10 ماساژ منحصربه‌فرد که تابه‌حال نشنیده‌اید!

با 10 ماساژ منحصربه‌فرد از سراسر جهان که احتمالاً هرگز در مورد آن‌ها نشنیده‌اید، آشنا شوید و درباره مزایای ‏ویژه و روش انجام این ماساژها بیشتر آگاهی کسب کنید.‏

مجموعه‌ای از انواع ماساژهای عجیب و غریب

ماساژ شن داغ

ماساژ شن داغ به انگلیسی Hot Sands Massage شن داغ درمانی یا ماسه درمانی هزاران سال قبل به مصر باستان برمی گردد، جایی که از آن برای معالجه بیماری‌های التهابی و بیماری‌هایی مانند اسکولیوز استفاده می‌شد. آبگرم‌های مدرن این روش را دوباره زنده کرده و در حال ارائه ماساژ میز کوارتز به مشتریان خود هستند. Desuar Spa در لس‌آنجلس دارای یک جدول تعادل چند منظوره است که به‌عنوان یک بستر آب و بستر نمکی هیمالیا و همچنین یک میز شن و ماسه کوارتز استفاده می‌شود. سیستم گرمایش انحصاری آن به‌راحتی قابل تنظیم، سریع و ایمن است. دمای حاصل از غشای گرمایش باعث ایجاد محیطی خشک می‌شود که از تشکیل قالب‌ها و باکتری‌ها جلوگیری می‌کند و از این طریق بهداشتی ثابت را حفظ می‌کند.

دیزی سوارز، صاحب Desuar Spa می‌گوید: ماساژ روی تخت با شن کوارتز دارای مزایای شگفت‌انگیزی است. دانه‌های کوچک شن کوارتز میکروماژ ثابت و محوطه‌های ماسه‌ای را به شکل قالب بدن انجام می‌دهند و یک حالت پیله گرم‌کننده ایجاد می‌کنند و باعث توزیع وزن بدن می‌شود. دمای شن و ماسه باعث تسکین ماهیچه‌ها و تنش عصبی می‌شود و بدن را برای درمان ماساژ آن آماده می‌کند. سوارز توصیه می‌کند برای درمان درد و دردهای جزئی، ماهانه یک ماساژ درمانی برنامه‌ریزی کنید. او می‌گوید، مشتریانی که با درد و جراحت شدید روبرو هستند، ممکن است از دو تا چهار درمان در ماه بهره‌مند شوند، این جلسات بین 50 تا 80 دقیقه طول می‌کشد. سوارز توضیح می‌دهد: شن و ماسه گرم کوارتز گرما را حفظ کرده و به‌عنوان یک ماده پاک‌کننده، ضدعفونی‌کننده و قلیایی در حالی که عضلات، استخوان‌ها و مفاصل را شل می‌کند عمل می‌کند.

حمام‌های شن و ماسه همان‌طور که معلوم است در سراسر جهان بسیار رایج است. شن دریا را در مخازنی می‌ریزند و این مخازن طوری می‌چرخند که به‌طور متناوب با آب گرم و داغ در یا آغشته می‌شوند. این شن داغ و مرطوب برای بعضی از اعضای بدن و گاهی برای تمام بدن به کار برده می‌شود. در این روش ماساژ درمانی با کمک درمانگر، شن و ماسه با توجه به نیازهای میهمان و شکل بدن به‌صورت منحصر به فرد، شکل می‌گیرد تا این اطمینان حاصل کند که بدن به‌طور یکنواخت گرم می‌شود و عضلات را محکم می‌کند تا تحرک و آرامش عمیق را بهبود بخشد.

تاثیرات ماساژ شن داغ

در این روش ماساژ درمانی شن‌های داغ همچنین به تسکین دردهای اسکلتی عضلانی و مفاصل، تحریک جریان لنفاوی و سم زدایی بدن کمک می‌کند.  بزرگ‌ترین اثر شن درمانی ایجاد تعرق است و این ویژگی مخصوصاً برای بهبود مفاصلی که به علت ضربه و تصادف متورم شده‌اند، بسیار مفید است. شن‌های داغ موجود سحر و جادوی غیرقابل توصیفی را بر روی اندام‌های داخلی شما انجام می‌دهد تا مشکلاتی مانند استرس، سوء هاضمه، مسائل مربوط به گردش خون، سردرد، علائم سرماخوردگی را برطرف کند.

ماساژ مار

بسیاری از ماساژ و آب درمانی‌های سراسر جهان واقعاً عجیب هستند. ماساژ با مار به انگلیسی Snake Massage احتمالاً عجیب‌ترین آن‌هاست که حتی قبل از شروع جلسه هم باعث ترس می‌شود. می‌توانید تصور کنید که یک یا دو مار 200 کیلوگرمی 15 دقیقه روی بدنتان بخزند و ماساژتان بدهند؟ مردم جنوب شرقی آسیا با این ماساژ وحشتناک آشنا هستند و بسیاری از آن‌ها فکر می‌کنند این ماساژ ارزش تحمل این ترس را دارد. اما برای ما که همیشه سعی کرده‌ایم از این موجودات وحشی دور باشیم این یک ماساژ وحشتناک است که احتمالاً هیچ‌وقت سراغش نخواهیم رفت.

یک ماساژ مار همیشه شامل مارهای بزرگ نمی‌شود، زیرا برخی از اپراتورهای ماساژ از مارهای کمی نیز استفاده می‌کنند. بنابراین از ترکیبی از مارهای بزرگ و کوچک استفاده نکنید. در کنار هم، خزندگان بزرگ و کوچک به یک درجه در فشار ماساژ دست می‌یابند به همان روشی که یک پزشک ماساژ منظم در یک جلسه ماساژ منظم فشار را با شدت‌های مختلف اعمال کند.

ماساژ مار را به تنهایی انجام ندهید

ابتدا فرد ماساژ دهنده برای شستشوی مارها به یک ماسور نیاز دارد. او همچنین باید اطمینان حاصل کند که خزندگان قبل از اینکه روی بدن شما قرار بگیرد خشک و تمیز هستند. چه کسی تا به حال متوجه شده است که مارها چنین متخصصان ماساژ طبیعی را ایجاد می‌کنند؟ البته برخی از آموزش مار مورد نیاز است، اما در بیشتر موارد، حیوانات فقط کاری را انجام می‌دهند که به‌طور طبیعی انجام می‌دهند در فیلیپین، متخصصان ماساژ طبیعی قبل از اینکه به کار خود بپردازند،  باید 10 مرغ تغذیه کنند تا اطمینان حاصل کنند که آن‌ها به رفتارهای شکارگرانه طبیعی خود متوسل نمی‌شوند.

از این گذشته، در هر جلسه ماساژ مار می‌توانند یک ساعت در محل کار خود باشند، اگرچه بیشتر درمانگاه‌ها جلسات 15 دقیقه‌ای را ارائه می‌دهند. بنابراین، نگه داشتن مارها در هنگام کار، تغذیه خوبی می‌کنند و به حفظ روحیه کاری خود می‌انجامند. روزنامه دیلی میل گزارش داده است که باغ وحش شهر سبو فیلیپین ماساژ مار را به گردشگران ارائه می‌دهد، این کار با تخصص زبان مچی نه یک چهار پیتون اهلی شده برمه انجام می‌شود.

ماساژ کاکتوس

مکزیک با بیابان‌های وسیع و پر از کاکتوس اش شناخته می‌شود. شاید همین فراوانی کاکتوس باعث شده آن‌ها فوایدی که این گیاه برای سلامتی دارد و در نهایت ماساژ کاکتوس به انگلیسی Cactus Massage را کشف کنند. برخلاف آنچه بیشتر مردم فکر می‌کنند این ماساژ دردناک نیست. کاکتوس‌های پهن برای ماساژ استفاده می‌شوند، اما قبل از استفاده همه تیغ‌های آن زدوده می‌شود. اثر آب‌رسانی تجربه این ماساژ را واقعاً لذت‌بخش می‌کند. علاوه بر این، قسمت‌های منتخب کاکتوس با تکیلا آمیخته می‌شوند تا آب‌رسانی بهتری داشته باشند. بعد از این ماساژ سطح جدیدی از آرامش و پوستی سالم و هیدراته را تجربه خواهید کرد.

کاکتوس بر پشت برهنه زن جهت ماساژ
ماساژ کاکتوس

این روش درمانی که به‌طور مناسب ماساژ هاکالی نامیده می‌شود، از سنبله‌های کاکتوس استفاده می‌کند، که در مخلوطی از روغن کاکتوس و شکوفه و تکیلا آغشته شده است.  این ماساژ در مکزیک، باقیمت 250 دلار ارائه می‌شود و گفته می‌شود سموم بدن را از بین می‌برد و باعث آب‌رسانی مجدد پوست می‌شود و باعث می‌شود احساس کامل جوان‌سازی کنید.

ماساژ با ساطور

دائولیائو Dao Liao یک تکنیک چینی باستانی برای یک درمان طبیعی است، ماساژی با ساطور که اکنون در تایوان مشهور شده است. ماساژ با ساطور ماساژ شامل ضربات چاقو به‌صورت و بدن مشتری به‌عنوان شکلی از ماساژ درمانی می‌شود. طبق قوانین درمان باستان، این ساطورهای فولادی به سم زدایی بدن و بهبود گردش خون کمک می‌کنند. برای بیشتر ما که این ابزار آشپزخانه را می‌شناسیم عجیب است که چطور افراد بدون کبودی و خراشیدگی جلسه ماساژ را ترک می‌کنند. از همه جالب‌تر اینکه احساس آرامش و رضایت فوق‌العاده‌ای می‌دهد. برای کسانی که شجاعت لازم را ندارند این ماساژ مثل انتظار برای یک فاجعه خون آلود است.

دو مرد در یک مرکز مااساژ آسیایی در حال دریافت ماساژ با ساطور هستند. ماساژورها با ساطور بر پشت مشتریان میزنند
ماساژ ساطور

البته یک اشتباه کافی است تا چنین اتفاق هسیائو می‌فانگ صاحب اصلی و به‌نوعی بنیان‌گذار این نوع روش صحیح در تایوان در مورد این روش می‌گوید: مدت ۳۱ سال هست که این کار را انجام می‌دهم و بارها تأثیر مثبت آن را برای مداوای مریضانی که از مشکلات روحی روانی رنج می‌برند شاهد بوده‌ام. در این روش الی‌های نازک مانند تکه بین ساتور و بدن فرد قرار می‌گیرد و حرکات ریتمیک ساتور روی بدن انجام می‌شود. اصلی‌ترین مرحله این نوع روش خاص ریلکسیشن هست. هسیائو در ادامه گفت: این روش 2500 سال پیش برای نخستین بار در چین انجام می‌شده هست اما من با تغییراتی ویژه ماساژ با ساطور را در کشورم انجام می‌دهم. یین و یانگ اصلی‌ترین بخش این روش می‌باشند که با بهره‌گیری از ۲ کارد اجرا می‌شوند. این سبک ماساژ انرژی درونی فرد را کامل متحول و دگرگون کرده تا وی را به آرامش کامل برساند. این کاردها به احتیاط کامل مورد بهره‌گیری قرار می‌گیرند.

پنج جزء ماساژ با ساطور

  1. 刀療 دائو لیائو: با چاقو ماساژ دهید
  2. 物療 وو لیائو: طب سوزنی
  3. Liao 體療Ti تمرینات بدن به‌عنوان
  4. 食療شیعا لیائو: تغذیه درمانی
  5. 兓療چی لیائو: پشتیبانی از میدان انرژی بدن انسان

ماساژ فیل

فیل‌ها جزء عظیم‌ترین و در عین حال آرام‌ترین موجودات این سیاره هستند. آن‌ها فوق‌العاده سنگین هستند، اما می‌توانند درمانگر ماساژ شما باشند. در تایلند که فیل زیاد است، این حیوان زیبا پای غول پیکر خود را بلند می‌کند و با گذاشتن آن روی بدن شما به‌آرامی ماساژتان می‌دهد. وزن پای فیل فشار مناسبی به بدن شما وارد می‌کند. با این حال، این شغل با ظلم به این حیوانات بیچاره همراه است و از این رو بحث برانگیز شده است. حتی بیشتر گردشگران در تایلند این تجربه را تحریم می‌کنند. امیدواریم یا قوانینی برای این ماساژ در نظر گرفته شود یا به‌طور کلی متوقف شود قبل از اینکه فیل‌ها در نهایت به کسی آسیب بزنند.

زن بر روی زمین دراز کشیده است و فیل و فیلبان در حال ماسااژ او هستند. زن خود را با حوله ای پوشانده است
ماساژ فیل

ماساژ حوله آتشین

درمانگران ماساژ چینی خوشحال می‌شوند یک ماساژ با حوله آتشین به انگلیسی Fire Towel Massage به شما ارائه دهند.  چین با ماساژهای قدیمی مشهور است و این یکی را واقعاً باید امتحان کنید. ماساژ حوله آتشین روشی است که از آتش برای درمان و ریلکس کردن استفاده می‌کند. در این ماساژ قبل از اینکه از طناب و پارچه و الکل برای برافروختن آتش و کباب کردن بدن مشتری استفاده شود او را به روش سنتی ماساژ می‌دهند. هرچند خطرناک به نظر می‌رسد، اما واقعاً این‌طور نیست. در واقع بسیاری از افراد تعجب می‌کنند که این ماساژ چقدر آرامش بخش است.

جوان ماسور مصری از آتش برای ماساژ مشتریانش استفاده می‌کند و معتقد است که این کار برای تسکین دردهای عضلانی مؤثر است. یک ماسور (ماساژ دهنده) مصری برای تسکین دردهای عضلانی مراجعین به سالن خود از آتش استفاده می‌کند. عبدالرحیم سعید 35 ساله از یک روش قدیمی مربوط به دوره فراعنه مصر استفاده می‌کند که به حوله آتشین معروف است.

ماساژور مرد در حال انجام ماساژ حوله آتشین بر روی زن جوان است
ماساژ با حوله آتشین

نحوه انجام ماساژ حوله آتشین

این روش با یک ماساژ معمولی با استفاده از روغن و بابونه شروع می‌شود تا باعث گردش خون و کاهش برخی دردها در مناطق آسیب دیده بدن شود. سپس نوبت گرما می‌رسد. مشتری به پشت، روی تخت مخصوص می‌خوابد و سعید چندین لایه حوله و مواد عایق را پشت او قرار می‌دهد. سپس روی حوله الکل میر یزد و آن را آتش می‌زند.

حدود یک دقیقه حوله در آتش، پشت مشتری می‌سوزد و قبل از شعله‌ور شدن آن، سعید با یک حوله مرطوب دیگر آن را خاموش می‌کند. وی می‌گوید که به این، ماساژ آتشین می‌گویند که رطوبت را از بدن جذب می‌کند. او می‌گوید این روش را روی افرادی که فشار خون بالا دارند یا دچار نارسایی کلیه یا هموفیلی هستند امتحان نمی‌کند. ماساژ روغن معطر و حوله داغ تأثیری عمیق در باز شدن گرفتگی‌های عضلانی دارد و به کسانی که از دردهای موضعی رنج می‌برند توصیه می‌شود.

ماساژ سیلی

ماساژ سیلی به انگلیسی Slapping Massage همان طور که از نامش پیداست، شامل ترکیبی از نوازش‌های آرام و سیلی‌های دردناک است که باعث تحریک تولید کلاژن در صورت می‌شود. این ماساژ باستانی تایلند به ریلکس کردن عضلات کمک می‌کند و همچنین این روش برای بهبود گردش خون هم مفید است.

Pukkalanun Gam، متخصص ماساژ درمانی تایلندی مستقر در کالیفرنیا، ایالات متحده، تمامی موارد در مورد این نوع ماساژ بررسی و فهمیده است. او اولین کسی بود که این تکنیک را معرفی کرد، بنابراین آنچه شما باید از خود استاد بدانید در اینجا است. طبق ادبیات ماساژ تایلندی، بدن دارای خطوط انرژی است، همچنین به‌عنوان سن sen شناخته می‌شود. این خطوط انرژی بر روی صورت شما نیز وجود دارد و خنک شدن سریع یا سیلی زدن باعث می‌شود ماهیچه‌ها شل شود و خطوط انرژی باز شود.

ماساژتراپیست جهت ماساژ به صورت زن جوان سیلی میزند
ماساژ سیلی

تولید کلاژن با ماساژ سیلی

سیلی درمانی یک روش درمانی جایگزین است که طی چند سال اخیر برجستگی خاصی کسب کرده است. سیلی زدن صورت می‌تواند از جهات مختلف به شما کمک کند. با فعال کردن ماهیچه‌ها در منطقه و تقویت جریان خون به‌صورت شما لطافت می‌دهد زیرا باعث تحریک تولید کلاژن می‌شود. علاوه بر این، به بهبود کیفیت پوست شما کمک می‌کند و آن را درخشان‌تر می‌کند. همچنین بعد از پاک‌سازی به پوست شما کمک می‌کند تا کرم‌ها، سرم‌ها و روغن‌های صورت را بسیار مؤثرتر جذب کند.

طبق گفته ماوین سمبونتام، که صاحب ماساژ تاتا در سانفرانسیسکو است، یک تکنیک زیبایی تایلندی معروف به ضربه زدن به پوست صورت است ،به پوست و چروک کمک می‌کند، صورت شما را لاغرتر می‌کند و منافذ شما را کوچک‌تر می‌کند. ماساژ با سیلی به مواد مغذی موجود در محصولات شما کمک می‌کند تا به عمیق‌ترین لایه‌های پوست شما نفوذ کنند و باعث می‌شود آن‌ها مؤثرتر عمل کنند. گردش خون را بهبود می‌بخشد و به پوست شما تب و تاب می‌بخشد. ماهیچه‌های صورت شما را ماساژ داده و سفت می‌کند و دوام کیفیت پوست صورت را بالا می‌برد.

ماساژ توسط نابینایان

ارائه خدمات ماساژ انواع و دسته‌بندی‌های مختلفی دارد. با توجه به نیازهای خاص مشتریان، گفته می‌شود که افراد نابینا برتری دارند. ایده ماساژ دادن افراد نابینا از قرن هشتم در چین آغاز شد، جایی که راهب بودایی جیان ژن بعد از دست دادن بینایی‌اش ماساژ را با کارایی بیشتری انجام می‌داد. اعتقاد بر این است که از دست دادن بینایی عموماً با افزایش حساسیت همراه است به همین دلیل است که نابینایان این کار را بهتر انجام می‌دهند. آن‌ها به حواس دیگر خود از جمله حس لامسه متکی هستند.

نابینایان در حال ماساژ پای مشتریان هستند
ماساژ توسط نابینایان

ماساژ حمام گل

ماساژ حمام گل یا استحمام با گِل به انگلیسی Mud Bath Massage موجود در سواحل مخصوصاً در مکان‌هایی که خاکسترهای آتش‌فشانی و جود دارد در برخی کشورها بسیار مرسوم است. گل درمانی تأثیری شگرفی بر روی جوان کردن چهره داشته، ضمن اینکه اثر تسکین دهنده هم دارد.  گرمای عمیق گل‌های زمین گرمایی که در ویتنام استفاده می‌شود برای پوست و بدن مفید است. در حالی که بیشتر افراد گل را کثیف و پر از میکروب می‌دانند، در ویتنام از آن برای ماساژ بدن استفاده می‌کنند. این نوع ماساژ درد و اضطراب را کاهش می‌دهد و گردش خون را بهبود می‌بخشد و هم چنین خاصیت سم زدایی نیز دارد. وقتی حمام گل انجام شد، مشتریان اغلب به اتاق بخار یا سونا  می‌روند.

استفاده از حمام‌های گل، از دوران باستان برای مداوای بسیاری از بیماری‌ها و به‌منظور زیبایی مرسوم بوده و شیوهای رایج در عصر ملکه کلئوپاترا بوده است. در آن زمان از گل و الی دریای مرده sea dead روی پوست استفاده می‌شده تا عناصر طبیعی آن جذب پوست شود. اما امروزه از گل درمانی به‌عنوان روشی مفرح و برای ایجاد آرامش و تجربه‌ای تجملی یاد می‌شود. خستگی عضلانی، بیماری‌های عصبی، مشکلات مفاصل، بیماری سیستم کلیوی و نیز مداوای مجاری ادرار، هم چنین حمام گل، اثر شگرفی بر روی بهبود و جوانی پوست دارد، باعث تمیزی بدن و نیز احساس آرامش می‌شود.

در گل درمانی، گل، متشکل از خزه دریایی (جلبک دریایی)، خاکسترهای آتش‌فشانی و خاک رسی است که حاوی مواد معدنی است که با آب برگرفته از چشمه‌های آلی و نوشیدنی مخلوط شده است.  آن طور که در داستان‌های زمان‌های گذشته آمده، آب و گل طبی حاوی اکسیر جوانی است و می‌تواند در بهبود برخی از بیماری‌های پوستی مفید باشد.

مرد جوان بصورت برهنه دراز کشیده و ماساژتراپیست جهت انجام ماساژ حمام گل به پشت او گل میمالد
ماساژ حمام گل

ماساژ گاندولا

گاندولا قایق ونیزی است که با یک پاروی دسته بلند هدایت می‌شود. در ونیز گاندولا‌های سنتی بسیار معمول هستند. البته در مورد قایق کانال‌های ونیز صحبت نمی‌کنیم، منظورمان ماساژی است که روی گاندولا انجام می‌شود. مشتریانی که از ماساژ درمانی Gondola Massage چهل دقیقه‌ای استفاده می‌کنند در راحتی و آرامش روی آب حرکت کرده و به نقطه‌ای خاص در تالاب برده می‌شوند.

خود این موضوع به‌تنهایی یک گام بزرگ در ریلکسیشن است، زیرا حرکت آرام آب، گاندولا را مانند گهواره تکان می‌دهد و نسیم آن را تجربه‌ای لذت‌بخش می‌کند. این ماساژ با روغنی انجام می‌شود که مخلوطی از ضد آفتاب، ویتامین ای و اف، شیر هلو و روغن قهوه هستند. هیچ چیز ترسناک و ناخوشایندی در مورد این ماساژ وجود ندارد جز اینکه در فضای باز انجام می‌شود.

ماساژتراپیست در حال ماساژ گاندولا دادن زن جوان بر روی قایق ونیزی است.
ماساژ گاندولا

ماساژ چکش

ماساژ چکش واقعا به چه معنی است ؟ گاهی راه و روش‌های درمانی در عین عجیب و غریب بودن حیرت انگیز هستند مثل روش سنتی و قدیمی این مرد برای تسکین دردها و مشکلات مراجعینش. با گذر عمر و افزایش فعالیت‌های روزمره بدن انسان در معرض آسیب و درد قرار می‌گیرد برای همین راه‌های درمانی برای رفع مشکلات این چنینی توسط افراد متخصص ابداع و اجرا می‌شود. البته در میان روش‌های درمانی برخی افراد روش‌های عجیب و غریبی پیش می‌گیرند که در کمال تعجب مؤثر نیز واقع می‌شود.

ماساژ چکش روی خانم

مطالب زیر برای افزایش دانش و آگاهی شما مفید خواهند بود:

دیدگاهتان را بنویسید