ماساژ چیست؟

ماساژ به دست‌کاری لایه‌های سطحی و عمیق عضلانی و بافت همبند با استفاده از تکنیک‌های مختلف و ‏به‌منظور افزایش آرامش و کمک به درمان گفته می‌شود.‏

ماساژ به فرانسوی: (Massage) به دست‌کاری لایه‌های سطحی و عمیق عضلانی و بافت همبند با استفاده از تکنیک‌های مختلف، به‌منظور افزایش عملکرد، کمک درروند درمان و ترویج آرامش و آسایش است. ماساژ شامل فشارثابت یا در حال حرکت یا لرزش و کمک به حرکات مکانیکی بدن است که می‌تواند با دست، انگشتان، آرنج، زانو، ساعد و پا‌ها انجام می‌شود. هدف ماساژ شامل عضلات، تاندون‌ها، رباط‌ها، فاشیا، پوست، مفاصل، یا سایر بافت همبند و همچنین رگ‌های لنفاوی، یا اندام‌های دستگاه گوارش است. به فرد ماساژ دهنده «ماسور» گفته می‌شود و به دستگاه الکتریکی که عمل ماساژ را برای بدن انجام می‌دهد ماسور گفته می‌شود. ماساژ از دیرباز به‌عنوان نوعی درمان مطرح بوده و مطالعات تاریخی نشان می‌دهد که مالش بدن در بین انسان‌های اولیه و تمدن‌های باستانی وجود داشته است.

هندیان از ماساژ در ورزش‌های تنفسی استفاده می‌کردند. مصریان و ایرانیان نیز انواع مختلف ماساژ را جهت درمان بکار می‌بردند. اسناد تاریخی نشان می‌دهد ماساژ قدیمی‌ترین شکل درمان جسم و روح است. یکی از نخستین مراجع مکتوب در رابطه با ماساژ را می‌توان در کتاب طب سنتی چینی یافت که تاریخ آن به قبل از میلاد بازمی‌گردد که در آن ماساژ ماهیچه‌ها و پوست از شایع‌ترین شیوه‌های درمان است. داستان ماساژ یا تاریخچه ماساژ درمانی به حدود 2700 سال قبل برمی‌گردد. در متن کتاب امپراتور زرد (کتاب مرجع طب داخلی چین)، برای درمان فلج و تب و لرز به ماساژ پوست و پا توصیه‌شده است.

ماساژ دادن راهی برای سالم‌سازی بدن

به‌عبارت‌دیگر ماساژ دادن عبارت است از یک سری حرکات و مهارت‌های دستی که به‌طور منظم و خاص بر روی بافت‌های بدن جهت تأثیر بر سیستم عصبی، عضلانی، پوست، مفاصل و گردش خون بکار می‌رود. ماساژ دادن در اصل شیوه ای است که روی مجرا‌های اصلی و فرعی انرژی حیاتی، رگ‌های خون، نقاط طب سوزنی و محل‌های معین انجام می‌شود و با انجام آن از ابتلا به بیماری‌ها جلوگیری و به سالم‌سازی بدن کمک می‌شود.

ماساژ بر اساس نظریه طب سنتی چین و بر اساس اصول تشخیص مرض و معالجه آن، با تحلیل همه‌جانبه بیماری و حال مزاجی بیمار انجام می‌شود. همچنین ماساژ شامل کار و اقدام در بدن با فشارثابت یا در حال حرکت و یا لرزش و کمک به حرکات مکانیکی بدن است که می‌تواند با دست، انگشتان، آرنج، زانو، ساعد و پا‌ها انجام می‌شود. بافت هدف ماساژ شامل عضلات، تاندون‌ها، رباط‌ها، فاشیا، پوست، مفاصل، یا سایر بافت همبند و همچنین رگ‌های لنفاوی، یا اندام‌های دستگاه گوارش است ماساژ به‌عنوان یک کیفیت درمانی در همه تاریخ هم به‌منزله یک نوع آرام‌سازی و هم به‌عنوان یک درمان برای افزایش زیبایی شخصی مورداستفاده قرارگرفته و در میان رومی‌ها و یونانیان باستان نیز شایع بوده است.


مطالب زیر برای افزایش دانش و آگاهی شما مفید خواهند بود:

دیدگاهتان را بنویسید