ماساژ واتسو: هر آنچه باید بدانید

ماساژ واتسو یا آب درمانی چیست و به چه صورت انجام می‌شود. بیاموزید کشش، ماساژ و طب فشاری در آب ‏گرم چگونه می‌توانند به سلامتی شما کمک کنند.‏

ماساژتراپیست زن با موهای سفید در حال انجام ماساژ واتسو بر روی بیمار زن در استخر آب است

ماساژ واتسو چیست؟

ماساژ واتسو به انگلیسی Watsu Massage نوعی درمان با آب گرم است که به آن آب‌درمانی نیز گفته می‌شود. این نوع ماساژ شامل کشش، ماساژ و طب فشاری در آب گرم است.  اصطلاح واتسو از کلمات آب و شیاتسو آمده است. Shiatsu نوعی از ماساژ سنتی ژاپنی است که از طب سوزنی برای تقویت آرامش استفاده می‌کند. در زبان ژاپنی، shiatsu به معنی فشار انگشت است.

واتسو در سال 1980 توسط هارولد دال، متخصص ماساژ درمانی ایجاد شد. دال اظهار داشت که برای عضلات و بافت‌های مشتری خود راحت‌تر استراحت در آب است. به همین ترتیب، او در یافت که تکنیک‌های شیاتسو هنگام انجام در آب مؤثرتر است.  به‌طورکلی، واتسو درمانی برای کاهش درد و ناراحتی ناشی از طیف وسیعی از بیماری‌ها استفاده می‌شود. ایده این است که مقاومت در برابر آب تنش جسمی را تسکین می‌بخشد و آرامش را بهبود می‌بخشد که از سلامت کلی پشتیبانی می‌کند.

واتسو درمانی در استخر یا وان داغ انجام می‌شود. آب تا 35 درجه سانتی‌گراد گرم می‌شود که نزدیک به همان درجه حرارت پوست شما است. در طول عمل واتسو، یک درمانگر بدن شما را به‌آرامی در آب حرکت می‌دهد. این امر به‌عنوان هیدروتراپی منفعل شناخته می‌شود، زیرا لازم نیست حرکات را به‌طور فعال انجام دهید.  درمانگر شما با شما در آب است. آن‌ها بدن شما را با حرکات خاص حرکت می‌دهند که شامل موارد زیر است:

 • پیچش ملایم
 • تکان دادن یا گهواره
 • کشش
 • ماساژ نقاط فشار

هدف این است که سفتی در عضله و بافت فاشیا ایجاد شود. این همچنین به‌منظور ترویج یک جریان سالم از انرژی، یا چی است. واتسو معمولاً در یک محیط آرام برای افزایش آرامش انجام می‌شود. بسیاری از درمانگران واتسو در طول جلسه، موسیقی آرام‌بخش را پخش می‌کنند.

واتسو برای چه‌کاری استفاده می‌شود؟

به‌عنوان یک روش درمانی، واتسو برای کاهش درد و تنش استفاده می‌شود. مردم همچنین از آن برای تقویت حرکت بدنی و تحرک مفصل استفاده می‌کنند.

این امر ممکن است برای افرادی که دارای موارد زیر هستند، مفید باشد:

 • تنش عضلانی
 • درد کمر
 • درد مزمن
 • فیبرومیالژیا
 • ناراحتی در دوران بارداری
 • اختلال استرس پس از سانحه
 • اضطراب
 • افسردگی
 • اختلالات خواب
 • شرایط مرتبط با استرس
 • شرایط عصبی مانند مولتیپل اسکلروز
 • آسیب نخاعی
 • توان‌بخشی آسیب
ماساژتراپیست زن با موهای سفید در حال انجام ماساژ واتسو بر روی بیمار زن در استخر آب است
ماساژ واتسو

فواید ماساژ واتسو

گرچه واتسو از سال 1980 به بعد این عمل را انجام داده است، اما مورد مطالعه گسترده قرار نگرفته است. تا به امروز، مزایای مبتنی بر شواهد شامل موارد زیر است:

کاهش درد

تحقیقات حاکی از همبستگی مثبت بین واتسو و کاهش درد است. در یک مطالعه کوچک در سال 2015، ۹ زن باردار سالم بعد از درمان واتسو میزان درد کمتری را تجربه کردند. محققان این موضوع را به اثر درمانی غوطه‌وری آب بر روی مفصل نسبت دادند.

یک مطالعه در سال 2013 نتایج مشابهی را یافت. پس از گذشت 15 جلسه واتسو، 12 نفر مبتلا به فیبرومیالژیا علائم کمتری از درد گزارش کردند. در یک مطالعه سال 2019، گروهی از کودکان مبتلا به آرتریت نوجوانان نیز پس از دریافت ماساژ واتسو، درد کمتری را تجربه کردند. این امر ممکن است با تأثیر آب بر روی گیرنده‌های درد که به آن‌ها نوسان دهنده نیز گفته می‌شود، توضیح داده شود. مطابق با یک منبع بررسی معتبر در سال 2019 ، فشار و چسبندگی آب باعث تحریک این گیرنده‌ها می‌شود و این باعث کاهش درک درد می‌شود. آب شناور همچنین باعث کاهش نیروی گرانشی روی عضلات شده و باعث آرامش عضلات می‌شود. این امر منجر به کاهش درد می‌شود.

کاهش اضطراب

به‌طورکلی، درد اضطراب را افزایش می‌دهد؛ اما با کنترل درد، ماساژ واتسو ممکن است به رفع اضطراب کمک کند. در یک گزارش کوچک موردی در سال 2014، فردی که دارای  اختلالات گیجگاهی فکی است بعد از ماساژ  واتسو میزان اضطراب پایین را تجربه کرده است. محققان این مزیت را با تأثیر سودمند ماساژ واتسو بر درد در ارتباط دانستند.

پیوند بین درد و اضطراب نیز ممکن است در جهت مخالف کار کند. به گفته محققان، اضطراب و استرس می‌تواند درک درد را بدتر کند، اما درمان‌های آرامش‌بخش، مانند واتسو، می‌توانند به بهبود درد کمک کنند. زنان باردار در مطالعه سال 2015 که قبلاً به آن‌ها اشاره شد، بعد از اتمام ماساژ واتسو نیز حالت روحی بهبودیافته را تجربه کردند.

علاوه بر این، در گزارشی از مورد سال 2018، یک زن پس از تصادف جدی با موتورسیکلت، واتسو را به‌عنوان توان‌بخشی در یافت کرد. او بعد از درمان، ر‌هایی عاطفی را تجربه کرد و همچنین با آرامش بیشتری با بدنش همراه بود. اگرچه این یافته‌ها دلگرم کننده است، توجه به این نکته بسیار مهم است. برای درک بهتر ارتباط بین ماساژ واتسو و اضطراب تحقیقات بیشتری لازم است.


مطالب زیر برای افزایش دانش و آگاهی شما مفید خواهند بود:

دیدگاهتان را بنویسید