12 تکنیک محبوب ماساژ و نحوه کمک آنها به شما

امروز یکی از این 12 تکنیک ماساژ را برای تسکین درد و تنش امتحان کنید! از ماساژ سوئدی گرفته تا ماساژ تایلندی، تکنیک مناسب خود را پیدا کنید.

دختر جوان و زیبا بدون لباس و لخت در حالیکه باسن خود را با حوله پوشانده دراز کشیده، در حال لذت بردن از ماساژ است

آیا در ماساژ درمانی تازه‌وارد هستید؟ چه فرد باتجربه‌ای باشید که به دنبال افزایش مراقبت از خود هستید یا یک مبتدی در امر ماساژ، احتمالاً از تعداد تکنیک‌ها و شیوه‌های ماساژ درمانی موجود و مزایایی که می‌توانند برای شما به ارمغان بیاورند شگفت‌زده خواهید شد.

برای کسانی از شما که برای اولین بار ماساژ درمانی را امتحان می‌کنند، یا برای کسانی که به دنبال کشف تکنیک‌های جدید برای سلامتی و تندرستی هستند، در اینجا 12 مورد از محبوب‌ترین روش‌های ماساژ و برخی اطلاعات در مورد اینکه آن‌ها چگونه ممکن است برای شما مفید باشند، آورده شده است:

طب فشاری

درمانگران طب فشاری از سیستم مریدین مشابه پزشکان طب سوزنی استفاده می‌کنند، اما بدون سوزن!

برای بیش از 5000 سال، پزشکان طب سنتی چینی این هنر درمانی سنتی را توسعه داده و اصلاح‌کرده‌اند. پزشکان طب فشاری، همان‌طور که به آن‌ها گفته می‌شود، از دستان خود برای اعمال فشار بر نقاطی در سراسر بدن استفاده می‌کنند. اعتقاد بر این است که این تکنیک انرژی “گیر افتاده” بدن را باز می‌کند و مسیر را برای جریان انرژی شفابخش و بازگرداندن ذهن و بدن به حالت سلامتی باز می‌کند.

طب فشاری برای درمان اختلالات جنسی، استرس و اهداف زیبایی استفاده‌شده است. به‌عنوان‌مثال، طب فشاری ممکن است سلامت پوست را بهبود بخشد، عضلات صورت را تقویت کند و به بدن کمک کند تا احتقان ها را از بین ببرد.

ماساژ آروماتراپی

فرهنگ‌های باستانی در سراسر جهان ماساژ و رایحه‌درمانی را انجام داده‌اند. برای مثال پزشکان چینی، مصری و هندی این روش‌ها را در بسیاری از سنت‌های پزشکی خود گنجانده‌اند. یونانیان و رومیان باستان نیز از این تکنیک‌ها نه‌تنها برای دستیابی به شفا و آرامش بلکه برای روشنگری معنوی نیز استفاده می‌کردند. ماساژ درمانگرهایی که ماساژ و رایحه‌درمانی را باهم ترکیب می‌کنند، ممکن است تجربه‌ای عمیق‌تر و آرامش‌بخش‌تر از ماساژ معمولی را به مشتریان خود ارائه دهند.

درحالی‌که ماساژ خود را انجام می‌دهید، بوی موردعلاقه خود را استشمام کنید یا از پزشک خود بخواهید تا رایحه‌ای را برای رفع نیازهای فردی شما توصیه کند، مانند اسطوخودوس برای تسکین استرس و اضطراب.

ماساژ صندلی

بسیاری از افراد، ابتدا فواید ماساژ را در قالب ماساژ صندلی تجربه می‌کنند. درمانگرهای ماساژ صندلی که گاهی اوقات در مراکز خرید و فرودگاه‌ها دیده می‌شوند، از صندلی‌های مخصوصی استفاده می‌کنند که به مشتریان اجازه می‌دهند تا کاملاً لباس پوشیده و عمدتاً در حالت ایستاده باشند.

این نوع ماساژ سریع و آرام‌بخش بوده و به افراد اجازه می‌دهد تا استراحتی سریع و سالم را در یک روز شلوغ داشته باشند. محققان نشان داده‌اند که حتی همین استراحت‌های کوتاه ماساژ باعث کاهش ضربان قلب و فشارخون و البته سطح استرس و اضطراب افراد می‌شود.

بسیاری از شرکت‌ها دریافته‌اند که ارائه دوره‌ای ماساژ صندلی به‌عنوان یک مزیت برای کارمندانشان، بهره‌وری، تمرکز و روحیه آن‌ها را افزایش می‌دهد. تنها در 10 تا 20 دقیقه، کارکنان شما می‌توانند از کاهش استرس و سایر مزایای سلامتی ماساژ صندلی در محل کار لذت ببرند.

ماساژ چینی

ماساژورهای چینی از روش‌های فشرده‌سازی ریتمیک برای آزاد کردن و متعادل کردن «چی» (انرژی بدن) استفاده می‌کنند. این ماساژ درمانگران کار انرژی و عناصر رهاسازی نصف‌النهار از شیوه‌های مرتبط مانند طب فشاری و طب سوزنی را بدون استفاده از هیچ سوزنی ترکیب می‌کنند. Tui na همچنین شامل بسیاری از تکنیک‌های مالش و ورز دادن رایج در اکثر سبک‌های ماساژ غربی است.

زن لباس پوشیده به حالت دراز کشیده در حال گرفتن ماساژ چینی است، ماساژتراپیست در حال ماساژ هر دو شانه زن است
ماساژ چینی

گواشا

این تمرین باستانی چینی تقریباً به انگلیسی به‌عنوان “از بین بردن تب” ترجمه می‌شود. پزشکان سنتی گواشا از ابزارهای استخوانی، سنگی، یشم یا شاخ برای مالیدن پوست چرب شده مشتریان خود استفاده می‌کردند. امروزه، درمانگران گواشا تمایل دارند از ابزارهای پلاستیکی گرد استفاده کنند تا تجربه بهداشتی کم‌دردتر و مدرن‌تری را به مشتریان خود ارائه دهند. پزشکان گواشا از این ابزارها برای مالش پشت و شانه‌های مشتریان خود و برای افزایش گردش خون در زیر پوست آن‌ها استفاده می‌کنند (اغلب از یک بالم تسکین‌دهنده و روان کننده استفاده می‌شود).

محققان حوزه پزشکی شواهدی یافته‌اند که نشان می‌دهد این تکنیک ساده، بدن را تشویق می‌کند تا بسیاری از اثرات شفابخش قدرتمند خود را آزاد کند. همان‌طور که بدن خون را از نواحی تحت درمان باز جذب می‌کند (که اغلب برای چند روز قرمز و لکه‌دار به نظر می‌رسند)، مواد شیمیایی خاصی را نیز آزاد می‌کند که با عفونت مبارزه، التهاب را کاهش و از سلول‌ها محافظت می‌کنند.

ماساژ سنگ داغ

درمانگران ماساژ سنگ‌داغ، سنگ‌های مخصوص را در محلول بهداشتی حرارت می‌دهند و آن‌ها را روی پشت، کف دست و حتی بین انگشتان پا قرار می‌دهند. مانند سبک رایج ماساژ سوئدی، درمانگران ماساژ سنگ‌داغ ممکن است قبل از استفاده از تکنیک‌های بافت عمیق، از روغن‌ها برای روان کردن بافت‌های سطحی مشتریان خود استفاده کنند.

ماساژور سنگ‌داغ شما حتی ممکن است ماهیچه‌های شما را به‌صورت طولی با سنگ‌های گرم شده مالش دهد تا تنش بیشتری آزاد شود.

ماساژ لومی لومی

شفادهندگان سنتی هاوایی به نام “کاهوناس” از تکنیک‌های ماساژ در ارتباط با مدیتیشن، داروهای گیاهی و تنفس استفاده می‌کردند. ماساژ لومی لومی که گاهی اوقات به‌عنوان داروی معبد هاوایی نیز شناخته می‌شود، می‌تواند به شما در فعال کردن مانا (انرژی زندگی) برای افزایش رفاه، تسریع گردش خون و کاهش فشارخون کمک کند.

آزادسازی میوفاشیال

بافت‌های همبند به نام فاسیا در سراسر بدن شما وجود دارند. آن‌ها عضلات شما را احاطه کرده و از آن‌ها حمایت می‌کنند، به این معنی که می‌توانند در صورت سفت شدن در اثر استفاده بیش‌ازحد، آسیب یا بهبودی پس از جراحی، دامنه حرکت را مهار کنند.

برخلاف ماساژ درمانگران که بر روی عضلات و بافت‌های نرم کار می‌کنند، پزشکان رهاسازی میوفاشیال بر روی افزایش طول و نرم کردن فاسیا تمرکز می‌کنند تا درد را کاهش و تحرک را افزایش دهند.

ماساژ ارتوپدی

ماساژورهای ارتوپدی بر اصلاح استخوان‌ها و عضلات داری نقص عملکرد با تکنیک‌های ماساژ درمانی تمرکز می‌کنند. این درمانگران به مشتریان خود کمک می‌کنند تا درد را کنترل و به تراز و وضعیت بهتری دست یابند، همچنین عملکرد مفصل را بهبود بخشند.

رفلکسولوژی

درمانگران رفلکسولوژی دست و پای مشتریان خود را ماساژ می‌دهند تا شفای درونی را فعال کنند. این عمل شباهت‌های زیادی به طب فشاری و طب سوزنی دارد، اما بازهم بدون استفاده از هیچ سوزنی. پزشکان رفلکسولوژی نقاطی را در بدن بیماران خود دست‌کاری می‌کنند که با اندام‌های داخلی مطابقت دارد. این روش درمانی می‌تواند سیستم عصبی خودمختار شما را تحریک کند و تولید هورمون را افزایش دهد.

رولفینگ

این تکنیک ماساژ که به نام بنیان‌گذار آن، آیدا رولف، نام‌گذاری شده است، ممکن است کمی ناراحتی بیشتری نسبت به برخی از سبک‌های ملایم‌تر ایجاد کند. بااین‌حال این سبک از ماساژ که به‌عنوان یکپارچگی ساختاری نیز شناخته می‌شود، ممکن است وضعیت و دامنه حرکتی شما را تا حد زیادی بهبود بخشد.

تمرین‌کنندگان رولفینگ به مشتریان خود در دستیابی به وضعیت‌های نسبتاً دشوار مانند یوگا کمک می‌کنند تا سیستم‌های اسکلتی عضلانی خود را دوباره تنظیم و وزن بدن خود را با وضعیت مناسب‌تری، بهتر تحمل کنند.

ماساژ روسی

ماساژ مدرن روسی که گاهی به آن ماساژ ورزشی روسی نیز گفته می‌شود، زمانی فقط برای ورزشکاران، بیماران و مجروحان در دسترس بود. پزشکان روسی (و شوروی) علم و تمرین ماساژ را در میدان نبرد و عرصه ورزش ارتقا دادند. روسیه، کشوری نسبتاً دوستدار ماساژ، تعدادی از برترین محققان و درمانگران ماساژ را به جهان ارائه نموده است.

حمام‌های روسی که بانیا نامیده می‌شوند، هنوز روش‌های ماساژ سنتی روسی ونیک (یا «شاخه کردن») را ارائه می‌کنند که شامل ضربه زدن (به‌آرامی) با شاخه‌های درخت بلوط یا توس است. بااین‌حال، ماساژورهای روسی مدرن از دست‌های خود برای تسکین درد و افزایش دامنه حرکتی با تکنیک‌های ورز دادن، ضربه‌ای و حتی لرزش استفاده می‌کنند.

اما موارد بیشتری وجود دارد!

برخی ریکی را نوعی ماساژ می‌دانند و برخی دیگر آن را به‌عنوان کار بر روی انرژی یا بدن قلمداد می‌کنند. مانند ماساژ درمانگران، درمانگران ریکی دست‌های خود را روی بدن مشتریان خود قرار می‌دهند. بااین‌حال، آن‌ها بافت‌های نرم را مالش و ورز نمی‌دهند. اعتقاد بر این است که استادان ریکی به‌سادگی و با قرار دادن دستان خود بر روی یک بیمار (تا 10 دقیقه در یک موقعیت)، می‌توانند انرژی شفابخش را منتقل و افکار و احساسات منفی را از بین ببرند.

چه بخواهید یک ماساژدرمانگر برای سبک ماساژ شدید، آرامش‌بخش، معنوی یا عملی پیدا کنید، به یاد داشته باشید که همیشه می‌توانید به سایت ماساژستان (و این مقاله) بازگردید تا گزینه‌های جدید و متفاوت ماساژ درمانی را بررسی کنید. همچنین می‌توانید روی پیوندهای مربوطه کلیک کنید تا درباره این نوع ماساژها اطلاعات بیشتری کسب و تاریخچه، علم پزشکی و عملکرد مدرن آن‌ها را کشف کنید – و همچنین آنچه را که از اولین جلسه ماساژ خود انتظار دارید را بدانید!


مطالب زیر برای افزایش دانش و آگاهی شما مفید خواهند بود:

دیدگاهتان را بنویسید