ماساژ سوئدی

ماساژ سوئدی چیست، به چه صورت انجام می‌شود، چه فواید و مزایایی بر سلامت روان و جسم انسان دارد و ‏اصول اساسی حرکات آن کدام است

اگر تاکنون هیچ نوع ماساژی را تجربه نکرده‌اید، ماساژ سوئدی Swedish Massage بهترین نقطه برای شروع است. ماساژ سوئدی شناخته شده ترین نوع ماساژ در غرب و پایه انواع ماساژ‌های غربی نظیر ماساژ ورزشی، عمقی بافت و آروماتراپی (رایحه‌درمانی) است.

تاریخچه ماساژ سوئدی

ماساژ سوئدی، بر اساس آناتومی و فیزیولوژی توسط هنریک لینگ، فیزیولوژیست سوئدی، با نام پزشکی ژیمناستیک ابداع شد؛ پزشکی ژیمناستیک شامل حرکات انجام‌شده توسط درمانگر بود که در دانشگاه استکهلم به ثبت رسید. این ماساژ از محبوب‌ترین انواع ماساژ است که در آن از روغن برای ملایم کردن ماساژ بهره می‌گیرند.

با این ماساژ می‌توانید اسپاسم‌های عضلانی و تنش‌های عصبی را از بین ببرید، همچنین در این روش با هدایت خون به سمت قلب، عضلات و اندام‌ها پرورش می‌یابند و این امر سبب خروج اسیدلاکتیک و سایر سموم از بدن می‌گردد. ماساژ سوئدی در درمان بیماری‌های اعصاب مفید است. شهرت ماساژ سوئدی به‌عنوان یک ابزار درمانی یا شفابخش، فقط به خاطر خاصیت آرامش‌بخشی آن نبوده، بلکه از سود مادی نیز برخوردار است؛ برای مثال مراکز تخصصی ماساژ، کار خود را با چندین موسسه شروع کردند و تنها در طی چند سال، این عدد به هزار مرکز در جهان رسید.

امروزه برای اثبات فواید ماساژ سوئدی و پی بردن به اثرات این نوع ماساژ بر روی سفتی، گرفتگی و درد عضلات تحقیقات زیادی صورت گرفته است، بنابراین ادعای طرفداران این نوع ماساژ بیهوده نیست.

فواید ماساژ سوئدی

در چند دهه گذشته، مطالعات متنوعی ماساژ سوئدی را به تعداد زیادی فایده ربط داده، فوایدی همچون کاهش درد‌های زانو و سردرد، کاهش فشارخون، بهبود عملکرد سیستم ایمنی، کمک به بهبود وضعیت جسمی عضلات و از بین بردن نشانه‌های ابتلا به سندروم کارپال (بی‌حسی انگشتان و دست‌ها و درد شدید در ناحیه مچ) می‌شود. در این قسمت فواید ماساژ سوئدی موردبررسی قرارگرفته است.

آرامش و بهبود گردش خون

فایده اصلی ماساژ سوئدی ایجاد آرامش کلی برای ذهن و جسم است. یک جلسه ماساژ سوئدی 30 تا 60 دقیقه طول می‌کشد و بیشتر عضلات اصلی بدن را درگیر می‌کند. این جلسه معمولاً بر روی یک میز نرم انجام می‌شود، در محیطی که باعث تسکین فرد تحت ماساژ می‌شود. ضربات ماساژ باعث تسکین ماهیچه‌های خاصی می‌شود، درحالی‌که کل جلسه ماساژ استرس ذهنی را از بین می‌برد. همچنین حرکات دستگاه گردش خون نیز تقویت می‌شوند. با اجرای ضربات در راستای قلب، سطح متابولیسم در اندام‌های زیرین بهبود می‌یابد. بعضی از ضرباتی که در تکنیک‌های ماساژ سوئدی استفاده می‌شود، جریان خون را افزایش می‌دهند، درنتیجه دفع سموم بدن نیز سریع‌تر انجام می‌گیرد.

کنترل درد آسیب‌های ورزشی و درد‌های مزمن

یکی از فواید ماساژ سوئدی، مدیریت درد برای آسیب‌های ورزشی و درد‌های مزمن به شمار می‌رود. جلسات ماساژ می‌تواند بر روی نواحی مشخصی از درد هدف‌گذاری شوند، مثال آرنج فردی که رگ به رگ شده، یا می‌تواند درد‌های مزمن ناشی از ورم مفاصل را کنترل کند. درمانگر، با استفاده از ضرباتی شفابخش، موجب بهبود گردش خون و افزایش آرامش می‌شود.

رفع کوفتگی عضلات، پیشگیری از افسردگی و عصبانیت

مطالعات بسیاری نشان داده است که ماساژ درمانی می‌تواند باعث بهبود شرایط سیستم ایمنی بدن شود و میزان عصبانیت و افسردگی را تا حد زیادی کاهش دهد. ماساژ درمانی مزیت‌های مثبت دیگری نیز دارد، یکی از اصلی‌ترین فواید ماساژ سوئدی این است که نشانه‌های مربوط به کوفتگی‌های ناشی از سرطان و افسردگی‌های بیماران مبتلا به MS را از بین می‌برد. واضح است که ماساژ، باعث کاهش سطح هورمون استرس زا کورتیزول می‌شود و در عوض، هورمون سروتونین احساس خوش خلقی و سرزندگی را افزایش می‌دهد.

مؤثر بر دستگاه لنفاوی و بهبود دستگاه گوارش

علاوه بر آن، ماساژ بر روی دستگاه لنفاوی نیز مؤثر است، طوری که ضربات طولانی ماسور مواد موجود در مجاری لنفاوی را قسمت‌های خالی مجاری، حرکت می‌دهد. از دیگر مزیت‌های ماساژ سوئدی، بهبود شرایط دستگاه گوارش به‌خصوص ناراحتی معده است.

بهبود زخم

ماساژ سوئدی می‌تواند در شرایط جسمی متنوع دیگری به شما کمک برساند، این فواید شامل کاهش بافت اثر زخم می‌شود و به بافت باقیمانده بر روی پوست اجازه می‌دهد تا دوباره جذب پوست شود.

وقتی درگذر تاریخ به رفتار انسان‌ها در برخورد با درد‌ها نگاه می‌کنیم. ماساژ را یک روش طبیعی و غریزی برای درمان درد‌ها می‌توان یافت. انواع ماساژ و تکنیک‌های تماس دست ازجمله روش‌هایی است که بدون هیچ‌گونه آموزشی انسان‌ها از آن استفاده می‌کنند.

پیتر هنری لینگ یک فیزیولوژیست سوئدی بود که با ترکیب حرکات ژیمناستیک چینی و تکنیک‌های پزشکی که در اوایل قرن ۹۱ برای تسکین درد مفاصل و افزایش انعطاف‌پذیری و بالا بردن سلامت عمومی بدن به کار برده می‌شد، سبکی را در ماساژ به وجود آورد که نام آن را ژیمناستیک درمانی گذاشت که شامل حرکاتی بود که توسط فیزیولوژیست‌ها برای بیماران ارائه می‌شد.

از فیزیولوژیست دیگری به نام مزگار برای این تکنیک‌ها اسامی فرانسوی برگزید، همان اسامی که تا به امروز نیز از آن‌ها استفاده می‌شود. بعد از گذشت بیش از یک قرن، ماساژ سوئدی معروف‌ترین و مرسوم‌ترین نوع ماساژ در تمام دنیاست. این ماساژ به اسامی زیادی شناخته شده است ازجمله: ماساژ ریلکسیشن، ماساژ کلاسیک  و یا حتی ماساژ سنتی  ولی همچنان مرسوم‌ترین نام آن ماساژ سوئدی است.

اصول اساسی حرکات در ماساژ سوئدی

  • سطحی عمقی سطحی
  • عمومی اختصاصی عمومی
  • جهت حرکت در تکنیک‌های ماساژ به‌طورکلی به سمت قلب است.
  • تکنیک‌های ماساژ باید از پروکسیمال (نزدیک به تنه) به دیستال (دور از تنه) و سپس به پروگزیمال برگردد. مثال در مورد مچ دست، از بازو شروع می‌کنیم به مچ می‌آییم و سپس به بازو برمی‌گردیم.

حساس کردن دست

در ماساژ سوئدی، یک ماساژ دهنده برای اینکه بتواند به بهترین شکل حرکات را با دستان خود انجام داده و حس خوبی را به ماساژ گیرنده بدهد می‌بایست حس لامسه خود را قوی کرده و با داشتن آرامش روحی و ذهنی، احساس خوب و آرامش را به ماساژ گیرنده خود انتقال دهد. ماساژ دهنده‌ها می‌توانند با تمرین‌های موردنیاز و تمرکز و آرامش ذهنی به قوی‌تر کردن حس لامسه خود کمک کنند.

تمرین ۱: روی بدن افراد مختلف دستان خود را حرکت داده و تفاوت بافت‌های مختلف بدن را احساس کنند.

تمرین ۲: اشیا مختلف را در محیط زندگی خود با آگاهی و لطافت بیشتری لمس کنید تا حس لامسه در شما تقویت شود.

تمرین ۳: دست‌ها را در فاصل‌های از همدیگر بگیرید و حس‌های بین دو دست خود را تجربه کنید.

تمرین 4: اشیا مختلف نظیر سکه، سوزن، حبوبات و حتی یک تار مو را روی میز قرار داده و کاغذی را به قطر‌های مختلف روی آن‌ها قرار دهید و سعی کنید با حرکت دست روی کاغذ اشیا زیر آن را حس کنید این تمرین دست‌های شما را کار آزموده می‌کند.


مطالب زیر برای افزایش دانش و آگاهی شما مفید خواهند بود:

دیدگاهتان را بنویسید