خانه > مطالب و آموزشهای ماساژ > مقدمه ای بر ماساژ

مقدمه ای بر ماساژ

ماساژ برای تمام افراد در هر وضعیت و سنی مفید است. ماساژ به عضلات بدن نیروی تازه بخشیده و آن‌ها را ‏به شکل اصلی خود بازمی‌گرداند.‏

ماساژ برای تمام افراد در هر وضعیت و سنی مفید و انتخابی مناسب برای افزایش رشد و بهبود بدن است. ماساژ به عضلات بدن نیروی تازه بخشیده و آن‌ها را به شکل اصلی خود بازمی‌گرداند.

برای افرادی که از بی‌خوابی رنج می‌برند یا خواب آشفته دارند، گرفتن ماساژ لازم است. ماساژ پا برای تقویت سیستم داخلی بدن مفید است و به کسانی که از خستگی مفرط رنج می‌برند پیشنهاد می‌شود. افرادی که از بی‌خوابی رنج می‌برند باید قبل از رفتن به رختخواب ماساژ بگیرند. ترکیبی از ماساژ پا، ستون فقرات و سر برای آن‌ها نتیجه بهتری به همراه دارد. مالش پوست بدن را گرم می‌کند که در نتیجه خون رقیق شده و گردش خون تسریع می‌شود. ازآنجاکه این گرما منافذ پوست را باز می‌کند، ضروری است برای جذب روغن در پوست، دوش بگیرید. ماساژ نرم و آهسته روشی عالی برای آرام ساختن فرد است. ماساژ بر روی مارما‌ها (Marmas) یا نقاط فشار، بدن را بلافاصله آرام می‌کند.

با افزایش سن به‌تدریج چالاکی و سرزندگی در انسان کاهش می‌یابد. انباشتگی ناشی از فشار‌های فیزیکی و ذهنی مداوم که در اثر انجام فعالیت‌های غیرطبیعی مانند کار طولانی و … به وجود می‌آید، موجب ضعف سیستم عصبی و ایجاد خلل در گردش انرژی حیاتی می‌شود.

تنش، نگرانی، نارضایتی، حرص، طمع و دلواپسی به فرد آسیب می‌رسانند و پیری زودرس را به همراه دارند. برای جلوگیری از این مشکل و کاهش استرس در بدن و ذهن، آرامش ضروری است. هرچند حرکات یوگا و تمرینات عمیق تنفسی، آرامش فرد را تضمین می‌کنند اما می‌توان گفت که گرفتن ماساژ مفیدتر است به علت اینکه ماساژ علاوه بر تحریک عضلانی، معجزه لمس بدن را با استفاده از روغن‌های گیاهی خوشبو نیز در بردارد.

درمجموع می‌توان گفت ماساژ از پیری زودرس جلوگیری می‌کند و کاهش چین‌وچروک، موجب هماهنگی عملکرد عضلات و ذخیره انرژی در مفاصل می‌شود. ماساژ، پوست را نرم و لطیف کرده، سیستم عصبی و دستگاه ایمنی را تقویت می‌کند و در حفظ شکل مناسب بدن و قابلیت ارتجاعی‌اش مؤثر است. دریافت ماساژ منظم، بهره‌مندی از آن را به حداکثر می‌رساند.

زندگی انسان امروزی بسیار تجملی است. اکثر افرادی که در شهر‌های بزرگ و کوچک زندگی می‌کنند تحرک فیزیکی کمی دارند. نوع شغلشان اجازه انجام فعالیت و حرکات عضلانی را به آن‌ها نمی‌دهد. علاوه بر آن هوای ناسالم، غذا‌های غیرطبیعی و گلخانه‌ای نیز سیستم بدنی را ناموزون کرده و نگرانی و استرس دائم موجب افزایش سموم در بدن می‌شود. بهترین، آسان‌ترین و طبیعی‌ترین درمان برای همه این مشکلات، ماساژ است.

بهتر است سر را یک یا دو بار در هفته و یا هر ۳ روز یک‌بار ماساژ دهید. ماساژ منظم هفتگی یا دو هفته یک‌بار، از پیشرفت ناراحتی‌های پوستی مانند اگزما، تاول و خارش‌های پوستی جلوگیری می‌کند همچنین باعث افزایش بنیه، صبر، اعتمادبه‌نفس، شکیبایی، هوش و تعقل، قدرت جنسی و زیبایی فیزیکی می‌شود.

ماساژ برای سردرد و ضعف اعصاب و بی‌خوابی، نقرس، فلج اطفال، چاقی، آرتروز، فشارخون، آسم و ناراحتی‌های مغزی جنبه درمانی دارد. اگر نمی‌توانید همه بدن را ماساژ دهید حداقل هر شب قبل از خواب کف پا‌ها را ماساژ دهید.ماساژ باعث افزایش تولید گلبول‌های سفید شده که بدن را در مقابل ویروس‌ها با و بیماری‌های عفونی مصون می‌دارد. به مکانیسم دفاعی بدن کمک کرده سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند. همچنین ماساژ توانایی بدن را برای تطبیق تغییرات ناگهانی دما و فشار‌های جوی و سایر تغییرات محیطی افزایش می‌دهد.


مطالب زیر برای افزایش دانش و آگاهی شما مفید خواهند بود:

دیدگاهتان را بنویسید