ماساژ یخ‏: فواید، بایدها و نبایدها

آیا اخیرا احساس سفتی و درد داشته اید؟ ماساژ یخ ممکن است درمان درد شما باشد! همه چیز را در مورد این درمان مفید در این راهنمای کامل بخوانید.

ماساژور در حال مالیدن دو قطعه یخ بر روی شکم دختر جوان به منظور انجام ماساژ یخ است.

ماساژ یخ چیست؟

ماساژ یخ به انگلیسی Ice Massage در درمان گرفتگی عضلات مفید است. یخ را باید بر روی نقاط ماشه‌ای حرکت داد؛ بنابراین تنها یک نقطه بسیار سرد نمی‌شود.  کاربرد سرما با کشش عضله به‌خصوص در عضلاتی که نقاط ماشه‌ای دارند؛ تسکین کامل‌تر و پایداری نسبت به کاربرد یخ به‌تنهایی ایجاد می‌کند. از ماساژ یخ می‌توان به‌جای اسپری استفاده کرد.  این کار تقریباً به مدت ۵ دقیقه انجام می‌شود. سرما با بالا بردن آستانه تحریک‌پذیری گیرنده‌های درد می‌تواند درد را تسکین دهد.

مزایای دیگر تأثیرات فیزیولوژیک سرما درمانی شامل: افزایش موضعی جریان خون، قرمزی در نتیجه واکنش انبساطی سیستم عروقی بعد از انقباض اولیه عروق و کاهش توان عضلات در نتیجه اثر آن روی سیستم عصبی خودکار می‌باشد.

موارد عدم استفاده از ماساژ یخ

  • گردش خون ضعیف حساسیت به سرما
  • احساس ناراحتی شدید و بیزاری از سرما

فواید یخ برای زیبایی و جوانی پوست

از بین بردن آکنه‌ها

اگر در حال حاضر از آکنه‌های روی صورتتان خسته شده‌اید، از تکه‌های یخ استفاده کنید. زمانی که از یک یخ روی صورت استفاده می‌کنید، چربی پوست را به حداقل می‌رساند. هم چنین به درمان زخم و تورم ناشی از آکنه نیز کمک می‌کند.

رفع پف زیر چشم

از پف زیر چشم‌هایتان خسته شده‌اید! تجمع مایعات اضافی زیر چشم‌ها می‌تواند با یک تکه یخ درمان شود. فقط آن را به‌صورت دایره‌ای از گوشه داخلی چشمان خود به سمت ابروها حرکت دهید. این کار به کاهش تورم کمک می‌کند.  کوچک شدن منافذ پوست چهره‌تان منافذی دارد که چربی‌ها و عرق را ترشح می‌کند و در نتیجه به تمیز نگه داشتن آن کمک می‌کند. اما اگر کثیفی در منافذ جمع شود باعث جوش می‌شود. مالیدن تکه یخ روی صورت بعد از شستن به کوچک کردن منافذ کمک می‌کند. این باعث می‌شود کثیفی از منافذ بیرون بیاید و صورت تمیز شود.

درخشندگی پوست

هر کسی پوست درخشان را دوست دارد و ماساژ یخ روی صورت این امکان را به شما بدهد. گردش خون در پوست را بهبود می‌بخشد و آن را روشن می‌کند. استفاده از یخ روی صورت رگ‌های خونی را منقبض می‌کند که در ابتدا جریان خون به پوست را کاهش می‌دهد. برای متعادل کردن آن، بدن شروع به پخش خون بیشتری به‌صورت می‌کند که آن را زنده و درخشان می‌کند.

کاهش چین و چروک پوست

در حالی که نمی‌توانید سن خود را تغییر دهید، می‌توانید علائم سالخوردگی را کنترل کنید. استفاده از تکه‌های یخ روی صورت به کنترل چین و چروک و علائم پیری کمک می‌کند. این کار نه تنها به کاهش موارد موجود کمک می‌کند بلکه مانع شکل‌گیری خطوط جدید نیز می‌شود.

کاهش التهاب موضعی مویی که کنده می‌شود

برداشتن ابروها چیزی است که نمی‌توانید آن را کنار بگذارید. با این حال، نمی‌توانید درد ناشی از این فرآیند را انکار کنید. دیگر نیازی نیست از این درد رنج ببرید. یک تکه یخ را روی ناحیه بمالید تا درد را خنثی و التهاب را کاهش دهید.

ماساژتراپیست با هر دست خود یک قطعه یخ را برای انجام ماساژ یخ بالای شکم زن گرفته است
ماساژ یخ

درمان گرمازدگی

کسانی که از حساسیت رنج می‌برند، استفاده از قطعات یخ یک درمان طبیعی است. آن‌ها را در پارچ‌های پنبه بپیچید و روی موضع آسیب دیده بمالید. این کار، التهاب را تسکین می‌دهد و خارش پوست را التیام می‌بخشد.

درمان آفتاب سوختگی

این هم یک درمان جادویی برای پوست آفتاب سوخته است. پس از استفاده قطعات یخ روی ناحیه آفتاب سوخته، می‌توانید کاهش قابل توجهی در التهاب و قرمزی را مشاهده کنید. با این حال، آفتاب سوختگی با زمان و کاربرد منظم به‌تدریج محو می‌شوند.

کاهش چربی پوست

در حالی که پوست چرب، مایه هلاکت است، چربی بیش از حد آن می‌تواند آزار دهنده باشد. پوست چرب اغلب مستعد جوش است. استفاده از تکه‌های یخ روی صورت می‌تواند به کاهش تولید چربی اضافی کمک کند. این به خاطر این است که مالیدن بسته‌های یخی، منافذ تولیدکننده چربی را کوچک می‌کند در نتیجه چربی اضافی را کاهش می‌دهد.


مطالب زیر برای افزایش دانش و آگاهی شما مفید خواهند بود:

دیدگاهتان را بنویسید