خانه > مطالب و آموزشهای ماساژ > حرکت دادن مفصل و ماهیچه

حرکت دادن مفصل و ماهیچه

حرکات آهسته و دقیقی که با پیچ و تاپ دادن، کشش و یا ایجاد فشار بر روی استخوان‌ها و مفاصل بدن انجام می‌گردد را موبیلیزیشن می‌نامند

حرکات آهسته و دقیقی که با پیچ و تاپ دادن، کشش و یا ایجاد فشار بر روی استخوان‌ها و مفاصل بدن انجام می‌گردد را موبیلیزیشن Mobilization می‌نامند. این تکنیک در شل کردن عضلات سفت شده و افزایش انعطاف‌پذیری و تعادل تأثیر بسزایی دارد. تکنیک موبیلیزیشن سبب کشش مفاصل، بازسازی و کاهش درد با استفاده از تکنیک‌های خاصی می‌شود.

به‌طور مثال در بهبود التهاب مفاصل بسیار مؤثر است. درجه بندی‌هایی برای این تکنیک در نظر گرفته شده است. درجه mobes ملایم که برای بیماران حساس و دارای وضعیت حاد جهت شروع حرکت طبیعی استفاده شده و mobes درجه یک نامیده می‌شود. همچنین mobes درجه دو برای تسکین درد، تجویزشده و کمی قوی‌تر از نوع درجه یک است و mobes درجه سه بر روی کاهش درد و بهبود دامنه حرکت مفاصل سفت شده تأثیر بسزایی دارد.

درجه چهار این تکنیک نیز جهت کشش بافت سفت شده و بازگرداندن وضعیت‌های مزمن به حالت طبیعی انجام می‌شود. موبیلیزیشن روشی ایمن و مطمئن است، زیرا به‌آرامی انجام شده و درصورتی‌که بیمار احساس درد و ناراحتی داشته باشد، توقف حرکات به‌راحتی امکان‌پذیر است. این روش به‌ویژه برای اشخاص مسن که استخوان‌هایی شکننده دارند و به پوکی استخوان مبتلا هستند، مناسب و مطمئن است.

آزادسازی میوفاشیال

آزادسازی میوفاشیال Release Myofascial تکنیک دستی اختصاصی درمانگر است که با حفظ فشار روی محدودیت‌های میوفاشیال (بافت همبندی -عضلانی)، درد را برطرف می‌کند و حرکت را برمی‌گرداند. برای درک تکنیک‌های MFR ابتدا نیاز است که سیستم فاشیا را خوب بشناسیم. فاشیا مثل پرده‌ای است که عضلات، استخوان، عصب، شریان، ورید، ارگان‌های داخلی شامل قلب، ریه، مغز و نخاع را می‌پوشاند. یک نکته جالب راجع به فاشیا این است که تنها به‌صورت جداگانه در جا‌های مختلف نیست بلکه ساختاری است که از سرتاپا بدون انفصال وجود دارد.

هر قسمت بدن به‌وسیله فاشیا به قسمت دیگر متصل می‌شود فاشیا به علت اتصال به تمام ساختار‌های بدن نقش مهمی در ساپورت بدن دارد. فاشیا بدون محدودیت می‌تواند حرکت کند یا کشش پیدا کند. هرگاه صدمه یا التهاب به وجود آید، فاشیا خاصیت انعطاف پذیری‌اش را از دست می‌دهد. درنتیجه سفت و محدودشده و منبع ایجاد فشار در سایر قسمت‌های بدن می‌گردد.

این تکنیک به افرادی با پوسچر بد و افراد استرسی و آسیب‌های فیزیکی کمک می‌کند با اجرای این تکنیک MFR شبکه فاشیایی شل می‌گردد و تنشن عضلات و استخوان‌ها و مفاصل و اعصاب کاهش می‌یابد. این تکنیک بالانس را به حالت نرمال برمی‌گرداند و آبرسانی به بافت‌ها و سلول‌ها افزایش می‌یابد چون گردش خون بهتر می‌شود. نحوه انجام به‌صورت دستی است ولی گاهی ممکن است تراپیست از یک پروب هم برای فشار روی نقاط ماشه‌ای استفاده کند. بعد از کاربرد این نوع از تکنیک‌ها توسط تراپیست: کاهش درد بلافاصله بیمار همراه بااحساس راحتی؛ اگر برای بیمار خیلی محسوس نباشد بعد از چند روز کاهش درد و راحتی را اظهار می‌کند.


مطالب زیر برای افزایش دانش و آگاهی شما مفید خواهند بود:

دیدگاهتان را بنویسید