ماساژ کاهونا: تاریخچه و فواید

با ماساژ کاهونا بدن و ذهن آرام و رها می شود! با تاریخچه، فواید و عملکرد این روش ماساژ درمانی باستانی هاوایی آشنا شوید.

دختر جوان با رضایت بر روی تخت ماساژ چوبی دراز کشیده و گل به موهایش زده، در همین حال ماساژور به او ماساژ کاهونا هاوایی میدهد

ماساژ کاهونا چیست؟

ماساژ کاهونا KaHuna Massage یک روش درمانی رایج در هاوایی است که بر مبنای آموزه‌ها و شیوه‌های باستانی هاوایی شکل‌گرفته. در زبان بومی هاوایی، هونا به معنای دانش مخفی است و یک کارشناس ارشد و علم آموخته هریک از هنر‌های هونا به‌عنوان کوهون شناخته می‌شود. این ماساژ، منحصربه‌فرد، روان و درعین‌حال عمیقاً آرام‌بخش است. شیوه‌های متفاوتی از این درمان شفابخش وجود دارد.

شاخه سنتی این ماساژ با نام لومی لومی یکی از هنر‌های بهبود بخش کاهونا به شمار می‌رود. عامه‌ترین معنای این واژه دست دوست‌داشتنی است. این ماساژ یک روش درمانی عمیق، موزون و ریتمیک است که با ریتمی بسیار آهسته انجام می‌شود. ماساژ تراپیست یا درمانگر، علاوه بر کف دست، از ساعد، آرنج و پاشنه پای خود هم ممکن است برای ماساژ استفاده کند.

حرکات و تکنیک‌های این ماساژ به شل شدن و رفع چسبندگی عضلات و نیز افزایش گردش خون کمک می‌کند. این حرکات محرک و تکنیک‌های خلاقانه باهدف شفابخشی و تحول مثبت روی تمام سطوح بدن ترکیب‌شده و به کار گرفته می‌شود. افکار و الگو‌های رفتاری منفی به‌عنوان خاطرات بد، باعث عدم هماهنگی بدن با محیط اطراف می‌شود و این عدم هماهنگی باعث بروز استرس و پریشانی در بدن شده و نتیجه آن به‌صورت بیماری‌های مختلف مشاهده می‌شود. هدف از این ماساژ بازگرداندن هماهنگی به بدن و ایجاد حس اعتمادبه‌نفس برای ر‌هایی از فشار‌ها و مشکلات زندگی است.

تکنیک‌های طب فشاری، رایحه‌درمانی و درمان با سنگ گرم نیز ممکن است در این سبک ماساژ به کار رود. هر جلسه ماساژ کاهونا معمولاً ۲ ساعت است که در این مدت تعادل و هماهنگی بین عضلات مختلف بدن به اوج خود رسیده و بدن به حالتی شبیه مدیتیشن عمیق خواهد رسید.

فلسفه درمانی کاهونا

فلسفه درمان کاهونا بسیار شبیه فلسفه فرهنگ‌های باستانی سراسر جهان ست به‌طور مثال کلمه huna از ترکیب دو کلمه hu به معنای انرژی مرد و ”na“ به معنای انرژی زن به وجود آمده است. ماساژ kahuna طراحی‌شده تا این دو انرژی داخلی را به تعادل برساند، همان‌طور که طب سنتی چین برای تعادل انرژی بین یین و یانگ (زن و مرد) طراحی و پایه ریزی شده است.

آیین عبور و فلسفه هاوایی

از آنجایی که ماساژ کاهونا به طور سنتی در طی مراسم گذر در معابد سلطنتی انجام می‌شد، ماساژ کاهونا در زمانی که شما در حال گذار از یک مرحله از زندگی‌تان هستید، موثرتر است. این ماساژ بر خلاف سایر ماساژهای بدن است، زیرا دارای هدفی فراتر از بهبود سلامت جسمانی است. علاوه بر هماهنگی و آرامش، یک ماساژتراپیست کاهونا می‌تواند با به کارگیری هفت اصل فلسفه هاوایی، مشتری خود را به سمت ایجاد شفافیت ذهنی، خودآگاهی، شادی و عشق راهنمایی کند:

هفت اصل فلسفه هاوایی

 • IKE – دنیا همان چیزی است که شما فکر می‌کنید.
 • KALA‌ – هیچ محدودیتی برای کارهایی که می‌توانید انجام دهید وجود ندارد. محدودیت‌ها فقط در ذهن فرد وجود دارد.
 • MAKIA‌ – زندگی شما جایی است که روی آن تمرکز می‌کنید.
 • MANAWA‌ – شما با گذشته یا آینده خود تعریف نمی‌شوید. حال به شما این قدرت را می‌دهد که بر اساس تغییراتی که می‌خواهید در زندگی خود ایجاد کنید، عمل کنید.
 • ALOHA‌ – عشق شادی است
 • MANA‌ – قدرت انجام کاری که تصمیم به انجام آن دارید در شما نهفته است، نه خارج از شما.
 • PONO‌ – هر طرحی، زمانی که عملی شود، نتایج مثبتی به همراه خواهد داشت.

شفای بدن، ذهن و روح

شاید استفاده از روغن روی بدن تنها شباهت بین ماساژ درمانی و ماساژ کاهونا باشد. جدای از آن، دومی ماهیت کلی‌تری دارد زیرا به جای اجزای مجزا، روی ذهن، بدن و روح به عنوان یک کل یکپارچه کار می‌کند. تمرین‌کننده بدن را برای رسیدگی به یک بیماری نوازش نمی‌کند، بلکه انرژی را که در آن جریان دارد به سمت آزادسازی الگوهای ناسالم رفتار، باورها و احساسات تغییر می‌دهد.

کاهونا و خود درمانی

تحریک جریان انرژی در بدن از طریق ماساژ کاهونا از توانایی ذاتی بدن برای التیام خود و بازگرداندن تعادل به سلامت فیزیکی، ذهنی و عاطفی فرد پشتیبانی می‌کند. هدف هر ضربه‌ای که استفاده می‌شود، تحریک عقل طبیعی بدن است تا بتواند تغییرات را در جایی که نیاز است اعمال کند.

فواید ماساژ کاهونا

 • باز‌یابی نیروی چی یا انرژی زندگی
 • رساندن اکسیژن و مواد غذایی تازه به بافت‌های بدن
 • تحریک و تسریع گردش خون به‌منظور بیرون راندن مواد سمی و لنفاوی مضر
 • درمان سندروم روده تحریک پذیر
 • کمک به درمان آسم
 • درمان سردرد و رفع مشکلات عاطفی نظیر غم و اندوه افسردگی فشار و خستگی

تفاوت ماساژ کاهونا با ماساژ لومی لومی

لومی لومی یک هنر شفابخش جامع است که انواع سبک‌های ماساژ را پوشش می و از خانواده‌ای به خانواده دیگر متفاوت است و در طول نسل‌ها منتقل شده است. این شامل ضربات ریتمیک، نفس کشیدن، هولا و روح است. ماساژ کاهونا، یکی از سبک‌های لومی لومی است که از ضربات روان با استفاده از دست‌ها، آرنج‌ها و ساعدها به منظور تحریک جریان انرژی در سراسر بدن مشتری و هماهنگ کردن تنفس و ضربان قلب او استفاده می‌کند.

در ماساژ کاهونا، درمانگر قبل از انجام ضربات موزون، روغن ماساژ را روی بدن مشتری می‌مالد و به دستان خود اجازه می‌دهد تا آزادانه بر روی بدن مشتری سر بخورد و مشتری دوباره با درون خود ارتباط برقرار کند و در سطح سلولی تغییر شکل دهد.


مطالب زیر برای افزایش دانش و آگاهی شما مفید خواهند بود:

دیدگاهتان را بنویسید