ماساژ گواشا: راهنمای نهایی

ماساژ گواشا: درمانی جامع که شامل مالش پوست با ابزاری برای تقویت گردش خون و کاهش درد است. ‏این درمان باستانی چینی، آرامش را به ذهن، بدن و روح شما بازمیگرداند

انجام ماساژ گوآشا توسط ماسور مرد بر روی مشتری آقا

ماساژ گواشا چیست؟

ماساژ گواشا به انگلیسی Guasha Massage در چین با استفاده از یک وسیله با لبه صیقلی انجام می‌شود که روی پوستی که قبال با روغن چرب شده با فشار حرکت داده می‌شود. به‌طور سنتی، درمانگران از ابزار جادویی و ارزان‌قیمتی مثل شاخ و استخوان حیوانات، سکه ساییده، قاشق یا سنگ یشم استفاده می‌کردند. به‌طورمعمول از یک درپوش فلزی با لبه گرد هم استفاده می‌شود. برخی گیاهان مثل ریشه زنجبیل قبل از ماساژ از بالا به پایین روی ستون فقرات ریخته می‌شود. فشار ابزارها روی پوست و عضلات برای برخی افراد تجربه لذت‌بخشی نیست. کسانی که تحمل بالایی نسبت به درد دارند باید حتماً این ماساژ را امتحان کنند؛ اما برخی افراد تحمل این درد برای رسیدن به‌سلامت و آرامش را لازم نمی‌دانند.

ماساژ گوآشا یک روش درمانی سنتی چینی است که مستلزم خراش دادن قسمت پشت برای تخلیه مایعات و سموم اضافی است. گواشا برای بهبود سرماخوردگی و تب با بهبود جریان انرژی بدن استفاده می‌شود. یک روش ترویج گردش خون و از بین بردن گرمای سمی، خون و لنف از بدن، برای تمیز کردن درد، مالش پوست با ابزار مخصوص از شاخ بوفالو و مس است. گوآشا یک درمانی کامل و کل‌نگر است که نه تنها بیماری حاد و درد را درمان می‌کند بلکه به حفظ سلامتی بدن کمک می‌کند تا بتوانیم با سرعت زیاد حرکت کنیم و سرعت زندگی ما را جابجا کند.

ماساژتراپیست خانم در حال انجام ماساژ گواشا بر روی پشت زن جوان
ماساژ گوآشا

ماساژ گواشا تمرین استفاده از ابزاری برای اعمال فشار و خراشیدن پوست برای تسکین درد و تنش است. این عمل باعث کبودی نور می‌شود که اغلب به‌صورت لکه‌های بنفش یا قرمز مشهور به petechiae یا sha ظاهر می‌شود. نام guasha – تلفظ gwahshah – از کلمه چینی برای خراشیدن گرفته شده است. همچنین ممکن است به آن پوست خراش، قاشق یا سکه گفته شود. طبق طب سنتی چینی، کی یا چی انرژی‌ای است که در بدن جریان می‌یابد.

بسیاری از مردم بر این باورند که برای اطمینان از صحت و سلامتی فرد باید هوشیاری فرد متعادل و روان باشد. مردم همچنین بر این باورند که چی می‌تواند مسدود شود و باعث درد یا تنش در عضلات و مفاصل شود. ماساژ گوآشا قصد دارد این انرژی مسدود شده را برای تسکین درد یا سفتی جابجا کند.  طب سنتی آسیای شرقی همچنین سکون خون را علت درد و بیماری می‌داند. یکی دیگر از اهداف ماساژ گواشا حرکت خون جمع شده یا راکد برای تسکین علائم است.

مزایای استفاده از سنگ گواشا چیست؟

 • تخلیه لنف

یک سیستم لنفاوی کند می‌تواند باعث پف، تورم، خستگی، آکنه و سایر مشکلات پوستی شود. از آنجایی که گردش لنف فقط از طریق حرکت ماهیچه‌ای یا ماساژ امکان پذیر است، استفاده از سنگ گواشا بهترین راه برای افزایش آن است.

 • رفع آکنه کیستیک

یک تصور غلط رایج وجود دارد که نمی‌توان از گواشا برای آکنه و جوش استفاده کرد، اما سنگ گواشا می‌تواند به کاهش حجم، قرمزی و اندازه جوش کمک کند. فقط به یاد داشته باشید که هرگز از گواشا برای پوست آسیب دیده و جوش استفاده نکنید.

 • از بین بردن لکه‌های باقی مانده از آکنه و جوش

گواشا یک محصول طبیعی مراقبت از پوست است که به بازسازی سلول‌های پوست و کاهش جای جوش کمک می‌کند. برای گرفتن بهترین نتیجه، آن را همراه با سرم ویتامین C استفاده کنید.

 • کاهش پف صورت

چند کار وجود دارد که می‌توانید برای کاهش پف صورت انجام دهید. ابتدا مطمئن شوید که به خوبی آبرسانی کنید. دوم، استراحت کافی داشته باشید. و در نهایت، از ماسک یا کرم صورت استفاده کنید تا به کاهش چین و چروک کمک کند.

حذف لنف و سایر مایعات از صورت شما کمک می‌کند، پوست شما شفاف و سفت می‌شود و در وهله اول از افتادگی آن جلوگیری می‌شود و همچنین برای هر گونه افتادگی قبلی درمان می‌شود.

 • از بین بردن مناطق تیره و کدر پوست

گردش خون بهبود یافته به کاهش نواحی تیره اطراف چشم کمک می‌کند و باعث می‌شود پوست جوان‌تر و درخشان‌تر به نظر برسد.

 • رفع چین و چروک و خطوط ریز

سنگ گواشا می‌تواند به آرام کردن ماهیچه‌های منقبض صورت کمک کند و علائم پیری را کاهش دهد. علاوه بر این، می‌تواند به تحریک تولید کلاژن کمک کند، که می‌تواند به پیشگیری و درمان چین و چروک از جمله چین و چروک پیشانی، خط اخم، خط خنده و چین و چروک‌ها کمک کند.

 • برجسته نمودن گونه‌ها

اگر از سنگ ماساژ گواشا به روش صحیح روی صورت خود استفاده کنید، شکل خوبی از خط فک و گونه‌های خود خواهید داشت. با گذشت زمان، صورت شما به صورت طبیعی‌تر و مرتب‌تر به نظر می‌رسد!

بهترین راه برای یافتن سنگ گواشا چیست؟

ابزارهای گواشا در شکل‌ها و اندازه‌های مختلف تولید می‌شوند و هر کدام عملکرد منحصر به فرد خود را دارند. ما فهرستی از رایج‌ترین شکل‌ها و مواد گواشا را به همراه فواید و کاربردهای آنها گردآوری کرده‌ایم تا به شما در پیدا کردن گواشای مناسب برای نیازهایتان کمک کنیم!

بر اساس اینکه از چه جنسی ساخته شده است، سنگ گواشا برای هر فرد متفاوت خواهد بود.

ابسیدین سیاه

دارای عناصر قدرتمند آتش، آب و خاک است که افکار و احساسات منفی را از بین می‌برد و پوست را جوان می‌کند. به مرور زمان به ترمیم و تقویت عضلات کمک می‌کند.

کوارتز صورتی

این صورتی رنگ زیبا اغلب با احساساتی مانند شفقت و عشق همراه است. این یک انتخاب عالی برای کاهش چین و چروک و سموم و پاکسازی انرژی منفی از بدن است.

آمیتیست

به دلیل بار منفی و توانایی انتشار یون‌های منفی، می‌تواند به کاهش استرس و انرژی منفی کمک کند. همچنین می‌تواند به خنک شدن پوست و بستن منافذ کمک کند.

یشم (جید)

این کریستال برای درمان ناهماهنگی‌ها عالی است. پف کردگی را کاهش می‌دهد و به بهبود تخلیه لنفاوی کمک می‌کند.

بر اساس شکل:

 • لبه مقعر – برای نواحی وسیعتر و بزرگتر پوست شما عالی است و گردن، شانه‌ها و ستون فقرات را شکل می‌دهد.
 • لبه دندانی – این نوع با لبه‌های دندانه دار برای تحریک خطوط ریز و چین و چروک عالی است. از چانه تا گونه‌ها قابل استفاده است و همچنین برای شقیقه‌ها و پیشانی مفید است.
 • منحنی دوطرفه – اگر Gua Sha شما منحنی دو طرفه داشته باشد، گردش خون زیر چشم‌ها، گونه‌ها و استخوان‌های گونه را بهبود می‌بخشد.
 • لبه محدب نوک تیز – این نوع برای ابرو قابل استفاده است.
 • شکاف دار – بهتر است بر روی فک استفاده کنید.

چگونه از گواشای خود استفاده کنم؟

 1. قبل از شروع، با شستن آن با آب و صابون از تمیز بودن سنگ گواشا خود مطمئن شوید. اگر دوست دارید، می‌توانید آن را برای چند ساعت در یخچال بگذارید تا اثر خنک کنندگی و تسکین بیشتری روی پوست شما داشته باشد.
 2. صورت خود را تمیز کنید و از یک سرم، روغن صورت یا مرطوب کننده استفاده کنید. پوست شما باید با یکی از این محصولات صاف شود تا از هرگونه تحریک ناشی از گواشا جلوگیری شود.
 3. ابزار خود را در موقعیت خوب و محکم نگه دارید – قسمت منحنی باید اجزای صورت شما را بپوشاند و قسمت صاف باید روی پوست شما باشد.
 4. با استفاده از قسمت مقعر ابزار خود در پایین یکی از دو طرف گردن خود که به خوبی مرطوب شده است، شروع کنید. سپس، از قسمت پهن‌تر ابزار برای رسیدن به فک خود استفاده کنید. سپس به سمت جلوی گردن خود حرکت کنید و همین حرکت را به سمت بالا انجام دهید. در اینجا فشار زیادی وارد نکنید، در غیر این صورت احساس خفگی و سرفه خواهید کرد.
 5. سپس، ماساژ پوست مرکز چانه را با شکاف یا قسمت کوچکتر گواشا شروع کنید. ابزار را در امتداد خط فک و گوش خود بکشید. این کار را چندین بار تکرار کنید.
 6. منحنی ملایم ابزار خود را بگیرید و از مرکز صورت خود شروع کنید و گونه‌ها را در چندین خط افقی ماساژ دهید.
 7. سپس از انتهای کوچک ابزار خود برای ماساژ ناحیه زیر چشم خود استفاده کنید و آن را به سمت شقیقه‌های خود بکشید.
 8. ابزار خود را روی پیشانی خود قرار دهید، تا بزرگترین منحنی درست در بالا باشد، و به آرامی آن را به سمت خط موی خود بکشید.
 9. در نهایت پس از ماساژ کامل صورت، در صورت نیاز از مراقبت از پوست استفاده کنید.

آیا استفاده از سنگ گواشا باید بر روی سرم یا روغن باشد؟

اگر در طول روز از سنگ ماساژ صورت خود استفاده می‌کنید، توصیه می‌کنیم از سرم استفاده کنید زیرا سبک است و پوست شما را چرب و چسبناک نمی‌کند. اگرچه می‌توانید از هر چیزی که با پوست شما سازگارتر است استفاده کنید، اما توصیه می‌کنیم از سرم استفاده کنید.

 • درصورتیکه آکنه فعال دارید، ممکن است بخواهید سرم شفاف کننده و روشن کننده را امتحان کنید زیرا حاوی موادی است که با باکتری‌های مولد آکنه مبارزه می‌کنند.
 • اگر به دنبال یک محصول ضد پیری هستید، سرم رتینول و پپتید می‌تواند به از بین بردن خطوط ریز و چین و چروک کمک کند.
 • اگر اسکار و آکنه دارید، روغن می‌تواند انتخاب خوبی باشد زیرا پوست صورت شما را تغذیه و آبرسانی می‌کند و جای زخم را کاهش می‌دهد.
 • اگر معمولاً پوست خشکی دارید، یک سرم آبرسان یا روغن جوجوبا و روغن بادام شیرین آبرسانی فوری و قوی را فراهم می‌کند
 • اگر از گواشا به عنوان بخشی از روتین شبانه خود استفاده می‌کنید، می‌توانید از سرم بازسازی شب یا اکسیر صورت شب استفاده کنید. این محصولات تمام کارها را با بهبود و مرطوب کردن پوست شما در طول خواب عمیق انجام می‌دهند.

مهم‌ترین چیزی که باید به خاطر داشته باشید این است که از استفاده از گواشا بر روی پوستی که فاقد سرم یا روغن است خودداری کنید، زیرا این کار منجر به قرمزی و تحریک پوست می‌شود.

هر چند وقت یکبار ماساژ گواشا بگیریم؟

ماساژ گواشا صورت یک راه عالی برای حفظ ظاهر و سلامت پوست شما است. شما باید حداقل سه بار در هفته این کار را انجام دهید تا بهترین نتیجه را ببینید. شما می‌توانید این کار را در هر زمانی برای کاهش پف یا شل شدن عضلات صورت قبل از خواب انجام دهید.

چگونه گواشای خود را تمیز کنم؟

تمیز کردن سنگ گواشا بسیار مهم است. یک ابزار کثیف می‌تواند باعث بسیاری از مشکلات پوستی مانند آکنه، پوست چرب و جوش شود. برای اطمینان از تمیز بودن ابزار، توصیه می‌کنیم قبل و بعد از هر بار استفاده از یک حوله نرم آن را پاک کنید.

هنگامی که می‌خواهید ابزار سنگی خود را کاملاً تمیز کنید، می‌توانید حوله را در مقداری آب صابون فرو کنید و سپس به آرامی آنها را پاک کنید. این به حذف هر گونه باکتری که ممکن است انباشته شده باشد کمک می‌کند و همچنین باکتری‌هایی را که از ابتدا روی سنگ بود از بین می‌برد. از آب داغ استفاده نکنید، زیرا می‌تواند به ابزار شما آسیب برساند. قبل از قرار دادن گواش در جعبه خود، مطمئن شوید که کاملاً خشک شده است.

سنگ گواشا از سنگ‌های نیمه قیمتی ساخته شده است، بنابراین هنگام دست زدن به آن مراقب باشید. انداختن آن می‌تواند به کریستال‌ها آسیب برساند و نتایج کار را تغییر دهد. مهم است که از ابزار گواشا خود به دقت مراقبت کنید، بنابراین می‌توانید آن را در مکانی خشک یا در یخچال نگهداری کنید تا اثر خنک کنندگی داشته باشد.


مطالب زیر برای افزایش دانش و آگاهی شما مفید خواهند بود:

دیدگاهتان را بنویسید