ماساژ سنگ داغ

ماساژ سنگ داغ‎ ‎چیست، چگونه انجام می‌شود و در آن کدام یک از نقاط بدن مورد استفاده قرار می‌گیرند. چه ‏تاثیراتی بر روح و جسم انسان دارد

ماساژ سنگ داغ به انگلیسی Hot Stone Massage برای کسانی که درد و تنش عضلانی دارند یا اینکه فقط می‌خواهند آرامش داشته باشند از همه بهتر است. این نوع ماساژ درمانی شبیه ماساژ سوئدی است، فقط اینکه ماساژ درمانگر به‌جای دست‌ها یا علاوه بر دست‌هایش از سنگ‌های داغ نیز استفاده می‌کند. این کار تنش عضلانی را کاهش می‌دهد، جریان خون را افزایش می‌دهد، و از طریق استفاده از سنگ‌های داغ درد را تسکین می‌دهد.

فواید ماساژ سنگ داغ

  • تسکین تنش عضلانی
  • بهبود جریان خون
  • تسکین درد
  • افزایش آرامش
  • بر طرف کردن استرس

در طول انجام ماساژ سنگ داغ، سنگ‌های داغ شده روی نقاط مختلفی از سرتاسر بدنتان گذاشته می‌شوند. درمانگر شما ممکن است هنگامی که با استفاده از فشار ملایم بخش‌های مختلفی از بدنتان را ماساژ می‌دهد سنگ را نیز در دست خود نگه دارد. گاهی از سنگ‌های سرد نیز استفاده می‌شود. برای انجام ماساژ سنگ داغ نباید لباس به تن داشته باشید مگر آنکه با پوشیدن لباس زیر احساس راحتی بیشتری بکنید. روی شما ملحفه‌ای کشیده می‌شود.

معمولاً این نوع ماساژ 90 دقیقه طول می‌کشد.  برای آماده شدن برای درمان، تراپیست سنگ‌ها را در آب با استفاده از هیتر برقی تا جایی که به محدوده درجه حرارت مشخصی برسند گرم می‌کند. او سنگ‌ها را در نقاط مشخصی از کمر قرار می‌دهد. در حالی که نقاط ممکن است از نظر گرفتگی و سابقه بیماری فرد تفاوت داشته باشد.

سنگ‌ها معمولاً در طول دو طرف ستون مهره‌ها در کف دستان و روی ساق پا یا بین شست پا قرار داده می‌شوند.  حرارت متمرکز، ماهیچه‌ها را گرم و رها می‌کند و به تراپیست اجازه می‌دهد عمیق‌تر ماساژ دهد.  در حالی که خیلی از ماساژ تراپیست‌ها از آناتومی به‌عنوان راهنمای نقاط قرارگیری سنگ‌ها استفاده می‌کنند؛ برخی از آن‌ها هم سنگ‌ها را بر نقاطی که گمان می‌رود انرژی ذهن و بدن را به تعادل می‌رساند، قرار می‌دهند.

تاریخ استفاده از سنگ‌های داغ برای درمان بر می‌گردد به زمانی که بومیان آمریکا سنگ‌ها را با آتش برای دردهای عضلانی گرم می‌کردند. ماساژ درمانی مدرن با سنگ داغ، توسط ماری نلسون، ماساژ تراپیست آریزونا اعتبار بخشیده شد. کسی که روش سنگ درمان Therapy Lastone را به‌عنوان تکنیکی مجتمع از سنگ داغ و ماساژ درمان‌کننده توسعه بخشید. سنگ‌های مورداستفاده برای ماساژ سنگ داغ قبل از استفاده در آب داغ قرار می‌گیرند تا گرم شوند.

نقاطی از بدن مورداستفاده برای ماساژ سنگ داغ:

  • کمر
  • معده
  • صورت
  • دست‌ها
  • پاها

این نوع از درمان سنگ داغ به نظر می‌رسد از 2000 سال پیش در چین آغاز شد. از آن به بعد روش استفاده از سنگ‌های داغ برای درمان در بسیاری از فرهنگ‌های مختلف، شامل آمریکا، آفریقا، مصر و هند استفاده شد.

ماساژ زوج سنگ داغ دو نفره

پنج فایده ماساژ سنگ داغ

تسکین درد

ماساژ سنگ داغ به‌طور خاص با تسکین علائم در افراد با مشکلات مختلف، مانند فیبرومیالژیا و سایر اختلالات خود ایمنی مرتبط است. چندین تحقیق از جمله در مورد فیبرومیالژیا و آرتریت روماتوئید با تکنیک‌های ماساژ متوسط را با کاهش درد و افزایش دامنه حرکت مرتبط ساختند.

رفع استرس

ماساژ یک روش مؤثر برای رفع استرس است. چندین تحقیق نشان داده است که ماساژ استرس و اضطراب را کاهش می‌دهد و سلامت قلب و عروق را بهبود می‌بخشد.

افزایش انعطاف مفصل

تنش عضلات می‌تواند ایجاد مشکل کند و درد بیشتری را به‌سوی مفاصل ببرد. ماساژ به آرام شدن عضلات کمک می‌کند که حرکت کردن را برای شخص آسان‌تر و راحت‌تر می‌کند. افرادی با اختلالات مفصلی خاص نیز می‌توانند به‌خصوص از ماساژ سنگ داغ بهره ببرند.

کاهش تنش و اسپاسم عضلانی

عضلاتی که تحت تنش و اسپاسم هستند می‌توانند موجب درد زیادی شوند و با زندگی روزانه تداخل ایجاد کنند. کاهش التهاب و تنش در عضلات اسکلتی هم اسپاسم عضلات و هم درد را کاهش می‌دهد. قبال گفته شد، ماساژ و استفاده از سنگ داغ می‌تواند آرامش عضلات و مفاصل را در بدن تقویت کند و درد و اسپاسم را کاهش دهد.

خواب راحت

بسیاری از افراد نمی‌توانند خوب بخوابند. عواملی همچون استرس، بی‌خوابی و مشغولیت‌های زندگی به این معنی است که آن‌ها بسیار کمتر از ۷ تا ۸ ساعت خواب توصیه در شب می‌خوابند. بررسی برخی از مقالات در مورد اثر بخشی ماساژ نشان می‌دهد که در ارتقا آرامش و خواب در افراد مسن مفید است.

ماساژ سنگ داغ خانم

ماساژ سنگ داغ با دیگر انواع ماساژ چه فرقی دارد؟

استفاده از سنگ‌های داغ، این روش را منحصر به فرد می‌کند. سنگ‌های داغ نوعاً از جنس بازالت و غنی از آهن هستند و حرارت را در خود نگه می‌دارند. از سنگ‌های رودخانه‌ای استفاده می‌شود چون در جریان آب رودخانه صاف و نرم شده‌اند.

چه کسانی نباید ماساژ سنگ داغ بگیرند؟

اگر شما فشار خون بالا، دیابت، بیماری قلبی، عروق واریسی، میگرن، آرتریت روماتوئید، کم شدن احساس درد زخم تازه، نواحی سوخته یا ضعیف شده پوستی، تومور، ایمپلنت فلزی دارید یا تحت درمانی که باعث کم خونی می‌شود قرار دارید، قبل از گرفتن ماساژ سنگ داغ، موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید. به‌طور کلی، ماساژ سنگ داغ نبایستی بر کسانی که نمی‌توانند ماساژ تراپی استاندارد دریافت کنند اعمال شود. همچنین اگر اخیراً شیمی درمانی، پرتو درمانی یا جراحی داشته‌اید با پزشک خود مشورت کنید. زنان باردار و بچه‌ها باید از ماساژ سنگ داغ اجتناب کنند.


مطالب زیر برای افزایش دانش و آگاهی شما مفید خواهند بود:

دیدگاهتان را بنویسید