ماساژ بارداری

برای یک زن، بارداری زمانی زیبا اما اغلب بدون آسایش و راحتی است. همان‌طور که او زندگی جدیدی را در بدن خود پرورش می‌دهد، آنچنان احساس سوزش، درد و خستگی می کند که تاکنون تجربه نکرده. خوشبختانه برای زنان باردار، گرفتن ماساژ بارداری Prenatal Massage به تسکین این علائم کمک می کند تا آن‌ها بتوانند از معجزه‌ای که همان نوزاد درون بدن آن‌ها است، لذت کافی را ببرند.

مزایای ماساژ بارداری

ماساژ قسمت مهمی از مراقبت‌های دوران بارداری است. این ماساژ نه‌تنها مشکلات دوران بارداری را برطرف می کند بلکه به بدن شما این امکان را می‌دهد تا هر فعالیتی را که برای حفظ سلامتی شما و کودکتان لازم باشد، انجام دهد. چند فایده‌ای که ماساژ بارداری می‌تواند برای شما داشته باشد:

  • استرس را کاهش می‌دهد
  • کمردرد، گردن درد و سردرد را تسکین می‌دهد
  • ورم را کاهش می‌دهد
  • گرفتگی را برطرف می‌کند
  • فشار بر روی مفاصل تحمل‌کننده وزن بدن را کاهش می‌دهد
  • کیفیت خواب را بهبود می‌بخشد
  • گردش خون و لنف را آسان می‌کند.
  • اضطراب و افسردگی مرتبط با هورمون‌ها را به حداقل می‌رساند.

ماساژ بارداری، ماساژی نیست که تنها یک‌بار آن را انجام دهید. ماساژهای منظم می‌توانند علائم مداوم را در طول بارداری شما تسکین دهند. به‌عنوان‌مثال، ماساژهای بارداری به شما کمک می‌کنند تا سردردها را با به حداقل رساندن نقاط تحریک‌کننده و کاهش اسپاسم عضلانی کنترل کنید. همچنین در هنگام ماساژ  آزاد شدن سروتونین، ماده شیمیایی طبیعی ضد درد موجود در بدن، احساس سوزش‌ها و دردهای مکرر را خنثی می‌کند.

در ماساژ بارداری چه انتظاراتی باید داشته باشید

ماساژ بارداری از چند جهت با ماساژ معمولی متفاوت است، اما تغییر اصلی که متوجه می‌شوید وضعیت دراز کشیدن شما است. به‌منظور کاهش فشار اضافی در ناحیه کمر و لگن که می‌تواند با فشار روش‌های ماساژ تشدید شود، شما با استفاده از یک بالش نرم و حمایت‌کننده، به پهلو دراز می‌کشید. یا اگر در طول سه‌ماهه دوم بارداری خود باشید، با نظر ماساژدهنده (ماسور) و برای حفظ ارتفاع، ممکن است ترجیح بدهید تا با استفاده از یک پشتی نرم  به پشت تکیه بدهید. در هر دو صورت درحالی‌که به ماساژ دهنده شما امکان می‌دهد فشار مناسب را در قسمت‌های مناسب اعمال کند، راحتی شما نیز تضمین می‌شود.

مهم‌ترین نکته کلیدی که باید در مورد ماساژ بارداری به یاد داشته باشید، ارتباط مؤثر شما با ماساژ دهنده تان است. مسلما او برای یافتن وضعیت بدنی راحت و ایده آل شما تلاش خواهد کرد، اما اگر در طول جلسه احساس درد یا ناراحتی دارید، حتماً باید به او اطلاع دهید.

در طول ماساژ بارداری ایمن بمانید

زنان با بارداری طبیعی و سالم از ماساژهای منظم قبل از تولد، فایده بسیاری خواهند برند. بااین‌حال اگر بارداری پرخطری دارید یا در اوایل سه‌ماهه اول بارداری خود هستید، ضروری است تا قبل از شروع برنامه ماساژ درمانی با پزشک یا مامای خود صحبت کنید. باید بدانید با اینکه فواید این ماساژ برای شما نیز قابل دستیابی است، اما مهم است تا پیش از انجام هر اقدامی با پزشک خود مشورت کنید.


مطالب زیر برای افزایش دانش و آگاهی شما مفید خواهند بود: