خانه > مطالب و آموزشهای ماساژ > روش‌های ماساژ درمانی صورت

روش‌های ماساژ درمانی صورت

ماساژدرمانی صورت می‌تواند برای گروه‌های سنی مختلف از نوزادی تا سالمندی مفید باشد در اینجا با فواید و ‏نحوه انجام ماساژ صورت آشنا می‌شویم

ماساژ موجب کاهش تنش عضلات، افزایش جریان خون و دفع سموم می‌شود و آن را به تمرینی عالی جهت افزایش سلامتی بدن تبدیل می‌کند. در عین حال که ماساژدرمانی توسط متخصص این کار راهکار مناسبی برای افزایش رفاه و سلامتی محسوب می‌شود، باید برخی از تکنیک‌های اصلی ماساژ را در خانه نیز انجام دهید.

ماساژدرمانی می‌تواند برای گروه‌های سنی مختلف مفید باشد. در حقیقت، ماساژدرمانی نوزادان در حال حاضر به عنوان یکی از روش‌های عالی برای از بین بردن استرس به شمار می‌رود. تحقیقات نشان می‌دهد در آغوش گرفتن و نوازش نوزادان تازه به دنیا آمده نابالغ، دارای مزیت‌هایی است از جمله کاهش فشار خون، کاهش ضربان قلب و مواردی از آپنه (تنگی نفس) و کاهش مقدار انرژی و نیرویی که برای تکان دادن یا پرستاری از آنها مصرف می‌شود. این، ایده خوبی است تا برنامه‌ای ترتیب دهید تا نه تنها مطالبی در مورد تکنیک‌های ماساژدرمانی، بلکه اطلاعاتی در مورد ایمنی و شرایط اضطراری نوزادان به دست آورید. با این حال، روش‌های ماساژ بسیار زیادی وجود دارد که می‌توانید با خیال راحت در هر سنی، از نوزادان گرفته تا افراد مسن، به کار بندید.

یکی از این روش‌های ماساژدرمانی که به کاهش استرس و علائم سرماخوردگی و نیز مشکلات سینوسی کمک می‌کند، ماساژدرمانی مستقیم صورت می‌باشد. این کار را حتی روی صورت خود نیز می‌توانید به سادگی انجام دهید. با این کار می‌توانید متوجه شوید کدام یک از انواع فشار احساس بهتری در شما ایجاد می‌کند؛ هرچند این مسئله در افراد مختلف متفاوت می‌باشد. در مورد کودکان نکته مهم این است که از بدن، آنها را به آرامی گرفته و فشار بسیار کمی روی آنها اعمال کنید؛ در مورد کودکان بزرگتر و افراد بالغ از فشار کم شروع کرده و به گونه‌ای که خودشان ترجیح می‌دهند میزان این فشار را به تدریج تغییر دهید.

نحوه انجام ماساژ صورت

به منظور انجام ماساژ صورت بر روی خود، ابتدا در محل مطمئنی آرام مستقر شوید. چند نفس عمیق بکشید و بدن خود را رها کنید. از وسط شقیقه‌ها شروع کنید. از هر دو دستتان استفاده نمایید و با انگشت میانی و انگشت اشاره به صورت چرخشی فشار وارد کنید. می‌توانید میزان فشار را تغییر دهید. بعضی از افراد فشار کمتر را ترجیح می‌دهند. دستان خود را به سمت منتهی‌الیه محل تلاقی آنها در جهت رویش موها حرکت دهید. همچنین ماساژ را به صورت دایره‌وار ادامه دهید. پس از ماساژ ابروها، می‌توانید با همان روند به مالش زیر چشم‌ها و اطراف آنها و سپس بینی ادامه دهید. ماساژ اطراف چشم‌ها را با فشار کمتری انجام دهید و خیلی به چشم‌ها نزدیک نشوید؛ زیرا بافت این قسمت بسیار حساس است. می‌توانید این کار را در مورد تمام صورت و سپس گلو انجام دهید.

ماساژ صورت خانم

روش دیگر ماساژ صورت

یکی دیگر از روش‌های ماساژ صورت که می‌توانید امتحان کنید این است که دستانتان را زمانی که از انگشت شست برای ماساژدرمانی استفاده می‌کنید، بر روی پوست صورت به آرامی قرار دهید. این کار باعث می‌شود ماساژدرمانی عمیق‌تری انجام شود. همین حرکات را می‌توانید در مورد سایر بخش‌های بدن نیز بکار ببرید. در بسیاری از موارد می‌توان از فشار بیشتری استفاده کرد. مناطقی که معمولاً سفت و سخت می‌شوند عبارتند از گردن، بخش تحتانی کمر.

به منظور انجام ماساژدرمانی موثرتر، بهتر است از منطقه وسط بدن شروع کرده و سپس به سمت خارج، ماساژ را انجام دهید تا بتوانید مستقیم از آن منطقه به سمت بالا و پایین حرکت کرده و سپس به سمت توده‌های عضلانی بزرگتر مانند وسط کمر یا بخش فوقانی انتهای ساق پا ماساژ را ادامه دهید. در مورد این گونه عضلات، باید دائماً در جهت بالا و پایین فشار وارد کنید تا تمام توده عضلانی ماساژ داده شوند. بهتر است از یکی از انواع روغن هنگام انجام ماساژدرمانی استفاده کنید تا از آسیب پوست این مناطق خودداری نمایید. در مورد کودکان باید از روغنی استفاده کنید که مخصوص این کار تهیه شده است، یا حتی می‌توانید از هر محصولی که مخصوص نوزادان تهیه شده است و آن را ترجیح می‌دهید، استفاده کنید.

همانطور که ملاحظه نمودید، ماساژ یکی از بهترین درمان‌هایی است که در مورد سلامتی کل بدن می‌توان از آن استفاده نمود. نکته مهم این است که می‌توانید روش‌های ماساژدرمانی را از همین الان به کار بندید.


مطالب زیر برای افزایش دانش و آگاهی شما مفید خواهند بود:

دیدگاهتان را بنویسید