خانه > مطالب و آموزشهای ماساژ > ماساژ رفلکسولوژی

ماساژ رفلکسولوژی

ماساژ رفلکسولوژی ، انعکاس درمانی یا زون درمانی چیست، به چه صورت انجام می‌شود و چه فواید و مزایایی ‏برای سلامت ذهن و جسم انسان دارد

انعکاس درمانی به انگلیسی Reflex Therapy یا زون درمانی به انگلیسی Zone Therapy نوعی روش تشخیص و درمان بیماری‌ها است که پیشینه کهن در دو کشور چین و هند دارد. اصل اساسی این روش مالش ماساژ عمیق کف، رو، کناره‌ها و بین انگشتان پا‌ها است. برخی درمانگران این روش گاهی کف، کناره و بین انگشتان دست‌ها را نیز مالش می‌دهند ولی این اصل نیست و نوعی مکمل است.

تاریخچه ماساژ رفلکسولوژی Reflexology Massage

انعکاس درمانی تا ابتدای قرن بیستم در کشور‌های غربی ناشناخته بود. در آن زمان یک پزشک آمریکایی متخصص گوش و حلق و بینی به نام ویلیام فیتزجرالد آن را به نام زون درمانی به کار گرفت. انتخاب این نام از سوی وی به دو دلیل بود، یکی اینکه برخی درمانگران چینی کهن این روش را زون درمانی نامیده و همراه با سوزن درمانی بکار گرفته بودند، دیگر اینکه خود او به تجربه در یافت مناطقی در کف، رو، کناره‌ها و بین انگشتان پا‌ها هستند که نوعی ارتباط با دیگر اعضای بدن دارند و مالش آن مناطق آثار درمانی بر اعضای دوردست بدن می‌گذارند، به عبارتی دیگر، تحریک یک منطقه از بدن انعکاس و واکنش درمانی در منطق‌های دیگر از بدن تولید می‌کند.

بزرگ‌ترین مبلغ این روش در کشور‌های غربی یک آمریکایی دیگر به نام اونیس اینگام بود که آموزه فیتزجرالد را کامل‌تر کرد و سپس آن را تقریبا به‌طور کامل روی مناطق پا متمرکز کرد. این روش امروزه در همه کشور‌های غربی به‌ویژه ایالات متحده آمریکا محبوبیت گسترده دارد. بسیاری از درمانگران انعکاس درمانی معمولاً همراه با این روش یکی دیگر از درمان‌های طبیعی چون اوستئوپتی، یا کایروپراکتیک را بکار می‌گیرند.

در هنگام مراجعه بیمار، درمانگر همه نقاط پای بیمار را با سرانگشتان خود لمس می‌کند تا مناطق سخت شده به‌اصطلاح معمول در این روش درمانی، نقاط کریستالیزه را در زیر پوست پا‌های بیمار پیدا کند. هرگاه که درمانگر یکی ازاین‌گونه نقاط را پیدا کرد تشخیص می‌دهد که کدام عضو بدن بیمار گرفتار بیماری شده است. درمانگر این روش پای بیمار را همان‌گونه می‌خواند که نابینا حروف بر یل را روی صفحه‌ای می‌خواند.

در مواقع دیگر، درمانگر نمی‌کوشد همه نقاط پای بیمار را بخواند و از ابتدا روی نقطه‌ای خاص از پای بیمار تمرکز می‌کند زیرا به‌وضوح می‌داند که بیماری شخصی که نزد او آمده چیست و به کدام نقطه خاص پای او مربوط است. آنگاه‌که درمانگر شروع به مالش شدید روی منطق‌های از پای بیمار می‌کند، بیمار دردی در آن منطقه یا عضوی که آن منطقه خاص پایش نمایانگر آن است، یا هر دو مکان حس می‌کند. درجه دردی که ماساژ درمانگر در پای شخص بیمار تولید می‌کند، ممکن است نسبتاً شدید باشد، حتی اگر او نقطه انعکاسی پا را به نرمی ماساژ دهد، ممکن است شدید باشد.

کاربرد‌های ماساژ رفلکسولوژی

روش انعکاس درمانی مانند روش سوزن درمانی، بیشترین موفقیت را در اختلالات کارکردی دارد. احتمال اینکه روش انعکاس درمانی بتواند نوعی عفونت شدید داخلی را درمان کند کم است و نیز مسلم است که این روش نمی‌تواند حالات غیرعادی ساختاری بدن چون باد فتق، مسدود شدن روده یا شکستگی استخوان را درمان کند. این روش در درمان یبوست، تنگ نفس، حالات فشار عصبی-روانی، مشکلات کیسه مثانه، مشکلات سینوس‌ها و حتی مشکلات شدید چون سنگ کلیه و سنگ کیسه صفرا موفقیت خوبی داشته است، همچنین برای درمان انواع سردرد‌ها به‌ویژه سردرد میگرن مفید بوده است. کار اصلی انعکاس درمانی تحریک نیرو‌های شفابخش طبیعی بدن به فعالیت بیشتر و برانگیختن آن‌ها و هدایت تمرکز آن‌ها روی یک عضو خاص بدن است.

چگونگی عملکرد ماساژ رفلکسولوژی

هر عضو بدن یک منطقه نمایندگی روی پوست دارد و آن منطقه وابسته به همان رشته عصبی است که به آن عضو خاص می‌رود و با تحریک منطق‌های روی پوست که نمایانگر یکی از اعضای بدن است آثار ملموس یا محسوس در آن عضو پدید خواهد آمد. به‌عنوان مثال، درد سرشانه اگر ربطی به آبستنی نابجا نداشته باشد بازتاب ناراحتی حجاب حاجز است زیرا هردوی آن‌ها پیوستگی به یک رشته عصبی دارند. روش انعکاس درمانی بر این اصل استوار است که کل بدن انسان در پای او جلوه می‌یابد یا به عبارتی دیگر کل بدن انسان به‌نوعی در پای او نمایندگی‌هایی دارد و بازتابنده می‌شود که از طریق مالش عمیق یک نقطه خاص پا، آنکه با آن نقطه خاص رابطه دارد به گونه ای تحریک می‌شود که به عادی شدن کارش بینجامد.

ماساژ رفلکسولوژی چطور بیماری‌ها را درمان می‌کند؟

ماساژ درمانی از روش‌هایی است که در تمام دنیا تاریخچه‌ای طولانی دارد. حتی در برخی کشور‌ها، این روش به‌عنوان مکملی برای طب مدرن مورداستفاده قرار می‌گیرد. شاید مهم‌ترین عاملی که سبب می‌شود ماساژ مهم به نظر برسد، افزایش گردش خون در ناحیه ماساژ است. در اکثر بیماری‌ها به‌خصوص درد‌های عضلانی این روش بسیار مفید است. روش بسیار حرفه‌ای‌تر و هوشمندانه‌تر برای ماساژ، ماساژ رفلکسی است. این ماساژ به درمان بهتر می‌انجامد و می‌توان گفت ترکیبی از شناخت علمی بدن و ماساژ است؛ اما ماساژ رفلکسولوژی چیست و چگونه در طب سنتی مورداستفاده قرار می‌گیرد.

تاریخچه ماساژ رفلکسولوژی

در مورد تاریخچه ماساژ رفلکسولوژی یا بازتاب‌شناسی روایات گوناگونی وجود دارد، در روایت اول طب شرقی را منشأ حضور و پیدایش ماساژ رفلکسولوژی یا بازتاب‌شناسی می‌داند در روایت دوم منشأ پیدایش علم رفلکسولوژی یا بازتاب درمانی را مصر قبل از میلاد می‌داند. پیدا شدن یک تصویر نقاشی شده در آرامگاه پزشکی مصری بنام Ankahar نشان‌دهنده وجود رفلکسولوژی در آن زمان است. روایت سوم سرخپوستان آمریکا، به‌ویژه سرخپوستان چروکی را به‌عنوان بنیان‌گذاران این علم معرفی می‌کند. در این میان آنچه از اهمیت بیشتری برخوردار است آشنایی اصولی و علمی با تکنیک‌های ماساژ رفلکسولوژی و بهره‌برداری صحیح از این علم است.

ماساژ رفلکسولوژی یا بازتاب‌شناسی ماساژ رفلکسولوژی یا بازتاب‌شناسی عبارت است از ایجاد فشار‌های ملایم بر روی نقاطی در سطوح کف پا به‌منظور درمان اعضای متناظر آن در سایر قسمت‌های بدن. در این علم پا‌ها آینه تمام نمای بدن انسان به شمار می‌آیند. بر اساس علم ماساژ رفلکسولوژی، اعمال فشار بر روی نقاط متناظر با سایر اعضای بدن در کف پا می‌تواند کارکرد سایر اعضای بدن را متعادل نماید زیرا طبیعت بدن انسان به‌گونه‌ای است که در شرایط مساعد قادر به درمان خود است.

اثرات و فواید رفلکسولوژی

ازجمله اثرات و فواید ماساژ رفلکسولوژی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: ماساژ رفلکسولوژی باعث آرامش عمیق روحی می‌شود و فشار روحی و تنش را کاهش می‌دهد.

ماساژ رفلکسولوژی شرایط بدن را برای رسیدن به بهبودی مساعد می‌سازد و موجب تنظیم سیستم گردش خون می‌شود و فشارخون را متعادل می‌کند. همچنین این ماساژ حس سلامتی را برای فرد ایجاد می‌کند و منجر به افزایش اعتمادبه‌نفس می‌شود. ماساژ رفلکسولوژی منجر به کاهش بی‌خوابی و بهبود کیفیت خواب می‌شود و از طریق تسکین درد‌های عضلانی منجر به افزایش آرامش در افراد خواهد شد ماساژ رفلکسولوژی باعث بهبود شرایط مفاصل می‌شود و همچنین سموم بدن را دفع می‌کند.

از دیگر فواید این ماساژ این است که کارکرد هورمون‌ها را تنظیم کرده و به رفع بیماری‌هایی نظیر سندرم پیش از قاعدگی و یائسگی کمک می‌کند. این ماساژ همچنین برطرف‌کننده سوءهاضمه، یبوست، اسهال و دیگر اختلالات گوارشی می‌شود. تنفس را عمیق و ریتم آن را آرام و به تخلیه بلغمات و مخاط کمک می‌کند. مشکلات ادراری نظیر التهاب مثانه را بهبود و احتمال بروز بیماری‌های متداول مانند سرماخوردگی را کاهش می‌دهد. ماساژ رفلکسولوژی به تمرکز حواس کمک می‌کند و موجب افزایش کارکرد ذهن می‌شود. با استفاده از ماساژ رفلکسولوژی می‌توان به علت ایجاد بیماری‌ها پی برد.

ماساژ رفلکسولوژی هیجان‌های روحی را متعادل می‌سازد و فعالیت‌های بیش‌ازحد اندام‌های مختلف بدن را کاهش می‌دهد یا سبب فعال نمودن اندام‌های کم‌تحرک می‌شود. ماساژ رفلکسولوژی یا بازتاب‌شناسی بدن را پاکیزه می‌سازد، به دفع سموم کمک می‌کند و به بدن در مبارزه با میکروب‌ها یاری می‌رساند.

سرفصل‌های مهم و عمومی دوره‌های آموزشی ماساژ رفلکسولوژی

 • آشنایی با تاریخچه ماساژ رفلکسولوژی یا بازتاب‌شناسی
 • آشنایی با آناتومی و فیزیولوژی بدن انسان
 • آشنایی با آناتومی کف پا به‌صورت تخصصی
 • آشنایی با ارتباط موجود بین قسمت‌های مختلف کف پا و اعضای متناظر با آن
 • آشنایی با اصول مقدماتی ماساژ و تکنیک‌های پایه در ماساژ رفلکسولوژی
 • آشنایی با مقوله آسیب‌شناسی اندام‌ها
 • آشنایی با ادوات و ابزار موردنیاز

با توجه به مزایا و فواید ماساژ رفلکسولوژی و افزایش تمایل افراد برای استفاده از خدمات این ماساژ و همچنین روند رو به رشد تأسیس مراکز تخصصی ماساژ در سراسر دنیا، در سال‌های اخیر دوره‌های آموزشی ماساژ رفلکسولوژی با استقبال چشمگیر علاقه‌مندان مواجه شده است.

تکنیک‌های عمومی آموزش ماساژ پا

این نوع ماساژ برای رفع تنش و استرس و ایجاد آرامش به کار می‌رود. با توجه به اینکه این نوع ماساژ برای کاهش تنش و استرس مورداستفاده قرار می‌گیرد و کاربرد درمانی ندارد افراد می‌توانند با اجرای این تکنیک‌های ساده برای خود از فواید آن بهره‌مند شوند.

 • در اولین مرحله برای انجام ماساژ پا، روی یک صندلی کوتاه بنشینید و تمام قسمت‌های کف پا، رویه پا، پاشنه پا و انگشتان پا را به‌آرامی ماساژ دهید.
 • در مرحله دوم برای ماساژ پا یک دست را روی پا و دست دیگر را کف پا قرار داده و به‌آرامی از نوک انگشتان پا به سمت قوزک ماساژ دهید و این حرکت را به سمت انگشتان ادامه داده و تکرار کنید.
 • در مرحله سوم با یک دست پا را نگهدارید و با دست دیگر انگشتان هر پا را محکم فشار داده و سپس به‌آرامی بکشید.
 • در مرحله چهارم با انگشت شست از قسمت بالایی کف پا، به‌صورت خطی و به سمت مرکز کف پا فشار محکم وارد کنید و در قوس و برآمدگی پا، فشاری چرخشی اعمال کنید. این حرکت را برای کف هر دو پا انجام دهید.
 • در مرحله پنجم یکی از پا‌ها را نگه‌داشته و به‌آرامی به کف پا مشت بزنید و با حرکات انگشتان دست در سراسر کف پا حرکات چرخشی انجام دهید.
 • در مرحله ششم از قوزک پا تا ناحیه زانو را با دستان خود ماساژ داده. این مرحله را ۵ بار تکرار کنید.
 • در آخرین مرحله زانو‌ها را با فشار چرخشی انگشتان در ناحیه کاسه زانو ماساژ دهید. ماساژ پا پس از یک ایستادن طولانی می‌تواند عضلات پا را آرام کرده و به حالت اول بازگرداند. ماساژ منظم پا، سیستم لنفاوی را تحریک کرده و ظاهر آن‌ها را بهبود می‌بخشد.

مطالب زیر برای افزایش دانش و آگاهی شما مفید خواهند بود:

دیدگاهتان را بنویسید