خانه > مطالب و آموزشهای ماساژ > نحوه عملکرد ماساژ رفلکسولوژی

نحوه عملکرد ماساژ رفلکسولوژی

ماساژ رفلکسولوژی درمان قطعی افسردگی است و با ایجاد آرامش درونی فرد به استراحت، آرامش عمیق و لذت ‏بخش و هوشیاری دست می‌یابد.‏

بدگمانی، نگرانی و ترس طولانی باعث ایجاد ناراحتی در تمام بدن می‌شود و به نوبه خود باعث تنش می‌گردد که بی درنگ در روند و عملکرد طبیعی بدن اختلال ایجاد می‌کند. هر قدر این ناراحتی بیشتر باشد نگرانی و تخریب ایجاد شده در اثر اختلال بیشتر خواهد بود. افکار ناگوار و غم انگیز در بدن اختلال و هشدار ایجاد می‌کنند و باعث می‌شوند به طور غریزی سلول‌های بدن برای دفاع در برابر حمله یا هر گونه آشفتگی که به نظر می‌رسد برای سلامتی تهدید کننده باشد آمادگی پیدا کنند.

عضلات دچار گرفتگی می‌شوند و در ساختمان درونی بدن آن‌ها منقبض، کشیده و تحت فشار قرار می‌گیرند، این فرآیند فضایی را که قسمت‌های مختلف بدن در آن واکنش نشان می‌دهند را کاهش می‌دهد. انعطاف ناپذیری مانع از حرکت عضلات شده و جریان خون در این قسمت‌ها کاهش می‌یابد. سلول‌های تحت تأثیر این وضعیت از مواد غذایی محروم می‌مانند و فرصت رشد و نمو کامل را از دست می‌دهند. هم چنین مواد سمی خطرناک در این قسمت‌ها انباشته شده و به وسیله مجرای باریک یا سیاهرگ‌های ضعیف و رگ‌های عروق لنفاوی به تله می افتند.

فشار سنگینی به جسم، ذهن و روان وارد شده و در نهایت آشفتگی فکری با نشانه‌های افسردگی و بیماری ظاهر می‌شود. این شیوه جلب توجه بدن است؛ به امید این که گام‌های مفیدی برای تغییر وضعیت وحشتناک و تهدید کننده برداشته شود. درد، بیان کننده وضعیت بحرانی سلول‌های محروم و درمانده درون بدن است. این شیوه سلول‌های بدن برای دریافت مجوز عبور از مغز و تسکین تنش است تا بتوانند مواد حیاتی را به مغز برسانند. اگر این وضعیت از راه استراحت و عدم درک علت درد، تسکین نیابد باعث خستگی و هراس بیشتر شده و پس از آن ممکن است سبب شود سلول‌های مجاور یا مرتبط سبب انتشار بیماری و درد شوند.

هرگونه تنش طولانی و مداوم سلول‌های تحت تأثیر را از فضا، مواد مغذی و نیروهای حیاتی برای زندگی محروم می‌کند و این به معنای تخریب عملکرد و سرانجام تخریب سلولی است که در بیشتر مواقع به سرطان منجر می‌شود. ماساژ رفلکسولوژی تکنیک تسکین و استراحتی است که تنش و فشار را از بین می‌برد و در نهایت بیماری را بهبود می‌بخشد. اما با استراحت عضلات هنگام گرفتگی شدید موارد زیر اتفاق می‌افتد:

مواردی که با استراحت عضلات هنگام گرفتگی شدید اتفاق می‌افتد

 1. خاصیت ارتجاعی افزایش یافته و حرکت و انعطاف پذیری بیشتری ایجاد می‌شود.
 2. قدرت انقباض و انبساط طبیعی و عملکرد بدن بهتر می‌شود.
 3. سلول‌های رشد یافته برای عملکرد و جوان سازی فضا پیدا می‌کنند.
 4. مواد بالقوه خطرناک از بین می‌روند.
 5. سنگینی بار ذهن، جسم و روان کاهش می‌یابد.
 6. برای عملکرد مؤثر در کل بدن شرایط بسیار مطلوبی ایجاد می‌شود.
 7. میزان سلامتی افزایش می‌یابد.
انجام ماساژ رفلکسولوژی با دو دست روی کف پای زن

ماساژ رفلکسولوژی آرامش درونی ایجاد می‌کند و درمان قطعی افسردگی است. فرد که حرکت‌های ماساژ رفلکسولوژی را انجام می‌دهد به استراحت، آرامش عمیق و لذت بخش و هوشیاری (آرامش طبیعی که بین خواب و بیداری ایجاد می‌شود) دست می‌یابد. به این ترتیب ذهن، جسم و روان می‌توانند از این خود مختاری برای درمان کامل بهره ببرند. علت آن این می‌باشد که از میلیاردها سلول جدید فقط دو سلول با بازدهی جاری در ذهن و بدن تشکیل می‌شوند. اگر در این روند جوان سازی حیرت انگیز هیچ گونه دخالتی وجود نداشته باشد پیری دیگر اتفاق نمی‌افتد، جسم به آرامش رسیده و به وسیله جذب انرژی عمومی از دو منبع اصلی خورشید و زمین به طور طبیعی تجدید حیات می‌کند.

 • موی سر و سطح بدن مثل آنتن عمل کرده، ارتعاش و انرژی‌های روشن و مثبت خورشید را جذب می‌کنند.
 • کف پاها انرژی‌های منفی، تاریک و جامد کره زمین را به‌سوی خود می‌کشند.

این انرژی‌ها بدن انسان را محاصره کرده و در آن نفوذ می‌کنند و به این ترتیب تمام بدن را با نیروهای حیاتی، اساسی و تازه سرشار می‌کنند. پیامد ارتعاش در غدد و اندام‌های مختلف به سطح بدن آمده و از راه تغییر در ویژگی‌های بدن و پاها انعکاس می‌یابد. هر گونه دخالتی در این پیامد طبیعی، جسم را دچار ناراحتی می‌کند و بلافاصله در پاها منعکس می‌شود، مثل موارد زیر:

 • انعطاف ناپذیری، نشان دهنده بی‌ثباتی و ناامنی شدید است.
 • جدیت، آسیب پذیری را پوشانده یا پنهان می‌کند.
 • بی‌رمقی، محرومیت فردی و نداشتن بنیه درونی را نشان می‌دهد.
 • ضعف و سستی، نشان دهنده نداشتن قدرت بدنی است.
 • اندام ضعیف، نشان دهنده درماندگی از شروع کار و فعالیت است.

افکار غم انگیز و ناخوشایند ناشی از تردید و سوءظن، در ذهن و جسم سنگینی می‌کند و باهمان شدت و سنگینی در پاها نیز منعکس می‌شود. ماساژ رفلکسولوژی رهایی از این عقاید و احساس‌های مهم را به‌صورت نیمه هشیار بر می‌انگیزد. در عین حال با یاد آوری و بیان اعتقادها و خاطره‌ها نگران کننده محبوس در ذهن دیگر سلامت فردی به خطر نمی‌افتد. جسم آرامش یافته و می‌تواند از بین موانع فیزیکی که بر ذهن، احساس و روح تأثیر می‌گذارند عبور کند. در نتیجه فرد احساس بهتری یافته و می‌تواند آزادانه‌تر بیندیشد و به زندگی لذت بخش تری دست یابد.


مطالب زیر برای افزایش دانش و آگاهی شما مفید خواهند بود:

دیدگاهتان را بنویسید