز شفا در یک جامعه بودند. راهبان بودایی همواره از جایی به‌جای دیگر کوچ می‌کردند و به همین دلیل است که سیستم شفای دکتر کومار پای به تایلند رسید.

بعدها پادشاه تایلند Wat Pho را ساخت، اولین دانشگاه و مدرسه طب سنتی که هنوز هم باز است. در حین اینکه دوران مدرن رشد می‌کند و جلو می‌رود، مردم کمتر از متدهای سنتی برای درمان بیماری‌ها استفاده می‌کنند و بیشتر به داروهای غربی روی آورده‌اند. اما در اواسط دهه 1990 ، ماساژ تایلندی دوباره رونق گرفت و بسیاری از آدم‌ها را با سیستم شفابخش خود جذب کرد و امروزه از آن در اسپاها و مرکز سلامتی در سراسر جهان برای ارتقاء وضعیت سلامتی بدن استفاده می‌شود.

ماساژ تایلندی

فواید ماساژ تایلندی

تأثیر تای ماساژ بر روی عضلات

 • با افزایش جریان گردش خون در عضلات، اکسیژن و مواد غذایی بیشتری به ماهیچه‌ها رسیده و همچنین مواد زائدی چون اسیدلاکتیک با سرعت بیشتری از ماهیچه‌ها دفع می‌شوند که باعث رفع خستگی عضلات می‌شود.
 • با گرم کردن و تقویت عضلاتی که از آن‌ها کمتر استفاده می‌شود، احتمال آسیب‌های آتی به عضلات کاهش یافته و پیری عضلات را به تعویق می‌اندازد.
 • با رساندن اکسیژن و مواد غذایی بیشتر به عضلات، به بهبود نسوج آسیب دیده کمک کرده و دوره بهبودی آن‌ها را کاهش می‌دهد؛ در نتیجه درد، کوفتگی و سفتی عضلات را از بین می‌برد.

تأثیر تای ماساژ بر سیستم گردش خون

 • با ایجاد فشار بر رگ‌ها باعث هدایت خون به جلو می‌شود.

تأثیر تای ماساژ بر روی پوست

 • با افزایش جریان خون در سطح پوست، مواد غذایی بیشتری به پوست می‌رسد که باعث تقویت پوست و مقابله بیشتر با بیماری‌های پوستی می‌شود.
 • با تحریک  غدد چربی زیرپوستی، چربی بیشتری ترشح شده که باعث نرم و لطیف‌تر شدن پوست می‌شود.
 • با فعال‌تر کردن غدد مترشحه عرق باعث خروج بیشتر توکسین، اوره و دیگر مواد زائد از بدن می‌شود.
 • با پوسته ریزی سلول‌های مرده پوست، باعث شادابی و روشنی بیشتر پوست می‌شود.
 • با تحریک انتهای اعصاب پوستی، باعث آرام شدن سیستم عصبی شده که خود موجب آرام‌بخشی می‌شود.

انواع ماساژ تایلندی

اساساً دو سبک ماساژ تایلندی وجود دارد که مورداستفاده قرار می‌گیرند، سبک جنوبی یا سبک وات فو و سبک شمالی. این دو سبک از ماساژ تایلندی از دو مکتب اصلی ماساژ تایلندی نشاءت گرفته‌اند. ماساژ سبک جنوبی از Wat Pho در بانکوک ریشه می‌گیرد و سبک شمالی نیز معروف است که در یک بیمارستان قدیمی در چیانگ مای ریشه دارد. هر دو مکتب ماساژ امروز هم مورداستفاده هستند. بین این دو سبک چند تفاوت وجود دارد باوجود اینکه در حقیقت هر دو از یک تکنیک استفاده می‌کنند.

سبک جنوب عمدتاً بر خطوط طب فشاری و خطوط انرژی تمرکز دارد و فشارقوی‌تری را ایجاد می‌کند، در حالی که سبک شمال، آرام‌تر و ملایم‌تر است، باوجود اینکه حتی این سبک هم ماساژی بسیار قوی محسوب می‌شود. این ماساژ بر خلاف سبک جنوبی، بیشتر بر روی حرکات یوگا مانند و کششی تمرکز دارد.  ماساژ تایلندی سبک شمال در حال حاضر در سراسر جهان و عمدتاً در ایالات متحده انجام می‌شود.

تکنیک‌های ماساژ تایلندی با انجام فشار ملایم به‌وسیله دست‌ها و پاها با تنوع گسترده‌ای از حرکات و جنبش‌های کششی و کنش پذیر با انجام این دو تکنیک در ماساژ تایلندی که بایستی در محیطی آرام و مراقبه‌ای انجام پذیرد باعث ایجاد فضا در ساختار اسکلتی و ماهیچه‌ای بدن می‌شود. بدن شروع به باز شدن و انعطاف‌پذیری می‌کند و حرکات و جنبش‌های بدن آسان می‌گردد.

ماساژ تایلندی تلفیقی از روانشناسی، مذهب و هنر

در حالی که ذهن به‌آرامی به هوشیاری برمی‌گردد؛ تنش و مواد سمی از مفاصل و ماهیچه‌ها بافت‌های رابط آزاد می‌گردد. ماساژ تایلندی به یوگا برای افراد تنبل تشبیه شده است که در آن تمام عضلات بدن کشیده می‌شوند و مفاصل نیز باز و بسته می‌شوند و دران کلیه ماهیچه‌ها، رگ‌ها. . اعصاب و روان و همچنین پوست بدن حالت آرامشی پیداکرده و قوای جسمانی افزوده می‌گردد. ماساژ تایلندی تلفیقی از روانشناسی، مذهب و هنر است که یک ماسور حرف‌های با به‌کارگیری آن، نیرو و انرژی مثبت خود را به ماساژ گیرنده منتقل می‌کند و آن فرد پس از اتمام ماساژ، احساس خوشایندی از آرامش، نشاط، شادابی و شارمانی را تجربه خواهد کرد. بر اساس تئوری ماساژ تایلندی، خطوط ده‌گانه و نامحسوس انرژی قلب این ماساژ است.

این خطوط نامرئی که حدود دو انگشت با سطح پوست فاصله دارند، در تمام نقاط بدن پراکنده بوده و تندرستی و سلامتی انسان متکی بر تعادل این خطوط است. مادامی که به هر دلیلی تعادل این انرژی‌ها به هم بخورد، هماهنگی ارگانیک بدن دچار اختلال شده و در نتیجه درد و بیماری به وجود می‌آید. تکنیک‌های ماساژ سنتی تایلندی باعث می‌شود تا انرژی حبس شده در این کانال‌ها شناسایی و آزاد گردد و در نتیجه تعادل و بهبودی حاصل می‌شود. در ماساژ تایلندی بر خلاف ماساژ غربی که با ضربه‌های پی در پی روی بدن بدون پوشش انجام می‌شود- ماسور ماساژ تایلندی از روی لباس فشارهای ملایم و کشش‌های ماهیچه‌های را به‌صورت آرام و ریتمیک اعمال می‌نماید( به علت تکنیک ماساژ ممکن است تا چند روز پس از در یافت آن، فرد احساس درد داشته باشد که امری طبیعی می‌باشد.

موارد منع ماساژ تایلندی

 • دیسک کمر
 • دیسک گردن
 • آرتروز
 • پوکی استخوان
 • افراد مسن
 • فشار خون بالا یا سرطان
 • مشکلات پوستی همانند اگزما، پسوریازیس
 • داشتن عضو مصنوعی مثل زانو، کفل مصنوعی
زن جوان با لباس پوشیده بر روی زمین نشسته و در حال دریافت ماساژ تایلندی است
ماساژ تایلندی

مدت زمان ماساژ تایلندی

برای انجام یک ماساژ تایلندی کامل حدود ۲ ساعت زمان نیاز است ولی اگر زمان محدود دارید باعث نمی‌شود که ماساژ مؤثری نداشته باشید فقط سعی کنید جاهایی که می‌خواهید ماساژ داده شود با توجه به زمان محدود، کامل باشد از کشش‌های بیش از حد در ماساژ تایلندی خودداری کنید، کشش بیش از حد باعث ایجاد آسیب و صدمه می‌شود تنها بعد از مدت کوتاهی تجربه ماساژ دادن به‌زودی مشخص خواهد شد که هر شخصی آستانه تحمل و حساسیت و انعطاف‌پذیری متفاوتی دارد.

به‌عنوان مثال ممکن است برای برخی از افراد فشارهای عمیق باعث ایجاد حس بیش از حس تعادل می‌شود در صورتی که برای بقیه افراد فشارهای ملایم و آهسته ممکن است باعث ایجاد درد شود انعطاف‌پذیری و تحمل کشش‌ها نشان دهنده تغییرپذیری همسان است و این قضیه بسیار مهم است که یک شخص یاد بگیرد و سریعاً تشخیص دهد چه درجه‌ای از فشار و کشش مناسب است. فشار اگر قوی و شدید باشد، باعث ایجاد درد می‌شود. همچنین فشار از درجه یواش و آهسته شروع کرده و به‌تدریج افزایش دهید.

به چهره فردی که ماساژ می‌دهید نگاه کنید، تا متوجه شوید که ماکزیمم فشاری که باید استفاده کنید چه مقدار است. همیشه این قضیه مهم است که از فرد ماساژ گیرنده تصدیق کلامی بگیرد که آیا کشش داده شده بیش از حد نیست؟ ! سن افراد نشان دهنده انعطاف‌پذیری و آستانه تحمل درد نیست برخی از افراد بسیار جوان می‌توانند بدن بسیار سخت داشته باشد در حالی که برخی دیگر در سن هفتاد و پنج سالگی که مورد مراقبت قرار می‌گیرند دارای انعطاف‌پذیری قابل توجهی باشد.


مطالب زیر برای افزایش دانش و آگاهی شما مفید خواهند بود:

دیدگاهتان را بنویسید