آرامش و التیام با ماساژ خود

ماساژ روشی شگفت انگیز برای تسکین درد و کاهش استرس است. با این راهنما، یاد خواهید گرفت که چگونه ‏برای دستیابی آرامش و سلامتی، خودتان را ماساژ دهید.‏

زن جوان بدون لباس درازکشیده و در حال دریافت ماساژ است، زن جوان قسمتی از بدن خود را با حوله پوشانده است و احساس آرامش میکند

اهمیت ماساژ خود

طی تحقیق صورت گرفته در دانشگاه میامی مشخص شد ماساژ کوتاه مدت در سرکار اضطراب را کاهش داده و بازده کاری را افزایش می‌دهد. بعد از ۱۵ دقیقه ماساژ، کارکنان هوشیارتر بوده و می‌توانند مسائل ریاضی را سریع‌تر و با دقت بیشتری حل و فصل کنند.

خوشبختانه ماساژور شما همیشه همراهتان هست! تعجب نکنید، ماساژتراپیست شما، دستانتان است. بیشتر، ما ماساژدهی را انجام می‌دهیم، بدون اینکه آگاهانه از آن استفاده کنیم. گاهی پیشانی خود را به خاطر سردرد مالش می‌دهیم یا در حمام با لیف خود را ماساژ می‌دهیم و یا پاها را بعد از یک پیاده روی طولانی می‌مالیم.

تمام این‌ها روش‌های ساده و طبیعی خود ماساژدهی هستند.

هر روز صبح و بعد از ظهر خود را ماساژ دهید

از مشت‌هایتان استفاده کنید و آنها را به آرامی به بدن خود بکوبید. از پاها و بازوها شروع کنید و از قسمت فوقانی دست و پا رو به پایین حرکت کنید، سپس به سمت بدن خود بروید و از بالا رو به پایین با مشت‌های آرام ادامه دهید. مشت و مال بدن باعث قوی‌تر شدن بدن می‌شود و خون را به جریان انداخته، حس‌گرهای عصبی را آرام می‌کند.

با این عمل در صبح، بدن شما بیدار شده، آماده فعالیت روزانه می‌شود، اما با مشت و مال در شب قبل از خواب، ذهنتان آرام شده استرس و فشار کاری از بدنتان خارج می‌شود.

دختر در حال ماساژ شکم خود با دو دست است
ماساژ شکم

بعد از هر غذا شکم خود را بمالید

بیشتر ما این کار را بخصوص بعد از یک غذای مفصل بطور غریزی انجام می‌دهیم، یک یا هر دو کف دست را به روی شکم گذاشته و در جهت عقربه ساعت مالش دهید. این دقیقا همان جهتی است که غذا بطور طبیعی در روده حرکت می‌کند. انجام این ماساژ چرخشی می‌تواند به هضم غذا کمک کند.

قبل و بعد از ورزش خود را ماساژ دهید

ماساژ بدن قبل از ورزش‌های کششی یا استقامتی جریان خون را به سمت مفاصل هدایت می‌کند و ماساژ بعد از ورزش به دفع سموم بدن و بهبود ماهیچه‌ها کمک می‌کند. قبل از ورزش با مشت، بدن را مالش دهید تا گردش خون به سمت پاها و بازوها هدایت شود. بعد از ورزش مفاصل را با کف دست یا با مشت آرام در جهت قلب ماساژ دهید.

دست هایتان را هر روز با کرم مرطوب کننده ماساژ دهید

انگشتان دست را در هم قلاب کنید و پاشنه دست‌ها را دایره‌وار به هم بمالید. سپس همان‌طور که دست‌هایتان در هم قلاب است، با یک شست، زیر شست دیگر را دایره‌وار ماساژ داده و به سمت مرکز دست بروید. این حرکت را با دست دیگر ادامه دهید. بعد انگشت‌ها را رها کرده وبا شست و انگشت اشاره یک دست، کف دست، مچ و انگشتان دست دیگر را ماساژ دهید.

هر وقت در پاها احساس خشکی و گرفتگی کردید، از توپ تنیس استفاده کنید

اگر پاهایتان خشک، سخت و دردناک شده است، یک دست خود را به دیوار گرفته وپای مخالف را بر روی توپ تنیس قرار دهید، به تدریج وزن بیشتری را بر روی پای خود بیندازید واجازه دهید توپ به گودی پایتان فشار وارد کند. به آرامی پای خود را حرکت دهید تا توپ پاشنه، گودی و پا و انگشتان پایتان را مالش دهد. اگر توپ تنیس برای پایتان بزرگ است، از توپ گلف استفاده کنید.

همچنین می‌توانید به پشت بر روی توپ دراز بکشید و اجازه دهید توپ بین دو کتفتان را که یکی از نقاط دور از دسترس هستند، ماساژ دهد تا پشتتان آرام شود.

استفاده از توپ گلف

در یک قوطی دو توپ گلف گذاشته و آن را در زیر میز کارتان قرار دهید هر زمان که احساس خستگی کردید، کفش‌هایتان را در آورده پاها را بر روی توپ‌ها قرار دهید.

دختر یا زن جوان بوسیله دست هر دو دست خود پای خود را ماساژ میدهد، او نشسته است
خود ماساژدهی پا

بعد از استفاده از کفش‌های پاشنه‌دار

بعد از استفاده از کفش‌های پاشنه‌دار حتما بر روی زمین نشسته و به ماهیچه‌های ساق پایتان استراحت دهید. زانوها را خم کرده و کف پاها را بر روی زمین قرار دهید. یک مچ را گرفته و شست دست را بر روی تاندون یک پا به مدت ۵ دقیقه فشار دهید. بعد ۲ سانتی‌متر بالای ماهیچه پایتان رفته ودوباره این کار را تکرار کنید. این عمل را آنقدر ادامه دهید تا به زانو برسید؛ بر روی پای دیگر هم این عمل را تکرار کنید.

از دستانتان برای ماساژ گردن استفاده کنید

هنگام کار با رایانه هر یک ساعت استراحتی به خود بدهید و انگشتان دستتان را پشت گردن برده و با پاشنه دست بر روی قسمت‌های مختلف گردن فشار ملایمی وارد کنید و در این حال به آرامی پاشنه دست را بر روی گردن به حالت دورانی حرکت دهید.

سپس انگشتان دست راست را بر روی ماهیچه‌های سمت چپ گردن در زیر جمجمه گذاشته و فشار دهید. سر را به چپ خم کنید و رو به پایین مالش دهید تا به شانه‌ها برسید. این کار را سه مرتبه تکرار کنید. سپس طرف دیگر گردن را به همین ترتیب مالش دهید. در پایان سر را بر روی قسمت بالایی صندلی قرار دهید و به مدت ۲۰ ثانیه به گردنتان فشار وارد کنید. با این کار ماهیچه‌های جلو گردن هم که در طول کار دچار گرفتگی شده‌اند، آرام می‌شوند.

زن جوان با یک دست موهای خود را نگه داشته و با دست دیگر پشت گردن خود را ماساژ میدهد
خود ماساژدهی

مطالب زیر برای افزایش دانش و آگاهی شما مفید خواهند بود:

دیدگاهتان را بنویسید