معرفی ماساژ پزشکی و تفاوت آن با ماساژ سلامتی

ماساژ پزشکی و ماساژ سلامتی چیست‌اند و به چگونه انجام می‌شوند، تفاوت‌ها و شباهت‌هایی آن‌ها باهم ‏کدام اند و چگونه می‌توانند به سلامتی شما کمک کنند

ماساژتراپیست خانم در حال انجام ماساژ پزشکی بر روی مردی که بر روی تخت ماساژ دراز کشیده است

ماساژ پزشکی چیست؟

ماساژ پزشکی به انگلیسی Medical massage یک اصطلاح بحث‌برانگیز در حرفه ماساژ است. بسیاری از آن‌ها برای توصیف یک تکنیک خاص از آن استفاده می‌کنند. برخی دیگر از آن برای توصیف یک دسته کلی از ماساژ استفاده می‌کنند و روش‌های بسیاری از قبیل ماساژ عمیق بافت، ترشح میوفاسیال و درمان ماشه‌ای و همچنین تکنیک‌های پوکی استخوان، تکنیک‌های جمجمه- ساکروال و بسیاری دیگر می‌توانند برای کار با شرایط مختلف پزشکی استفاده شوند.

بطور خلاصه ماساژ پزشکی یک سیستم درمان دستی است که به‌صورت علمی طراحی شده است و برای درمان درد و بافت‌های دچار تنگی و انسداد مورداستفاده قرار می‌گیرد. دستور برای ماساژ پزشکی، باید توسط پزشک تجویز شود که پزشک شما در آن قسمت‌های خاصی را برای درمان مشخص می‌کند. شرایط شما توسط پزشک بررسی شده و سپس تعداد جلسات ماساژ بالینی خوب و تأثیرگذار برای کمک به شما شروع خواهد شد. هنگامی‌که از مصدومیت و بیماری رنج می‌برید؛ درصورتی‌که از خدمات بیمه استفاده می‌کنید و بیمه شده‌اید، فقط باید بر روی بهبود بهتر و سریع‌تر تمرکز کنید و نیازی به نگرانی در مورد صورتحساب‌های ماساژ بالینی خود ندارید.

ماساژ مورداستفاده در زمینه پزشکی شامل درمان ضد احتقانی است که برای لنفودم استفاده می‌شود که می‌تواند همراه با درمان سرطان پستان مورداستفاده قرار گیرد. از سویی دیگر ماساژ سبک نیز در کنترل درد و مراقبت تسکین دهنده استفاده می‌شود. ماساژ سینوس کاروتید برای تشخیص سنکوپ سینوس کاروتید استفاده می‌شود و گاهی اوقات برای تمایز تاکی کاردی فوق مغزی SVT از تاکی کاردی بطنی مفید است. این، مانند مانور والسالوا، درمانی برای SVT است. بااین‌حال، از مدیریت SVT با دارو‌ها تأثیر کمتری دارد. ماساژ سلامتی یا ماساژ پزشکی هنگامی‌که ما در مورد حرفه ماساژ صحبت می‌کنیم، زمین‌های بسیار متنوع با تمام انواع مختلف روش‌های درمانی پیداشده، در قالب این خدمات جای می‌گیرد.

بسیاری از ما هنوز نمی‌دانیم که چه ماساژ درمانی باید انتخاب کنیم. اغلب مردم ماساژ درمانی پزشکی و ماساژ درمانی به‌منظور تن آرامی و سلامتی را اشتباه می‌گیرند. تفاوت روشن و معقول بین این دو وجود دارد و شما باید با توجه به شرایط موجود بدنتان یکی از آن دو را برگزینید که البته مطالعه این مطلب و مشورت با پزشک یا ماساژ تراپیست به شما در رفع این ابهام کمک زیادی خواهد کرد.

ماساژ سلامتی چیست؟

کار ماساژ سلامتی یا Wellness Massage از بین بردن استرس و ایجاد احساس آرامش در بدن و ذهن است. ماساژ سلامتی ممکن است روی تمام بدن و به‌صورت کامل انجام شود یا درمانگر ممکن است بر روی یک منطقه خاص برای رفع گرفتگی بخشی از بدن تمرکز کند. به‌عنوان مثال، شما می‌توانید برای کمر، پشت، گردن و هر منطقه دیگر، ماساژ در یافت کنید. این دسته از درمان‌ها ممکن است شامل ماساژ سوئدی یا عمیق بافت باشد که منجر به سم زدایی بدن شما خواهد شد.

ماساژ پزشکی

تشابه ماساژ سلامتی با ماساژ پزشکی چیست؟

درواقع در دیدگاه عملکردی این دو نوع ماساژ، متفاوت است؛ اما هر دو این درمان‌ها به‌طورکلی به‌سلامتی مشتری و یا بیمار مربوط می‌شود. است تفاوت عمده بین این دو ماساژ این است که ماساژ پزشکی در جهت رفع یک مشکل و یا آسیب خاص متمرکز می‌شود درحالی‌که ماساژ سلامتی به‌طور کامل برای تسکین استرس به کار می‌رود. در این روش درمان، درمانگر می‌تواند به‌صورت خالقانه از مهارت خود بهره ببرد و به درمان بیماری‌ها از راه طبیعی بپردازد.

ماساژ درمانی و ماساژ بالینی هر دو شامل آرام‌سازی است، اما با روش‌های متفاوت! در ماساژ درمانی، درمانگر برای رضایت و آرامش مشتری کار می‌کند و اغلب هیچ‌گونه مشکل پزشکی وجود ندارد، اما ماساژ پزشکی کامل مبتنی بر درمان یک مشکل پزشکی است، بنابراین درمانگر باید علمی این مشکل را حل کند. تفاوت‌هایی که ما پیش‌بینی کردیم تفاوت این دو روش مختلف ماساژ را روشن می‌کند. تکنیک، خلاقیتی است که با بیشتر از یک روش ثابت در مورد سلامتی و یا ماساژ بالینی اطاعات می‌دهد و به رفع مشکل می‌پردازد.

یک بررسی منظم در سال 2004 نشان داد که کاربرد‌های ماساژ درمانی کاهش اضطراب حالت، فشارخون و ضربان قلب، اما خلق و خوی منفی، ارز‌یابی فوری درد و سطح کورتیزول وجود ندارد، درحالی‌که برنامه‌های کاربردی متعدد باعث کاهش تأخیر ارز‌یابی درد شده و پیشرفت‌هایی را پیدا کردند. در اضطراب و افسردگی مشابه تأثیر روان‌درمانی. بررسی سیستماتیک بعدی که در سال 2008 منتشر شد، نشان داد که شواهد اندکی در مورداستفاده از ماساژ درمانی برای افسردگی در مطالعات باکیفیت بالا از کار آزمایی کنترل شده تصادفی وجود دارد.

ماساژ تحریک بیومکانیکی چیست؟

ماساژ تحریک بیومکانیکی به انگلیسی Biomechanical stimulation massage اصطلاحی است که عموماً برای روش‌های موضعی نوسان مکانیکی بیومکانیکی مورداستفاده قرار می‌گیرد، به‌موجب آن گروه‌های عضلانی موضعی به‌طور مستقیم یا از طریق تاندون‌های مرتبط با استفاده از دستگاه‌های مخصوص لرزش مکانیکی نگه‌دارنده تحریک می‌شوند.

درمان و نوسانات بیومکانیکی در زمینه‌های مختلفی ازجمله ورزش‌های رقابتی، تناسب اندام، توان‌بخشی، پزشکی، پیشگیری، زیبایی و برای بهبود عملکرد عضلات و بهبود هماهنگی و تعادل ارائه می‌شود. این غالباً در مفهوم نقطه درمانی ماشه‌ای میوفاسیال مورداستفاده قرار می‌گیرد تا در سیستم اسکلتی عضلانی از مهار متقابل استفاده شود. اثرات سودمندی از این نوع ماساژ وجود دارد، اثربخشی BMS ماتریس درمانی در یک مطالعه مستقل اثبات شده است.


مطالب زیر برای افزایش دانش و آگاهی شما مفید خواهند بود:

دیدگاهتان را بنویسید